Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Päť najkrajších miest Trenčianskeho kraja

Prírodné bohatstvo Trenčianskeho kraja vám vyrazí dych a na dvoch kolesách je ešte atraktívnejšie. Najdlhšia slovenská rieka Váh, rozmanité pohoria a ich vrcholy, skalné bralá tiesňav, tiché malebné doliny, zalesnené oblasti s pestrou flóru, živočíšstvom a vtáctvom či termálne a minerálne pramene.
Biker

Trenčiansky samosprávny kraj ponúka neuveriteľnú pestrosť na malom, kompaktnom území. Najzaujímavejšie miesta kraja vám ako na podnose sprístupnia turistické a cykloturistické chodníky. Najnovšie aj s obnoveným cykloturistickým značením, na ktoré Trenčiansky samosprávny kraj každoročne prispieva zo svojho rozpočtu.

1. Dračia studňa / Dračia studňa v lesoch Bolešovskej doliny

Neďaleko od slovensko-moravských hraníc, v lesoch Bolešovskej doliny, sa nachádza najkrajší a najmohutnejší penovcový prírodný vytvor Bielych Karpát – Dračia studňa. Dych berúce vodopády na jar vyniknú tečúcou vodou a v zime zaujmú krásnou scenériou ľadových cencúľov. Dračia studňa je chránenou prírodnou pamiatkou s najvyšším stupňom ochrany a jej okolie je bohaté na chránené rastliny a živočíchy. Sledovať okolitú prírodu v tejto doline naozaj stojí za to.

K Dračej studni vedie lesnícky náučný chodník vybudovaný medzi obcami Krivoklát a Bolešov, ktorý je zároveň vyhľadávanou cyklotrasou. Dĺžka tejto trasy je 8,2 kilometra a jej prevýšenie dosahuje približne 200 metrov. Miestnu faunu a flóru, význam práce lesníkov, ale aj fakty o prírodnom výtvore Dračia studňa mapujú informačné tabule, ktoré sú umiestnené na každej z 18-tich zastávok.

2. Veľká Javorina/Magické miesto s bohatou históriou, taká je Veľká Javorina

V pohorí Bielych Karpát zostaneme aj naďalej. Toto miesto je považované za jeden zo symbolov dobrých vzťahov medzi Čechmi, Moravanmi a Slovákmi. Po druhýkrát za sebou sa dostalo do výberu vrcholov Vrchárskej koruny Trenčianska a návštevníkom ponúka nezabudnuteľný výhľad do okolia. Reč je o najvyššom vrchu Bielych Karpát. Veľká Javorina má 970 výškových metrov a patrí medzi najznámejšie a turisticky najobľúbenejšie slovenské vrchy s dobrým bicyklovým prístupom.

Veľká Javorina leží priamo na slovensko-českej hranici neďaleko mestečka Stará Turá. Pre svoju polohu je miestom tradičných slávností Čechov a Slovákov. V roku 2016 sa Veľká Javorina stala cieľom nultého ročníka cyklistického podujatia STAR RACE, ktoré spojilo cyklistov zo Slovenska a Českej republiky. K vrcholu Veľkej Javoriny vedie viacero zaujímavých trás po asfaltových cestách, ale aj po lesných cestičkách a chodníkoch. Klasickým východiskovým miestom cyklotrasy na Veľkú Javorinu je Stará Turá. Na výber sú však aj trasy začínajúce sa z Poriadia alebo z Lubiny. Cyklotrasa z Lubiny meria 9 kilometrov a jej prevýšenie je 600 m. V peknom prostredí vrcholu Veľkej Javoriny hrdo stojí jedna z najstarších horských chát na Slovensku. Holubyho chata bola postavená v roku 1923 a napriek historickým udalostiam si počas rokov zachovala svoju jedinečnú a originálnu atmosféru.

3. Hrebeň Považského Inovca/ Hrebeň Považského Inovca zaujme svojou mohutnosťou i hlbokými dolinami

Pohorie Považského Inovca ponúka pestrú škálu prírodných krás a malebných lesov. Dlhé je 48 kilometrov a jeho najvyšší vrch Inovec dosahuje výšku 1 042 metrov. Po hrebeni Považského Inovca, ale aj na jeho vrchol vedie množstvo turistických a cykloturistických chodníkov. Najčastejším východiskovým miestom sú obce Mníchova Lehota alebo Selec, ktoré priam dýchajú pokojnou horskou atmosférou. Pre náročnejších sú vhodné trasy z Nového Mesta nad Váhom a Beckova. Podobne ako Veľkú Javorinu, tak aj vrchol Považského Inovca ponechali organizátori Vrchárskej koruny Trenčianska v zozname 20 vrcholov, ktoré treba absolvovať. Novinkou v kraji sú navyše nové cykloautobusy, ktoré každý letný víkend aj sviatok na trase okolo Považského Inovca prevezú naraz až 24 bicyklov. Jazdia na trase Trenčín – Dubodiel a Trenčín – Nové Mesto nad Váhom. Okrem Inovca tak pre cyklistov lepšie sprístupnia aj Beckovský hrad či hrad Tematín.

