Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Novinky

Ako by ste dopadli v súboji s profesionálmi na Tour de France? Pozrite si porovnanie výkonnosti

Porovnajte si vaše výkony s tímy najlepšími cyklistami na svete.
Martin Sarvaš

Zamysleli ste sa niekedy, ako by ste dopadli v porovnaní s profíkom na Tour de France? Porovnali sme základné výkonnostné aj zopár menej podstatných údajov jazdcov na Tour, aby ste videli, ako by ste dopadli v súboji proti najlepším cyklistom na svete.

Priemerná rýchlosť na rovine

Rovina síce dokáže byť poriadna nuda, ale keďže jeden z najlepších šprintérov na svete pochádza zo Slovenska, práve rovinaté etapy sú pre nás Slovákov tie najzaujímavejšie. Priemerná rýchlosť pretekárov musí byť počas etapy poriadne vysoká, aby sa udržali v pelotóne či boji o výhru. Dokonca býva okolo dvojnásobku rýchlosti priemerného jazdca.

 • Priemerný jazdec: 27 – 29 km/h
 • Tour de France Pro: 40 – 45 km/h

Priemerná rýchlosť v časovke

Schopnosť udržať si vyšší výkon počas dlhšieho času znamená, že v druhej etape Tour 2019, ktorá je tímooou časovkou, absolvujú jazdci 27,6 km dlhú trať až okolo 18 minút rýchlšjšie ako priemerný cyklista. Inými slovami, nemali by ste žiadnu šancu.

 • Priemerný jazdec: 30 – 32 km/h
 • Tour de France Pro: 47 – 50 km/h

Maximálny výkon pri špurte

Šprintéri ako Peter Sagan dokážu vygenerovať v záverečnom špurte na niekoľko sekúnd (15s +/-) skutočne obrovskú silu. Konkrétne Sagan môže dosiahnuť na konci špurtu na rovine výkon až 1 500 wattov.

Priemerný jazdec: 600 to 800 wattov

Tour de France Pro: 1 200 to 1 400 wattov

Priemerná rýchlosť na dlažobných kockách – „mačacích hlavách“

Prvá etape tohtoročnej Tour de France obsahuje dve sekcie s dlažobnými kockami, tzv. mačacími hlavami, ktoré môžete poznať zo známej klasiky Paríž-Roubaix. Pavé je ďalšou silnou stránkou Petra Sagana alebo napríklad Grega Van Avermaeta. V technicky náročnom teréne, kde musíte byť veľmi technicky zdatní, aby ste nedostali defekt či nespadli, idú jazdci ako Sagan neskutočnou rýchlosťou 35 – 39 km/h.

 • Priemerný jazdec: 23 – 26 km/h
 • Tour de France Pro: 35 – 39 km/h

Množstvo zjedených žemlí

Každý tím má asistentov, ktorí pripravujú pre jazdcov aj celý zvyšok tímu. Tímy mávajú zvyčajne 12 až 15 ľudí, ktorí sa starajú o 9 pretekárov. To znamená veľa pečiva a skutočne veľa všemožných žemlí, ktoré skonzumujú počas troch týždňov.

 • Priemerný jazdec: 1 – 3 žemle
 • Tour de France Pro: ~30 žemlí

Množstvo fliaš s tekutinami

V závislosti od podmienok počas jazdy kombinujete väčšinou jednu alebo dve fľaše počas dňa. Asistent na Tour de France namieša pre svoj tím od 40 do 120 fliaš tekutín na jednu etapu, aby mal každý jazdec v zálohe dostatok tekutín aj do zálohy.

 • Priemerný jazdec: 1 – 2 fľašky
 • Tour de France Pro:  4 – 13 fľašiek

Ako dlho trvá vyšliapať Col du Tourmalet

Vrchár na Tour vygeneruje od 350 do 375 wattov počas stúpania Col du Tourmalet, ktoré je záverom tohtoročnej 14. etapy. Má dĺžku 19 km a priemerný sklon 7,4% a celkové prevýšenie šialených 1410 metrov. Priemerný jazdec sa pohybuje na hodnotách okolo 175 – 200 wattov, čo znamená, že najlepší vrchári by si dali zjazd Col až dvakrát, kým by ste vy prišli hore.

 • Priemerný jazdec: 115 min
 • Tour de France Pro:  60 min

Počet bicyklov

Toto je štatistika, ktorá v mnohých prípadoch závisí individuálne od pretekára, na čom je zvyknutý jazdiť, odhliadnuc od bicyklov na časovky. Jazdci však používajú aero bicykle na rovinaté etapy, univerzálnejšie bicykle v horách a čo najpohodlnejšie bicykle na „mačacích hlavách“. Napríklad Vincenzo Nibali z tímu Bahrain-Merida, ktorý bude súťažiť o umiestnenie v celkovom poradí, môže mať dva až tri bicykle každého druhu.

 • Priemerný jazdec: 1 – 2 bicykle
 • Tour de France Pro:  4 – 5 bicyklov

Oholené nohy

Asi by ste si to nemysleli a možno tomu ani nechcete veriť, ale oholené nohy môžu profíkovi získať v časovke 60-75 sekúnd. To však nie je jediný benefit, kvôli ktorému si profíci holia nohy. Holia si nohy kvôli pohodlí pri masážach a v prípade pádu sa hoja rany bez chlpov rýchlejšie s menším rizikom zápalu.

 • Priemerný jazdec: 2 chlpaté nohy
 • Tour de France Pro:  2 oholené nohy

Vaše komentáre

Aktuality

09:52 Thomas Lemoine a Jordy Scott vyhrali Speed & Style na Crankworxe vo Whistleri.

Pozrite si záznam z prenosu, ktorý sme dnes v noci mali možnosť sledovať. Divácky veľmi atraktívna disciplína Speed & Style, v ktorej idú na dirtovej trati vedľa seba dvaja jazdci a predvádzajú rôzne triky, s tým, že do výsledkov sa započítava aj čas. Najlepšie hodnotenými a zároveň najrýchlejšími jazdcami sa sa stali Thomas Lemoine a Jordy Scott.

Včera 14:34 Poradňa: 9 tipov, ako si spríjemniť jazdy na bicykli v horúčavách a ako správne dopĺňať tekutiny.

Vedeli ste, že keď ste dehydrovaní, tak ide do pokožky viac krvi, aby sa uvoľnilo teplo, a menej krvi do svalov, do ktorých sa tak dostáva menej kyslíku a živín?

Včera 13:38 Alexander Kristoff vyhral klasiku Circuit Franco-Belge, nepríjemný pád vyradil Girmaya aj Nizzola.

35-ročnému Nórovi sa tento rok veľmi darí, pričom štyrikrát vyhral a okrem toho bol až 13-krát bol na pódiu. Z tímu Intermarché-Wanty-Gobert odchádza a podpísal 3-ročnú zmluvu s nórskym Uno-X.

Včera 13:17 11 rýchlych otázok s mladým slovenským talentom Martinom Svrčekom.

Tím Quick-Step Alpha Vinyl spravil s 19-ročným Slovákom krátky rozhovor, v ktorom prezradil svoje obľúbené činnosti.

Včera 10:50 Jackson Huntley Nash dostal doživotný zákaz činnosti od Americkej antidopingovej agentúry.

Agentúra USADA oznámila, že americký cyklista dostal doživotný zákaz činnosti po tom, čo vyšetrovanie odhalilo dôkazy o viacerých porušeniach antidopingových pravidiel.

Zavrieť reklamu