Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Ako by ste dopadli v súboji s profesionálmi na Tour de France? Pozrite si porovnanie výkonnosti

Porovnajte si vaše výkony s tímy najlepšími cyklistami na svete.
Martin Sarvaš
Ako by ste dopadli v súboji s profesionálmi na Tour de France? Pozrite si porovnanie výkonnosti

Zamysleli ste sa niekedy, ako by ste dopadli v porovnaní s profíkom na Tour de France?

Porovnali sme základné výkonnostné aj zopár menej podstatných údajov jazdcov na Tour, aby ste videli, ako by ste dopadli v súboji proti najlepším cyklistom na svete.

Priemerná rýchlosť na rovine

Rovina síce dokáže byť poriadna nuda, ale keďže jeden z najlepších šprintérov na svete pochádza zo Slovenska, práve rovinaté etapy sú pre nás Slovákov tie najzaujímavejšie.

Priemerná rýchlosť pretekárov musí byť počas etapy poriadne vysoká, aby sa udržali v pelotóne či boji o výhru. Dokonca býva okolo dvojnásobku rýchlosti priemerného jazdca.

  • Priemerný jazdec: 27 – 29 km/h
  • Tour de France Pro: 45 – 50 km/h

Priemerná rýchlosť v časovke

Schopnosť udržať si vyšší výkon počas dlhšieho času znamená, že v druhej etape Tour 2019, ktorá je tímooou časovkou, absolvujú jazdci 27,6 km dlhú trať až okolo 18 minút rýchlejšie ako priemerný cyklista. Inými slovami, nemali by ste žiadnu šancu.

  • Priemerný jazdec: 30 – 32 km/h
  • Tour de France Pro: 47 – 50 km/h

Maximálny výkon pri špurte

Peter Sagan na Miláno – Sanremo 2017

Šprintéri ako Peter Sagan dokážu vygenerovať v záverečnom špurte na niekoľko sekúnd (15s +/-) skutočne obrovskú silu. Konkrétne Sagan môže dosiahnuť na konci špurtu na rovine výkon až 1 700 wattov.

Priemerný jazdec: 600 to 800 wattov

Tour de France Pro: 1 200 – 1 700 wattov

Priemerná rýchlosť na dlažobných kockách – „mačacích hlavách“

V technicky náročnom teréne, kde musíte byť veľmi technicky zdatní, aby ste nedostali defekt či nespadli, idú jazdci ako Wout van Aert či Mathieu van der Poel neskutočnou rýchlosťou 35 – 39 km/h.

  • Priemerný jazdec: 23 – 26 km/h
  • Tour de France Pro: 35 – 39 km/h

Množstvo zjedených žemlí

Každý tím má asistentov, ktorí pripravujú pre jazdcov aj celý zvyšok tímu. Tímy mávajú zvyčajne 12 až 15 ľudí, ktorí sa starajú o 9 pretekárov. To znamená veľa pečiva a skutočne veľa všemožných žemlí, ktoré skonzumujú počas troch týždňov.

  • Priemerný jazdec: 1 – 3 žemle
  • Tour de France Pro: ~30 žemlí

Množstvo fliaš s tekutinami

V závislosti od podmienok počas jazdy kombinujete väčšinou jednu alebo dve fľaše počas dňa. Asistent na Tour de France namieša pre svoj tím od 40 do 120 fliaš tekutín na jednu etapu, aby mal každý jazdec v zálohe dostatok tekutín aj do zálohy.

  • Priemerný jazdec: 1 – 2 fľašky
  • Tour de France Pro:  4 – 13 fľašiek

Ako dlho trvá vyšliapať Col du Tourmalet

Vrchár na Tour vygeneruje od 350 do 375 wattov počas stúpania Col du Tourmalet, ktoré je záverom tohtoročnej 14. etapy. Má dĺžku 19 km a priemerný sklon 7,4% a celkové prevýšenie šialených 1410 metrov. Priemerný jazdec sa pohybuje na hodnotách okolo 175 – 200 wattov, čo znamená, že najlepší vrchári by si dali zjazd Col až dvakrát, kým by ste vy prišli hore.

  • Priemerný jazdec: 115 min
  • Tour de France Pro:  60 min

Počet bicyklov

Toto je štatistika, ktorá v mnohých prípadoch závisí individuálne od pretekára, na čom je zvyknutý jazdiť, odhliadnuc od bicyklov na časovky. Jazdci však používajú aero bicykle na rovinaté etapy, univerzálnejšie bicykle v horách a čo najpohodlnejšie bicykle na „mačacích hlavách“.

  • Priemerný jazdec: 1 – 2 bicykle
  • Tour de France Pro:  4 – 5 bicyklov

Oholené nohy

Asi by ste si to nemysleli a možno tomu ani nechcete veriť, ale oholené nohy môžu profíkovi získať v časovke 60-75 sekúnd. To však nie je jediný benefit, kvôli ktorému si profíci holia nohy. Holia si nohy kvôli pohodlí pri masážach a v prípade pádu sa hoja rany bez chlpov rýchlejšie s menším rizikom zápalu.

  • Priemerný jazdec: 2 chlpaté nohy
  • Tour de France Pro:  2 oholené nohy

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 17:48 Detaily a špecifikácia pretekárskeho špeciálu Trek Madone SLR Madsa Pedersena.

Bicykel s unikátnym dizajnom priniesol Pedersenovi šťastie a pripísal si na ňom víťazstvo na belgickej klasike Gent-Wevelgem.

Včera 17:01 Wout van Aert má za sebou operáciu, na bicykel však tak skoro nevysadne.

Pri páde na klasike Dwars door Vlaandren utrpel Van Aert zlomeniny siedmich rebier, hrudnej aj kľúčnej kosti.Pri páde na klasike Dwars door Vlaandren utrpel Van Aert zlomeniny siedmich rebier, hrudnej aj kľúčnej kosti.

Včera 16:29 Vanesa Petrovská končí v tíme NS Bikes UR Team.

Oznámila to dnes prostredníctvom sociálnej siete Instagram.

Včera 10:17 Wout van Aert aj Jasper Stuyven musia podstúpiť operácie po hrozivom hromadnom páde.

Van Aert má vraj zlomenú hrudnú aj kľúčnu kosť a až sedem rebier, zatiaľ čo Stuyven má zlomenú kľúčnu kosť. Obaja sú hospitalizovaný v nemocnici v belgickom Herentals.

27.03.2024 Wout van Aert má vraj zlomenú hrudnú aj kľúčnu kosť a až sedem rebier.

Tím Visma – Lease a Bike pôvodne informoval o „zlomeninách niekoľkých rebier a kľúčnej kosti“, no neskôr večer sa objavili správy, že má aj fraktúru hrudnej kosti. Rozsiahle zranenia utrpel pri hromadnom páde na pretekoch Dwars door Vlaanderen. (Domestique)

Zavrieť reklamu