Top 10 najlepších šprintérov sveta v roku 2019. Peter Sagan je šiesty, najúspešnejší je Ewan

Kto sú najlepší šprintéri tohto roka?

V sezóne 2019 dominovalo v cestnej cyklistike niekoľko veľkých mien. Peter Sagan stále patrí medzi svetovú elitu, ale do najlepšej päťky sa nedostal.

Najlepšími piatimi šprintérmi uplynulej sezóny sú Elia Viviani (Deceuninck-QuickStep), Sam Bennett (Bora-Hansgrohe), Caleb Ewan (Lotto Soudal), Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe) a Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma).

Rebríček najlepšejších šprintérov vytvoril portál Cyclingnews na základe formule, podľa ktorej udelili pretekárom určitý počet bodov na základe umiestnenia na pretekoch a tiež kategórie pretekov.

Najúspešnejším šprintérom je Austrálčan Caleb Ewan z tímu Lotto Soudal, za ním skončili na druhom a treťom mieste Elia Viviani a Pascal Ackermann.

Peter Sagan sa umiestnil na šiestom mieste a faktom je, že tento rok sa mu v porovnaní s predošlými až tak veľmi nedarilo. V roku 2019 zaznamenal štyri víťazstvá, pričom v predchádzajúcich sezónach mal na konte 14 resp. 12 výhier.

Najväčším úspechom Sagana v tomto roku je jednoznačne zisk rekordného siedmeho dresu na Tour de France.

Aj keď Slovák nemá tento rok na konte veľa prvých miest, jeho silnou stránkou je konzistentnosť vo výkonoch. Svoju silu ukázal už na Down Under, kde vyhral po šprinte do kopca, potom si pripísal už 17. víťaznú etapu na Tour of California, porazil Eliu Vivianiho na Tour de Suisse a po 12-krát vyhral etapu na Tour de France.

Saganovi však bohužiaľ nevyšli podľa predstáv jarné klasiky, keď skončil tesne pod pódiom štvrtý na Milan-San Remo a dvakrát piaty na Paríž-Roubaix aj Majstrovstvách sveta v Yorkshire.

Budúcoročná sezóna bude pre Sagana veľkou výzvou, pretože do kalendára mu pribudli preteky Giro d’Italia, na ktorých sa zúčastní po prvýkrát. A práve takáto zmena v programe by mu mohla pomôcť k návratu späť na vrchol. Nie že by tento rok bol neúspešný.