Jay Vine vyhral z úniku a po 20-kilometrovom sóle prvú horskú etapu na Vuelte

Foto: Unipublic / Cxcling Creative Agency
6. etapa Vuelta a España 2025
- Trasa: Olot → Pal (Andorra)
- Profil: horská
- Dĺžka: 170,3 km
- Prevýšenie: 3602 m
- Priemerná rýchlosť (víťaznej skupiny): 40,44 km/h
- Víťaz: Jay Vine (UAE Emirates XRG)
Jay Vine (UAE Emirates XRG) vyhral prvú horskú etapu pretekov Vuelta a España.
Austrálčan bol súčasťou 10-členného úniku, ktorý sa sformoval v úvode etapy a rozhodujúci útok predviedol 20 km pred cieľom v zjazde z kopca Alto de la Comella.
V cieľovom stúpaní Pal v Andorre si Vine udržal náskok pred prenasledovateľmi a v cieli oslávil už svoje tretie víťazstvo v kariére na Vuelte. Okrem toho sa tiež dostal do vedenia súťaže vrchárov a oblečie sa do bodkovaného dresu.
Na druhom mieste skončil Torstein Træen (Bahrain – Victorious), ktorý sa vďaka náskoku pred pelotónom dostal do vedenia celkovej klasifikácie a oblečie sa do červeného dresu. Tretí finišoval Lorenzo Fortunato (XDS Astana).
V záverečnom kopci neudržal tempo jeden z veľkých favoritov celkového hodnotenia Juan Ayuso (UAE Emirates XRG) a v cieli stratil necelých 12 minút.
Zo skupiny favoritov skúšal útočiť Giulio Ciccone (Lidl – Trek), ku ktorému sa pridal Jonas Vingegaard (Visma-Lease a Bike), avšak João Almeida (UAE Emirates XRG) a ďalší favoriti na červený dres ich pred cieľom dobehli.
Torstein Træen vedie celkové poradie s náskokom 31 sekúnd pred Brunom Armirailom (Decathlon AG2R La Mondiale) a tretí Lorenzo Fortunato (XDS Astana Team) zaostáva o 1:01 min.
„Išiel som do úniku s tým, aby som vyhral etapu, ale ak by nás pelotón dobehol, stále tam bola možnosť, že by som pracoval pre našich lídrov,“ povedal Jay Vine po etape.
„Tieto cesty poznám veľmi dobre, pretože bývam tu dole pod kopcom. Comella je moje najobľúbenejšie stúpanie v Andorre, ale kvôli protivetru sme v úniku nespolupracovali úplne ideálne, takže som zaútočil až na vrchole a v zjazde. Vtedy som vedel, že toto je moja šanca. “
„Na Vueltu ma zavolali pred štyrmi týždňami a pôvodne som ju nemal v programe, takže vyhrať tu v Andorre pred mojou manželkou a synom je neuveriteľné. Posledných päť kilometrov som nerozmýšľal nad ničím iným a už som to jednoducho musel dotiahnuť do víťazného konca,“ dodal Vine.
VIDEO: Záver 6. etapy Vuelta a España 2025:
There’s nothing sweeter than a win on home roads 🇦🇩
It’s a special stage win for Jay Vine at the Vuelta as Stage 6 is clinched in Andorra 🌟 pic.twitter.com/j4p3NvmaRN
— Cycling on TNT Sports (@cyclingontnt) August 28, 2025
Celková klasifikácia Vuelta a España 2025
- Torstein Træen (Bahrain – Victorious) 20:25:46
- Bruno Armirail (Decathlon AG2R La Mondiale Team) +0:31
- Lorenzo Fortunato (XDS Astana Team) +1:01
- Louis Vervaeke (Soudal Quick-Step) +1:58
- Jonas Vingegaard (Team Visma | Lease a Bike) +2:33
- João Almeida (UAE Team Emirates – XRG) +2:41
- Giulio Ciccone (Lidl – Trek) +2:42
- Matteo Jorgenson (Team Visma | Lease a Bike) +2:49
- Jai Hindley (Red Bull – BORA – hansgrohe) +2:53
- Giulio Pellizzari (Red Bull – BORA – hansgrohe) +2:53
- Egan Bernal (INEOS Grenadiers) +2:55
- Felix Gall (Decathlon AG2R La Mondiale Team) +2:58
- Thomas Pidcock (Q36.5 Pro Cycling Team) +3:03
- Marc Soler (UAE Team Emirates – XRG) +3:09
- David Gaudu (Groupama – FDJ) +3:17
- Matthew Riccitello (Israel – Premier Tech) +3:20
- Jefferson Alveiro Cepeda (Movistar Team) +3:26
- Antonio Tiberi (Bahrain – Victorious) +3:31
- Santiago Buitrago (Bahrain – Victorious) +3:34
- Sepp Kuss (Team Visma | Lease a Bike) +3:37