Celým hrebeňom pohoria navyše prechádza cyklomagistrála, ktorá patrí k najkrajším vyznačeným cykloturistickým trasám na Slovensku. Začiatok trasy je umiestnený nad krajským mestom Trenčín v lesoparku Brezina, vinie sa pod Strážovskými vrchmi ponad obec Soblahov do už spomínanej Mníchovskej Lehoty, kde prichádza na úpätie Považského Inovca. Na samotnom vrchole sa nachádza novovybudovaná turistická rozhľadňa Helena. Pohľad z nej len umocní čaro okolitej prírody. Z vrcholu trasa pokračuje samotným hrebeňom zvlneným terénom po malebných lesných cestách. K najkrajším slovenským cykloturistickým trasám s nádhernými výhľadmi a technickými pasážami patrí severná časť hrebeňa až po Bazovec.

4. Ponitrianska magistrála /Najkrajšie panorámy hornej Nitry ako na dlani ponúka Ponitrianska magistrála

Spája dva kraje – Trenčiansky a Nitriansky. Ponitrianska magistrála vedie z Handlovej cez pohoria Vtáčnik a Tribeč priamo do Nitry. Dlhá je približne 105 kilometrov a jej najvyšším vrcholom je Vtáčnik, ktorého výška je 1 345 metrov nad morom. Dominantu okolia pokrýva ihličnato-listnatý les, pričom samotný vrchol je odlesnený a umožňuje výhľad na Štiavnické, Kremnické a Strážovské vrchy, Veľkú i Malú Fatru a Žiarsku i Hornonitriansku kotlinu. Podobne ako Veľká Javorina a Považský Inovec je aj najvyšší vrch Trenčianskeho samosprávneho kraja súčasťou vrcholov Vrchárskej koruny Trenčianska.

Vďaka prírodnému bohatstvu a vybudovaným turistickým a cykloturistickým chodníkom je Vtáčnik často vyhľadávaným cieľom výstupov. Z organizovaných výstupov sú známe hlavne Pochod vďaky a Slovenský pohár behu do vrchu, ktoré potvrdzujú jedinečnosť a obľúbenosť Vtáčnika.

5. Manínska a Kostolecká tiesňava /Najužší kaňon na Slovensku i najväčší skalný previs

Okolie Považskej Bystrice je obklopené nádhernou prírodou a viacerými prírodnými úkazmi. Turistom i cykloturistom ponúka tunajší región veľké množstvo cyklotrás. Jednou z najviac vyhľadávaných prírodných atrakcií je Manínska tiesňava, ktorá je najužším vápencovým kaňonom v strednej Európe. Skalnaté steny tiesňavy sú vysoké až 400 metrov a žije v nich množstvo živočíchov a druhov rastlín. Ďalšou prírodnou raritou na trase proti prúdu potoka je Kostolecká tiesňava. V nej sa nachádza „Strecha Slovenska“. Tak ľudia označujú najväčší skalný previs na Slovensku.

Aktuality

Včera 17:45 Phil Bauhaus vyhral v šprinte druhú etapu Okolo Slovinska a dostal sa do vedenia celkovej klasifikácie.

Na druhom mieste skončil Alberto Dainese a tretí finišoval Luka Mezgec. Zo slovenského tímu Pierre Baguette sa najlepšie umiestnil 19-ročný Čech Daniel Vysočan, ktorý skončil na 46. mieste.

Včera 17:31 Tim Merlier porazil v šprinte Philipsena a vyhral druhú etapu Okolo Belgicka.

Jasper Philipsen skončil na druhom mieste a tretí finišoval Olav Kooij. S Merlierom v cieli oslavoval víťazstvo aj Slovák Martin Svrček, ktorý na belgickom etapáku plní úlohu domestika tímu Soudal Quick-Step.

Včera 17:16 Adam Yates vyhral horskú 5. etapu Okolo Švajčiarska a potvrdil pozíciu lídra celkovej klasifikácie.

Na druhom mieste skončil Yatesov tímový kolega Joao Almeida a skvelý výkon predviedol Egan Bernal, ktorý finišoval na treťom mieste. V rovnakom poradí, ako prišli do cieľa prví traja jazdci, je momentálne aj stav celkového hodnotenia.

12.06.2024 Video: Birell Bikefest 2024 aftermovie.

Najväčší bicyklový festival v strednej Európe Birell Bikefest 2024 opäť prekonal očakávania a my sme boli svedkami ďalšieho skvelého ročníka. Množstvo bicyklov, pretekov, fanúšikov a zábavy zaplavilo kálnický kopec a skvelá bike atmosféra sa niesla vzduchom počas celého víkendu. Asi nejako takto.

12.06.2024 Dylan Groenewegen vyhral v šprinte úvodnú etapu Okolo Slovinska, jedinú horskú prémiu získal jazdec Pierre Baguette.

Groenewegen vyhral tesne pred Alexandrom Kristoffom a tretí finišoval Phil Bauhaus. Z jazdcov slovenského tímu Pierre Baguette sa umiestnil najlepšie Adam Líška, ktorý skončil na 22. mieste, zatiaľ čo jeho český tímový kolega Tomáš Kalojíros sa dostal do úniku a vybojoval jediný možný bod na horskej prémii, takže sa oblečie do dresu lídra súťaže vrchárov.

Zavrieť reklamu