Keby boli povolené vysielačky, majstrovstvá sveta by dopadli úplne inak, hovorí Pauline Ferrand-Prévot
Fotogaléria (22) Foto: Visma-Lease a Bike
Francúzska hviezda Pauline Ferrand-Prévot bola po výnimočnej sezóne považovaná za hlavnú favoritku na dúhový dres, no v Kigali nedokázala ovplyvniť elitné ženské preteky, ktoré sa hlavným favoritkám vymkli spod kontroly.
Hoci už tento rok vyhrala Paríž-Roubaix aj ženskú Tour de France, k druhému titulu majsterky sveta na ceste sa nepriblížila. V cieli stratila 1:50 minúty na prekvapujúcu víťazku Magdeleine Vallieres z Kanady.
Ferrand-Prévot po pretekoch priznala, že spolu so súperkou Demi Vollering sa navzájom príliš pozorne strážili, čo umožnilo rozhodujúcemu úniku odísť približne dve kolá pred koncom.
„Dosť sme sa sledovali,“ povedala v rozhovore po pretekoch. „Čakala som, kedy zaútočí Demi, ona zas čakala na mňa. Medzitým sa vpredu vytvoril únik. Na šampionáte je to často tak, býva to viac o taktike než o sile.“
Vo finálovom okruhu sa Francúzka pokúsila o niekoľko útokov, no nikdy to nevyzeralo, že by sa mohla dotiahnuť k vedúcim pretekárkam.
Nepodarilo sa jej ani definitívne striasť Vollering, ktorá napokon skončila na siedmom mieste. Najlepšia Francúzka v Kigali bola Juliette Labous, ktorá obsadila 13. pozíciu so stratou 1:39 minúty.
„Úprimne, nebola som najsilnejšia,“ priznala Ferrand-Prévot. „Na dlažobných kockách mi chýbala sila. Nie som sklamaná sama zo seba, ale viac ma mrzí, že som sklamala tím, ktorý mi dnes veril. Ešte však máme šancu budúci týždeň na majstrovstvách Európy a tam chcem odčiniť tento výsledok.“
Na cestných majstrovstvách sveta sú vysielačky zakázané a Ferrand-Prévot tvrdila, že práve absencia jasných a rýchlych informácií prispela k chaotickému priebehu pretekov.
„S vysielačkami by to bolo určite úplne iné,“ povedala. „Dostávame síce časové rozdiely, ale na tabuľke sa ťažko čítajú. Je to také staromódne.“
„Keď nám športový riaditeľ hovorí, čo máme robiť, je to jednoduchšie. Ale rovnaké to bolo pre všetkých. A to je krása šampionátu, že môže byť trochu nevyspytateľný. Máme však peknú víťazku,“ dodala Pauline Ferrand-Prévot.
Výsledky Majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike, Kigali 2025 – ženy elite
- Magdeleine Vallieres (Kanada) 4:34:48
- Niamh Fisher-Black (Nový Zéland) +0:23
- Mavi García (Španielsko) +0:27
- Elise Chabbey (Švajčiarsko) +0:41
- Riejanne Markus (Holandsko) +0:57
- Antonia Niedermaier (Nemecko) +1:17
- Demi Vollering (Holandsko) +1:34
- Kimberley Le Court Pienaar (Maurícius) +1:34
- Marlen Reusser (Švajčiarsko) +1:34
- Kasia Niewiadoma (Poľsko) +1:34
- Caroline Andersson (Švédsko) +1:34
- Franziska Koch (Nemecko) +1:36
- Juliette Labous (Francúzsko) +1:39
- Katrine Aalerud (Nórsko) +1:44
- Elisa Longo Borghini (Taliansko) +1:50
- Pauline Ferrand-Prévot (Francúzsko) +1:50
- Chloé Dygert (Spojené štáty) +1:54
- Barbara Malcotti (Taliansko) +1:58
- Brodie Chapman (Austrália) +2:04
- Noemi Rüegg (Švajčiarsko) +2:16










