Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Foto

Test: Fotoaparát Canon EOS M5

Canon, jeden z neohrozených lídrov vo svete zrkadloviek, vstupuje do sveta mirrorless v hodine dvanástej.
Hodnotenie: 4/5
1 139
Biker

V ponuke už síce pár kúskov z tejto kategórie má, no ergonómiou či absenciou hľadáčika pripomínajú skôr kompaktný fotoaparát, ktorý len ťažko dokáže osloviť súčasných používateľov zrkadloviek. Práve tí pravdepodobne budú tými najvďačnejšími zákazníkmi novej M5. Viac ako kúpa kompletného nového systému sa totiž podľa nás hodí ako alternatívne telo k už existujúcej profesionálnej výbave Canon.

Už na prvé poťažkanie naozaj úctyhodne nízka hmotnosť hlboko pod pol kila má aj svoje očividné dôvody. Telo nie je utesnené proti vlhkosti a z väčšej časti pozostáva z trochu lacno pôsobiaceho polykarbonátu s pár kovovými súčiastkami. To je v porovnaní s konkurenciou z magnézia či iných zliatin miernym sklamaním, hoci nízka hmotnosť môže u niektorých užívateľov zavážiť viac ako odolnosť. M5 sa napriek tomu drží pohodlne s dostatočne veľkým gripom a príjemnou gumou s protišmykovou textúrou.

Elektronický hľadáčik je plynulý a dokáže takmer plnohodnotne nahradiť optický s verným zobrazením farieb. Obsluha nie je zložitá, no aj používateľom vyšších radov zrkadloviek od Canonu bude chvíľu trvať preučiť sa na kombináciu otočných koliesok a dotykového displeja. Vďaka širokému rozsahu programovateľnosti jednotlivých tlačidiel je tu však potenciál nastaviť obsluhu M5-ky takmer identicky so zrkadlovkou, na ktorú ste zvyknutí.

Displej je výklopný, hoci nie plne otočný. Dotykové ovládanie však funguje naozaj perfektne a plynulo, napríklad na rýchly výber ostriaceho bodu. Je tak len na vás, či si ho osvojíte a výrazne si tak uľahčíte život, ak na M5-ku prechádzate z profesionálnej zrkadlovky.

Kontrast rýchlostí

Dotykové ovládanie môžete použiť aj na výber objektu, ktorý by mal autofokus sám sledovať. Kým ešte pár rokov dozadu boli podobné systémy na sledovanie rýchleho bikera prakticky nepoužiteľné, M5 sa darí udržať predmet záujmu ostrý až prekvapivo úspešne. Ak aj sledovaný objekt stratí, často sa jej darí vybrať tú správnu časť obrazu, v ktorej by sa mohol nachádzať. Práve Dual Pixel autofokus je jednou z najsilnejších stránok tohto malého foťáka. Malé, a teda presnejšie ostriace body sú rozmiestnené po takmer celom povrchu snímača aj blízko jeho okrajov. Ostria naozaj rýchlo, čo sa na fotenie športu mimoriadne hodí, a sekvenčné snímanie 7 snímok za sekundu taktiež bude bohato stačiť.

Kontrastne tak pôsobia lenivé reakcie samotného fotoaparátu od citeľného oneskorenia spustenia uzávierky od stlačenia spúšte, ktoré sa treba naučiť brať do úvahy, cez lenivé prepínanie medzi displejom a elektronickým hľadáčikom až po malý lag pri scrollovaní medzi fotkami. Pomalší je aj buffer, ktorý po odsnímaní sekačky potrebuje pár sekúnd na predýchanie.


Ostriace body sú umiestnené aj blízko okrajov snímača a sú dostatočne malé na to, aby zachytili aj vzdialeného jazdca.


Objektív:
EF-M15-45 mm f/3,5-6,3 IS STM
Clona:
f6,3
Uzávierka:
1/250
Ohnisková vzdialenosť:
45 mm
ISO: 400

Súper pre zrkadlovky

Kvalita 24 MP výstupov sa môže hravo rovnať s inými APS-C foťákmi od Canonu a je už tradične vysoká. Na M5 sa môžete pozerať aj ako na takmer kompletnú a vôbec nie zlú zkradlovku 80D natlačenú do podstatne menšieho a ľahšieho tela. Veľmi dobrý je výkon v horších svetelných podmienkach, ktoré stretnete v lese často, bez deštrukčných levelov šumu pri vyšších hodnotách ISO.

