Saganovi súperi odstúpili v náročnej alpskej etape, Thomas vyhral druhýkrát za sebou

Po odstúpení piatich elitných šprintérov sa zvýšil Saganov náskok v bodovacej súťaži na 210 bodov pred Kristoffom. V žltom drese zostáva Geraint Thomas z tímu Sky.

Sagan si podáva ruku s lídrom celkového hodnotenia Geraintom Thomasom. Zdroj: twitter.com/letour

Najnáročnejšiu 175,5 km dlhú etapu na Tour de France s tromi stúpaniami najťažšej kategórie Hors so záverom na Alpe d’Huez vyhral Geraint Thomas z tímu Sky.

Po výhre včerajšej etapy si Thomas pripísal druhý etapový triumf a s náskokom 01:39 min pred tímovým kolegom Chrisom Froomom je na čele priebežného celkového hodnotenia.

Na čele dvanástej etapy išiel dlho osamotený Steven Kruijswijk, ktorý zaútočil 72 kilometrov pred cieľom a až 3,5 km pred záverom mu došli sily, predbehol ho Chris Froome a neskôr aj ďalší pretekári. Kruijswijk napokon skončil na 10. mieste s 53-sekundovou stratou. V celkovom hodnotení je Holanďan na ôsmom mieste so stratou 03:43 min na lídra Thomasa. Kruijswijk dostal za svoj výkon v etape dres s červeným číslom pre najbojovnejšieho jazdca.

V závere etapy bojovala o víťazstvo skupina pretekárov Geraint Thomas, Chris Froome, Vincenzo Nibali, Romain Bardet, Tom Dumoulin a Mikel Landa. Nibali však 4 km pred cieľom spadol, o únik sa pokúsil Bardet, no neúspešne. Pred cieľom začali vrchári šprintovať a najsilnejšie nohy mal z pätice Geraint Thomas.

Záverečný kilometer 12. etapy:

Po dnešnej etape stratil Peter Sagan už asi všetkých konkurentov v boji o zelený dres. Fernando Gaviria z tímu Quick-Step (vyhral 1. a 4. etapu), Holanďan Dylan Groenewegen z tímu LottoNL-Jumbo (vyhral 7. a 8. etapu) a Nemec Andre Greipel odstúpili počas dnešnej 12. etapy a včera neprišli v limite do cieľa Mark Cavendish a Marcel Kittel.

Z Tour de France tak v priebehu dvoch dní odstúpilo päť elitných šprintérov a Saganov odstup od druhého jazdca v bodovacej súťaži Alexandra Kristoffa narástol na 210 bodov. Sagan prišiel do cieľa v 12. etape na 109. mieste s polhodinovou stratou.

Po odstúpení naväčších Saganových konkurentov, piatich šprintérov, bude mať Sagan veľkú šancu na výhru v jednej z troch zostávajúcich šprintérskych etáp, vrátane poslednej etapy v Paríži.