Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Čo musí mať dobrý horský bicykel

Ak svoj voľný čas chcete tráviť aktívne obdivovaním prírody a chcete sa pritom pobicyklovať aj v náročnejšom teréne, budete potrebovať horský bicykel.
Biker

Za niekoľko rokov svojej existencie zaznamenal bicyklový priemysel neuveriteľný technický rast. Začiatky horských bicyklov boli nesmelé, ale s dopytom trhu šiel ruka v ruke nebývalý technický rozmach, a hlavne vďaka odpruženiu si dnes môžete vybrať zo širokej ponuky bicyklov v závislosti od toho, v akom teréne chcete jazdiť. My vám dnes predstavíme základné parametre, aby sme vás uviedli do bicyklovej problematiky.

Kazeta

Stúpania v teréne môžu byť strmšie a technickejšie, takže cyklista potrebuje viac prevodov. Väčšina bicyklov má 8- až 9-rýchlostnú kazetu. Trendom posledných rokov však je (hlavne medzi výkonnostnými horskými cyklistami) 10-rýchlostná kazeta v kombinácii s dvojprevodníkom.

Prevodníky

Väčšina horských cyklistov využíva vpredu trojprevodník. Dôvod je prostý – vďaka nemu máte k dispozícii viac prevodov a uľahčí vám to jazdu do naozaj strmých výjazdov. Ako sme už spomenuli pri kazete, nájdu sa, samozrejme, dvojprevodníky aj na klasických horských bicykloch, väčšinou sa však dávajú na zjazdové bicykle alebo single speedy.

Kolesá

Plášte, ktoré sa obúvajú na horské bicykle, majú širokú ponuku rôznych dezénov a šírok, aby ste si ich mohli napasovať na rôzne druhy terénu v rôznych podmienkach. Tradičný priemer kolesa je 26 palcov, ale veľkým trendom posledných rokov je rozmer 29 palcov – bicykle s takýmito veľkými kolesami sú stabilnejšie a ľahšie si poradia s náročnejším terénom. Kvôli tuhosti majú horské bicykle pevnejšie ráfiky a viac špicov.

Brzdy

Hydraulické brzdy sú v súčasnosti normou pri všetkých horských bicykloch už od strednej cenovej kategórie. Ich výhodou je veľká sila, vďaka ktorej nemusíte mať už v teréne obavy, či niečo ubrzdíte. Samozrejme, túto veľkú silu sa treba naučiť ovládať, ale je to len otázka zvyku. Ich servisovanie je však vcelku náročné, takže servisu sa pravdepodobne nevyhnete.

Odpružená vidlica

Odpruženie je oblasť, ktorá ponúka najširší priestor na technické zveľaďovanie. Oproti začiatkom horskej cyklistiky dnes vidlice na zjazdových bicykloch ponúkajú ešte extrémnejšie zdvihy, vidlice na klasických horských bicykloch sú oveľa ľahšie a základné modely vidlíc sú oveľa lepšie a lacnejšie ako kedykoľvek predtým. Už aj lacnejšie modely horských bicyklov majú osadené pomerne slušné vidlice.

Riaditká

Štandardom boli ešte donedávna rovné riaditká, ale v posledných rokoch, po vzore zjazdových bicyklov, sa vo veľkej miere začali používať tzv. lastovičky. Sú pohodlné a aj vďaka nim sa bicykel dobre ovláda. Je to však vo veľkej miere aj módna záležitosť, pretože vynikajúce jazdné vlastnosti dosiahnete aj dobrou kombináciou rovných riaditiek s predstavcom.

Rám

Tvar a geometria rámu vo veľkej miere závisia od toho, pre koho alebo na aký druh jazdenia sú určené. Celoodpružené bicykle majú inú geometriu ako hardtaily (horské bicykle, ktoré majú odpruženú len prednú vidlicu – ako na obrázku). Vo všeobecnosti platí, že na celoodpružených bicykloch sedíte vzpriamenejšie ako na hardtailoch. Ženské horské bicykle (na obrázku) majú spravidla väčší tzv. sloping hornej rámovej trubky, čo znamená, že horná rámová trubka smerom k sedlovej viac klesá.

Aktuality

10:55 Koľko peňazí zarobili tímy na prémiách Tour de France? Tím UAE s Tadejom Pogačarom získal cez 800-tisíc eur.

Na Tour de France sa rozdelilo na prémiách takmer 2,3 milióna eur. Veľkým prekvapením bol tím Intermarché-Wanty, ktorý má jeden z najmenších rozpočtov v kategórii WorldTour, ale vďaka úspechom Biniama Girmaya skončil ako štvrtý najlepšie zarábajúci tím na Tour de France.

10:29 Tadej Pogačar nejde na Olympiádu v Paríži. Chcel by získať dúhový dres majstra sveta.

Čerstvý trojnásobný víťaz Tour de France sa vyjadril, že je príliš unavený a po náročnom programe, ktorý obsahoval kombináciu Giro-Tour, si potrebuje oddýchnuť.

Včera 13:45 Kompletné výsledky Tour de France 2024.

Tadej Pogačar vyhral svoj tretí žltý dres, bodovaciu súťaž vyhral Biniam Girmay, v súťaži vrchárov zvíťazil Richard Carapaz a v kategórii mladých jazdcov bol najlepší Remco Evenepoel.

Včera 11:44 Analýza výkonu: Aké watty tlačil Tadej Pogačar pri rekordných výkonoch na Tour de France?

Col du Galibier, Pla d’Adet, Plateau de Beille, Isola 2000 a Col de la Couillole – päť stúpaní, v ktorých Tadej Pogačar prekonal doterajšie rekordy obrovským rozdielom a na Plateau de Beille predviedol pravdepodobne najlepší vrchársky výkon v histórii cyklistiky.

Včera 10:30 Bolo by to extrémne hlúpe, reaguje Tadej Pogačar na obvinenia z dopingu na Tour de France.

V horských etapách suverénne dominoval a lámal rekord za rekordom. Jeho agresívny štýl pretekania však vyvolal aj kritiku a po neuveriteľných výkonoch sa nevyhol ani obvineniam z dopingu.

Zavrieť reklamu