Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!

Čo musí mať dobrý horský bicykel

Ak svoj voľný čas chcete tráviť aktívne obdivovaním prírody a chcete sa pritom pobicyklovať aj v náročnejšom teréne, budete potrebovať horský bicykel.
Biker

Za niekoľko rokov svojej existencie zaznamenal bicyklový priemysel neuveriteľný technický rast. Začiatky horských bicyklov boli nesmelé, ale s dopytom trhu šiel ruka v ruke nebývalý technický rozmach, a hlavne vďaka odpruženiu si dnes môžete vybrať zo širokej ponuky bicyklov v závislosti od toho, v akom teréne chcete jazdiť. My vám dnes predstavíme základné parametre, aby sme vás uviedli do bicyklovej problematiky.

Kazeta

Stúpania v teréne môžu byť strmšie a technickejšie, takže cyklista potrebuje viac prevodov. Väčšina bicyklov má 8- až 9-rýchlostnú kazetu. Trendom posledných rokov však je (hlavne medzi výkonnostnými horskými cyklistami) 10-rýchlostná kazeta v kombinácii s dvojprevodníkom.

Prevodníky

Väčšina horských cyklistov využíva vpredu trojprevodník. Dôvod je prostý – vďaka nemu máte k dispozícii viac prevodov a uľahčí vám to jazdu do naozaj strmých výjazdov. Ako sme už spomenuli pri kazete, nájdu sa, samozrejme, dvojprevodníky aj na klasických horských bicykloch, väčšinou sa však dávajú na zjazdové bicykle alebo single speedy.

Kolesá

Plášte, ktoré sa obúvajú na horské bicykle, majú širokú ponuku rôznych dezénov a šírok, aby ste si ich mohli napasovať na rôzne druhy terénu v rôznych podmienkach. Tradičný priemer kolesa je 26 palcov, ale veľkým trendom posledných rokov je rozmer 29 palcov – bicykle s takýmito veľkými kolesami sú stabilnejšie a ľahšie si poradia s náročnejším terénom. Kvôli tuhosti majú horské bicykle pevnejšie ráfiky a viac špicov.

Brzdy

Hydraulické brzdy sú v súčasnosti normou pri všetkých horských bicykloch už od strednej cenovej kategórie. Ich výhodou je veľká sila, vďaka ktorej nemusíte mať už v teréne obavy, či niečo ubrzdíte. Samozrejme, túto veľkú silu sa treba naučiť ovládať, ale je to len otázka zvyku. Ich servisovanie je však vcelku náročné, takže servisu sa pravdepodobne nevyhnete.

Odpružená vidlica

Odpruženie je oblasť, ktorá ponúka najširší priestor na technické zveľaďovanie. Oproti začiatkom horskej cyklistiky dnes vidlice na zjazdových bicykloch ponúkajú ešte extrémnejšie zdvihy, vidlice na klasických horských bicykloch sú oveľa ľahšie a základné modely vidlíc sú oveľa lepšie a lacnejšie ako kedykoľvek predtým. Už aj lacnejšie modely horských bicyklov majú osadené pomerne slušné vidlice.

Riaditká

Štandardom boli ešte donedávna rovné riaditká, ale v posledných rokoch, po vzore zjazdových bicyklov, sa vo veľkej miere začali používať tzv. lastovičky. Sú pohodlné a aj vďaka nim sa bicykel dobre ovláda. Je to však vo veľkej miere aj módna záležitosť, pretože vynikajúce jazdné vlastnosti dosiahnete aj dobrou kombináciou rovných riaditiek s predstavcom.

Rám

Tvar a geometria rámu vo veľkej miere závisia od toho, pre koho alebo na aký druh jazdenia sú určené. Celoodpružené bicykle majú inú geometriu ako hardtaily (horské bicykle, ktoré majú odpruženú len prednú vidlicu – ako na obrázku). Vo všeobecnosti platí, že na celoodpružených bicykloch sedíte vzpriamenejšie ako na hardtailoch. Ženské horské bicykle (na obrázku) majú spravidla väčší tzv. sloping hornej rámovej trubky, čo znamená, že horná rámová trubka smerom k sedlovej viac klesá.

Aktuality

Včera 15:56 Nová Merida One-Sixty FR kombinuje 180 mm zdvih s mullet kolesami.

Bicykel určený primárne na zábavu v bikeparku a na tých najdrsnejších enduro trailoch má odolné komponenty a priaznivý pomer cena/výkon.

Včera 13:01 Kvíz: Viete, čo robia v skutočnosti sponzori najväčších cyklistických tímov?

Ich mená poznáme všetci takmer naspamäť, ale viete, čo vlastne znamenajú a čomu sa venujú sponzori najväčších cyklistických tímov? Niektoré odpovede vás určite prekvapia a asi aj pobavia, keďže veľká väčšina sponzorov nemá s bicyklovým priemyslom nič spoločné.

Včera 12:02 Video: Elitní XC pretekári testovali cez víkend olympijskú trať v Paríži.

Sobota slúžila na zoznámenie sa s traťou a v nedeľu sa jazdci pustili do pretekania. Víkend mal organizátorom priniesť množstvo údajov a spätnú väzbu o trati a zázemí pretekov, ktoré bude počas olympiády čeliť náporu ľudí.

Včera 09:58 Spojenie Quick-Stepu a Jumbo-Visma by malo katastrofálne následky, hovorí Philippe Gilbert.

41-ročný bývalý profesionálny cyklista vyjadril obavy o ekonomické následky pre profesionálnu cyklistiku v dôsledku potenciálneho spojenia tímov Soudal-QuickStep a Jumbo-Visma v roku 2024.

Včera 09:19 Video: Chris Froome spravil paródiu na virálne reklamné video Bentley.

Štvornásobný víťaz Tour de France túto sezónu toho síce veľa nevyhral, ale aspoň na chvíľu „vyhral internet“ komickým videom, v ktorom paroduje virálnu reklamu automobilky Bentley.

Zavrieť reklamu