Fotky sú naozaj úctyhodne ostré, hoci tak ako pri väčšine mirrorless foťákov, dynamický rozsah zaostáva za tými z drahších zrkadloviek. Správne exponovanie fotiek je tak naozaj dôležité.

Rovnaké kvalitatívne vlastnosti možno prisúdiť aj videu, hoci parametre na papieri profesionálnych videografov hľadajúcich ľahšie telo na točenie v ťažšie dostupnom teréne asi neoslovia. Chýba tu žiaľ rozlíšenie 4K, ktoré je u mnohých konkurentov štandardom. Tých začínajúcich si na druhej strane môže získať naozaj ostrým obrazom vo Full HD rozlíšení a veľmi jednoduchým a až prekvapivo dobrým používaním autofokusu.

Telo nelimituje. Čím výkonnejšie sklo naň namontujete, tým profesionálnejšie vyzerajúce fotky môžete očakávať.

Objektív: EF70-200 mm f/2,8L IS II USM + adaptér
Clona:
f2,8
Uzávierka:
1/200
Ohnisková vzdialenosť:
75 mm
ISO:
500

Najlepší ako doplnok

Ak chcete M5-ku používať ako samostatný foťák na všetko, odporúčame vám dokúpiť si ku kitovému sklu 15 – 45 mm f3.5 – 6.3 aj jedno dlhšie z momentálne ešte okresanej ponuky skiel. Na bežné používanie stačí, no na fotkách s veľkou hĺbkou ostrosti predsa len ľahko rozpoznať, že boli fotené na kompaktnejší systém.

Ak však už na Canon fotíte a máte v arzenáli pár kvalitných skiel, naozaj sa oplatí priplatiť si približne dve stovky za adaptér. Pri testovaní sme sa preto snažili fotiť ako na malú kitovku, tak na pár „veľkých“ skiel z našich redakčných zásob. EF a EF-S objektívy posunú schopnosti M5 na iný level a skutočne tak môže slúžiť ako takmer plnohodnotná náhrada za zrkadlovku na výjazdoch, pri ktorej nebudete musieť obetovať príliš veľa z presnosti ostrenia, rýchlosti sekvenčného snímania ani kvality obrazového výstupu.

Ak vás však táto recenzia príliš nepresvedčila, skúste dať japonskému gigantovi ešte pár rokov. Na mirrorless párty prichádza neskoro a po ceste trochu zmokol, no so sebou si nesie niekoľko „canoňáckych“ plusov, ktoré fanúšikovia značky dokážu rozhodne oceniť. V porovnaní s najpriamejšou konkurenciou je tu ešte aj o niečo výhodnejšia cena.

Keď na M5 pomocou adaptéra upevníte objektív s nízkym clonovým číslom, môžete začať komponovať s malou hĺbkou ostrosti.

Objektív: EF50 mm f/1,4 USM + adaptér
Clona:
f3,5
Uzávierka:
1/640
Ohnisková vzdialenosť:
50 mm
ISO:
400

Názor testera

Na M5-ke je toho veľa, za čo si ju môžete obľúbiť. Skutočne nízka hmotnosť, ovládanie so špecializovanými tlačidlami na takmer každú často používanú funkciu, presný autofokus a nakoniec aj nižšia cena sú niektorými z nich. Pri fotení na veľké objektívy Canon je toho len málo, čo by vám malo zabrániť priniesť si z výjazdu fotky, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani oveľa väčšie zrkadlovky, ak, samozrejme, prepáčite mierne oneskorenie, s ktorými sa zjavia na displeji. Menej odolné telo a úzky výber systémových skiel, ktoré poväčšine uspokoja len amatérskych užívateľov, však môžu niektorých odradiť od investovania už v tejto sezóne. Canon je však podľa nás na dobrej ceste zaradiť sa medzi špičku v tomto rapídne rastúcom segmente.

Cena: 1139 € (telo), 1259 € (telo + objektív 15-45 mm)
Kontakt: www.canon.sk

 

Čo je to mirrorless?

Zrkadlovky svoj názov získali vďaka zabudovanému zrkadlu, ktoré odráža snímaný obraz do hľadáčika. V mirrorless foťákoch zrkadlo chýba a nahrádza ich malý displej umiestnený v hľadáčiku. Môžu tak byť podstatne menšie a ľahšie, a pritom si zachovať rovnakú veľkosť snímača a tým pádom aj kvalitu fotiek.

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu