Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

DVOJBALENIE TRENIEK MEATFLY K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Pauline Ferrand-Prévot je celkovou víťazkou Tour de France Femmes po dominantnej výhre v poslednej etape

Ferrand-Prévot zaútočila vyše 6 kilometrov pred cieľom a v žltom drese napokon oslavovala víťazstvo v etape aj celkový triumf na Tour. Za ňou finišovali Demi Vollering a Katarzyna Niewiadoma, ktoré sa rovnako umiestnili aj v celkovej klasifikácii.
Martin Sarvaš
Pauline Ferrand-Prévot je celkovou víťazkou Tour de France Femmes po dominantnej výhre v poslednej etape

Pauline Ferrand-Prévot v cieli poslednej etapy Tour de France Femmes 2025. Foto: A.S.O.

Pauline Ferrand-Prévot (Visma-Lease a Bike) vyhrala po kráľovskej etape aj záverečnú deviatu etapu Tour de France Femmes a stala sa zároveň celkovou víťazkou Tour.

Ferrand-Prévot tak splnila svoj najväčší cieľ, ktorý si dala pred rokom, keď po zisku olympijského zlata v horskej cyklistike presedlala z horského bicykla na cestný a podpísala zmluvu s tímom Visma.

33-ročná Francúzka pridala žltý dres zo ženskej Tour de France k zbierke 12 titulov majsterky sveta, ktoré získala v šiestich rôznych disciplínach (cestná cyklistika, cyklokros, gravel, horská cyklistika XCO, XCC a maratón).

Pauline Ferrand-Prévot vyhrala poslednú etapu Tour de France Femmes po dominantnom útoku zo skupiny favoritiek a na jej zrýchlenie v záverečnom stúpaní 6,5 km pred cieľom nedokázala zareagovať žiadna z piatich súperiek, ktoré boli vo vedúcej skupine.

Na druhom mieste prišla do cieľa Demi Vollering (FDJ SUEZ) so stratou 20 sekúnd a tri sekundy za ňou finišovala minuloročná víťazka žltého dresu Katarzyna Niewiadoma (CANYON//SRAM zondacrypto).

VIDEO: Rozhodujúci útok Pauline Ferrand-Prévot:

Ferrand-Prévot si však vybudovala rozhodujúci náskok v celkovej klasifikácii v predošlej kráľovskej etape, ktorú vyhrala na vrchole Col de la Madeleine s viac ako trojminútovým náskokom pred najväčšími favoritkami Demi Vollering a Katarzynou Niewiadomou.

Celkovú klasifikáciu vyhrala Pauline Ferrand-Prévot s náskokom 3:42 min pred druhou Demi Vollering a tretia skončila Katarzyna Niewiadoma so stratou 4:09 min.

Vollering aj Niewiadoma sa posunuli na pódium po tom, ako Sarah Gigante (AG Insurance – Soudal) v poslednej etape neudržala vysoké tempo v zjazdoch a v cieli stratila necelé štyri minúty. Z priebežného druhého miesta tak klesla až na konečné šieste.

„Som nesmierne šťastná. Na prvom zjazde som bola trochu vzadu a myslím, že som cítila tlak žltého dresu. Moje tímové kolegyne museli ísť na čelo a odviedli obrovskú prácu, aby ma dostali späť dopredu. Potom som si povedala, že teraz už musím zostať vpredu a udržať sa tam,“ povedala Ferrand-Prévot.

„Ráno som povedala športovému riaditeľovi, že by som chcela vyhrať v žltom drese, a on na to, že ak to zvládnem, prečo nie. Zaútočila som na poslednom stúpaní a podarilo sa mi dôjsť až do cieľa. Som nesmierne šťastná,“ dodala francúzska cyklistka.

Tridsaťtriročná Francúzka, ktorá sa v tejto sezóne vrátila z horskej cyklistiky späť k cestnej, sa stala prvou francúzskou víťazkou Tour de France od čias Catherine Marsal na Tour de la CEE féminin v roku 1990 a Jeannie Longo na Tour de France féminin v rokoch 1987, 1988 a 1989, a zároveň prvou domácou víťazkou Tour od triumfu Bernarda Hinaulta na Tour de France 1985.

VIDEO: Záver 9. etapy Tour de France Femmes 2025:

Poz. Pretekár Tím Čas
1
fr Pauline Ferrand-Prévot Team Visma | Lease a Bike
2
nl Demi Vollering FDJ - SUEZ +
3
pl Katarzyna Niewiadoma CANYON//SRAM zondacrypto +
4
nz Niamh Fisher-Black Lidl - Trek +
5
pl Dominika Włodarczyk UAE Team ADQ +
6
fr Juliette Labous FDJ - SUEZ +
7
au Sarah Gigante AG Insurance - Soudal Team +
8
fr Cédrine Kerbaol EF Education-Oatly +
9
nl Pauliena Rooijakkers Fenix-Deceuninck +
10
ca Nadia Gontova Winspace Orange Seal +
11
nl Anna Van Der Breggen Team SD Worx - Protime +

Celkové hodnotenie Tour de France Femmes 2025

  1. Pauline Ferrand-Prévot (Team Visma | Lease a Bike) 29:54:24 hod
  2. Demi Vollering (FDJ – SUEZ) + 3:42 min
  3. Katarzyna Niewiadoma (CANYON//SRAM zondacrypto) + 4:09 min
  4. Dominika Włodarczyk (UAE Team ADQ) + 5:45 min
  5. Niamh Fisher-Black (Lidl – Trek) + 6:25 min
  6. Sarah Gigante (AG Insurance – Soudal Team) + 6:40 min
  7. Juliette Labous (FDJ – SUEZ) + 9:13 min
  8. Cédrine Kerbaol (EF Education-Oatly) + 13:43 min
  9. Pauliena Rooijakkers (Fenix-Deceuninck) + 13:59 min
  10. Évita Muzic (FDJ – SUEZ) + 15:50 min

 

 

Aktuality

13:20 Chcete naživo stretnúť cyklistickú legendu Bradleyho Wigginsa? Vyberte sa v sobotu na Oravu.

Na Orave sa bude túto sobotu, 13. júna 2026, konať 4. ročník Faster than a Train, pretekať bude aj Sir Bradley Wiggins.

10:10 Na trh prichádza našľapaná novinka, ktorú pre Slovákov vyladil Peter Sagan.

Zlatý Bažant Radler v spolupráci s trojnásobným majstrom sveta Petrom Saganom predstavuje novinku Zlatý Bažant Radler 0,0 % ŠPORT.

Včera 19:43 Ľahšie komponenty, prototypy bicyklov aj širšie riadidlá | 5 technologických trendov z pretekov Tour Auvergne-Rhône-Alpes 2026.

Pozrite si najzaujímavejšie technologické trendy z generálky na Tour de France 2026.

Včera 19:24 Tím Visma-Lease a Bike vyhral tímovú časovku aj napriek problémom, Baudin si udržal vedenie na Tour Auvergne-Rhône-Alpes.

Rozdiely v celkovom poradí sa po tretej etape výrazne premiešali a viacerí favoriti získali cenné sekundy pred rozhodujúcimi horskými dňami.

Včera 16:58 VIDEO | Pád, ktorý v Loudenvielle zastavil Asu Vermetteho.

Asa Vermette patril v Loudenvielle medzi najsledovanejších jazdcov, no nepríjemný pád ukončil jeho nádeje na pódium. Pozrite si moment, ktorý prerušil jednu z najrýchlejších jázd druhého kola Svetového pohára v zjazde.

Zavrieť reklamu