Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Specialized 2013: Roubaix na kotúčoch!

Na predstavení noviniek na rok 2013, na ktoré Specialized pozval do Utahu novinárov, si prišli na svoje nielen vyznávači MTB. Aj žiletkári spokojne krochkali nad tým, čo tento výrobca na budúci rok pripravil.
Biker

Najviac zmien a vylepšení sme si všimli na modeli Roubaix. Jeho filozofia vychádza z faktu, že komfortnejšia jazda, eliminovanie vibrácií z nerovností na cestách, znamená menšiu únavu a teda aj rýchlejší čas v cieli. Nie je prekvapením, že táto mašinka pomohla Tomovi Boonenovi vyhrať jeho štvrté preteky Paríž-Roubaix. My síce na Slovensku veľa pavé nemáme, no hociktorá cesta 2. či 3.triedy si drsným povrchom tejto kultovej klasiky  v ničom nezadajú. Aj preto je tento stroj do našich podmienok viac než vhodný, pokiaľ vám teda hrkotanie vlastných kostí nepríde ako skvelá muzika.

Roubaix na rok 2013, okrem polymerových vložiek Zertz v zadnej stavbe a vo vidlici aplikovaných už v tohtoročnom modeli, prináša špecifickú geometriu a priemery rámových trubiek v závislosti od veľkosti bicykla a tiež sedlovku Cobl Gobl-r  s atypickým dizajnom a pružnou vložkou Zertz. Všetky tieto vychytávky slúžia tomu, aby jazdec pociťoval čo najmenej vibrácií od nerovností na ceste.

Nie každému bude vyhovovať vzpriamenejší posed, ktorý má na svedomí dlhšia hlavová trubka, hoci aj tu bola hlavným cieľom vývojárov zo Specilized komfortnejšia jazda po mačacích hlavách, výmoloch, asfaltových záplatách a iných svinstvách, ktoré na cyklistov číhajú. Nám sa osvedčilo otočiť predstavec do negatívu a posed sa razom stal agresívnejším.
 
Kotúče!
Kým MTB jazdci si každý rok vychutnávajú kopu technologických noviniek, na cestných strojoch bolo skutočne prevratných zmien od čias, keď sa začala jazdiť Tour de France (a to je teda sakra dávno) poskromne. Naposledy to bolo pred 22 rokmi radenie integrované v brzdových páčkach. A preto predstavenie modelu Roubaix s kotúčovými brzdami  sa dá pokojne nazvať malou revolúciou. Alebo tiež – zaleží od uhla pohľadu – rúhaním.


Puristi nás teraz asi budú chcieť ukameňovať, ale podľa nás kotúče na cesťák naozaj patria, pretože sú oproti klasickým brzdám technologicky vyspelejšie a hlavne brutálne účinnejšie. Tým, čo ešte stále ohŕňajú nos, prajeme veľa štasntných kilometov na oceľových rámoch, radením na spodnej rámovej trubke a dušou švihácky opásanou cez plece.

Aktuality

10:48 Video: Julian Alaphilippe daroval Mircovi Maestrimu dres z víťaznej etapy na Giro d’Italia.

Alaphilippe vyhral dvanástu etapu po 130 km v úniku a 11-kilometrovom sóle, pričom veľkú časť trasy prešiel v úniku len vo dvojici s Talianom Mircom Maestrim, a práve vďaka nemu dokázal ušetriť dostatok síl na záverečný víťazný útok.

10:22 Michael Kolář: Preteky ma už netrápia. Jazdím pre radosť, baví ma zdokonaľovať sa.

Manažér slovenského enduro tímu OKOEVERYWHERE a bývalý profesionálny cestný cyklista chce odovzdať svoje skúsenosti svojim zverencom a mladšej generácii.

09:30 Demi Vollering vyhrala dve zo štyroch etáp aj celkovú klasifikáciu pretekov Okolo Burgosu.

27-ročná Holanďanka pokračuje v skvelých výkonoch a po víťazstve celkového hodnotenia pretekov Vuelta España Femenina a Okolo Baskicka, si pripísala ďalšiu výhru na pretekoch Okolo Burgosu.

09:16 Sam Bennett vyhral štyri etapy aj celkové hodnotenie na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Okrem dvoch víťazstiev bol Bennett raz druhý a raz tretí. Na druhom mieste skončil celkovo len 22-ročný Francúz Paul Penhoët a tretí bol o rok starší Belgičan Jenno Berckmoes.

08:58 Na Giro d’Italia je dnes deň voľna. Pogačar vedie tak suverénne, že zvyšok Gira môže ísť už len ako tréning na Tour.

V celkovej klasifikácii sú priebežne na druhom a treťom mieste Geraint Thomas a Dani Martínez so stratou necelých sedem minút, takže Pogačarovi už fakticky stačí prísť v bezpečí do Ríma.

Zavrieť reklamu