Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Anthony Turgis prešprintoval Pidcocka a vyhral extrémne náročnú gravelovú etapu Tour de France

Tom Pidcock skončil na druhom mieste a tretí finišoval Derek Gee. Tadej Pogačar sa snažil získať čas útokmi v štrkových sektoroch, ale na jeho útoky dokázali Vingegaard aj Evenepoel reagovať a situácia na vrchných priečkach celkovej klasifikácie sa pred prvým dňom oddychu nemení.
Martin Sarvaš
Anthony Turgis prešprintoval Pidcocka a vyhral extrémne náročnú gravelovú etapu Tour de France

9. etapa Tour de France 2024. Foto: A.S.O./ Ashley Gruber, Jered Gruber / A.S.O.

9. etapa Tour de France 2024

 

  • Trasa: Troyes → Troyes
  • Profil: kopcovitá
  • Dĺžka: 199 km
  • Prevýšenie: 2012 m
  • Priemerná rýchlosť (víťaznej skupiny): 45,973 km/h
  • Víťaz: Anthony Turgis (Total Energies)

Anthony Turgis (Total Energies) vyhral extrémne náročnú a hektickú gravelovú 9. etapu Tour de France 2024, keď po 157 km v úniku zvíťazil v záverečnom šprinte vedúcej skupiny.

Na druhom mieste skončil v šprinte Tom Pidcock (Ineos Grenadiers) a tretí finišoval Derek Gee (Israel – Premier Tech).

Etapa obsahovala 14 štrkových sektorov, počas ktorých viackrát zaútočil Tadej Pogačar (UAE Emirates) a raz to skúsil aj Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step), avšak ani jeden z nich nebol úspešný, a tak sa situácia na vrchných priečkach celkovej klasifikácie pred prvým dňom oddychu nemení.

Pogačar vedie s 33-sekundovým náskokom pred Evenepoelom a tretí Vingegaard zaostáva o 1:15 min.

Derek Gee sa však vďaka skvelému výkonu a šiestim bonusovým sekundám za tretie miesto posunul v celkovom hodnotení o päť priečok vyššie, na deviate miesto, a má stratu 4:02 min na vedúceho Pogačara.

Záver etapy:

Priebeh etapy

Deviata etapa bola od úvodu veľmi hektická, plná útokov mnohých jazdcov a až po 60 kilometroch sa vytvorila na čele stabilná skupina dvanástich jazdcov.

Už druhý zo štrnástich štrkových sektorov spôsobil obrovské problémy mnohým jazdcom a museli zosadnúť z bicyklov a utekať. V tomto sektore zaostal viac ako polminúty za pelotónom Primož Roglič (Red Bull-Bora-Hansgrohe) a trvalo mu 27 kilometrov, kým sa vrátil do hlavnej skupiny.

Video zo štrkového sektoru Chemin Blanc počas 9. etapy Tour de France 2024:

Vingegaard dostal defekt 100 km pred cieľom a bicykel mu dal Jan Tratnik, ktorý meria 173 cm, čo je len o 2 cm menej ako dánsky cyklista, takže rozdiel v nastavení jeho bicykla pravdepodobne nebol veľký.

Remco Evenepoel zaútočil 77 km pred cieľom deviatej etapy v štrkovom sektore Loches-sur-Ource à Chacenay. Na jeho zrýchlenie zareagoval Pogačar v žltom drese, ku ktorému sa pripojil aj Jonas Vingegaard. Trojica dobehla skupinu v úniku, ale keďže Vingegaard odmietal prestriedať, všetci traja sa vrátili do hlavnej skupiny.

Útok Remca Evenepoela:

O tom, že o etapu nebudú bojovať favoriti celkovej klasifikácie sa pravdepodobne rozhodlo až 43 km pred cieľom, keď z hlavnej skupiny zaútočil Michael Matthews (Jayco AlUla) a pripojilo sa k nemu ďalších šesť jazdcov, vrátane majstra sveta Mathieu van der Poela (Alpecin – Deceuninck) či Biniama Girmaya (Intermarché – Wanty).

V úniku bolo v tom čase osem jazdcov: Tom Pidcock (Ineos Grenadiers), Jasper Stuvyen (Lidl-Trek), Ben Healy (EF Education-EasyPost), Derek Gee (Israel-Premier Tech ), Alex Aranburu, Javier Romo (Movistar Team), Alexey Lutsenko (Astana Qazaqstan) a Anthony Turgis (Total Energies).

Po prejazde deviatym štrkovým sektorom zostávalo do cieľa 30 km a medzi vedúcim únikom a skupinou prenasledovateľov sa znížila medzera na 45 sekúnd a pelotón zaostával ďalšiu minútu.

V jedenástom štrkovom sektore, 22 km pred cieľom, zaútočil Tadej Pogačar, ale počas nasledujúcich troch kilometrov dotiahol Matteo Jorgenson (Visma-Lease a Bike) Jonasa Vingegaarda k Slovincovi v žltom drese. Pogačarov útok však nebol úspešný a 17 km pred cieľom ich dobehla skupina s Remcom Evenepoelom a Primožom Rogličom.

Útok Tadeja Pogačara:

Po predposlednom štrkovom sektore, 14 km pred cieľom, zaútočil vo vedúcej skupine Alexey Lutsenko, ale nepodarilo sa mu oddeliť od ostatných jazdcov v úniku, zatiaľ čo prenasledovatelia s Van der Poelom za nimi zaostávali o necelých 40 sekúnd.

V úniku nasledovali útoky Dereka Geeho a Jaspera Stuyvena a Stuyvenovi sa podarilo osamostatniť 10 km pred cieľom s náskokom 10 sekúnd pred ostatnými v úniku.

Tadej Pogačar sa pokúsil zaútočiť aj v poslednom štrkovom sektore, ale ani v tomto prípade sa mu nepodarilo získať náskok pred ostatnými favoritmi celkovej klasifikácie.

5 km pred cieľom mal Jasper Stuyven 8-sekundový náskok pred prenasledovateľmi z úniku, zatiaľ čo skupina s Mathieu van der Poelom zaostávala o minútu za lídrom a ďalších 20 sekúnd za nimi bola už skupina s Pogačarom.

Prenasledovatelia z úniku dobehli Stuyvena 700 metrov pred cieľom a v záverečnom šprinte mal najviac síl Anthony Turgis, druhý skončil Tom Pidcock a tretí finišoval Derek Gee.

Pogačar, Vingegaard, Roglič a Evenepoel prešli cieľom v spoločnej skupine s rovnakou stratou 1:46 min za víťazom.

Poz. Pretekár Tím Čas
1
fr Anthony Turgis TotalEnergies 4:19:43
2
gb Thomas Pidcock INEOS Grenadiers +0:00
3
ca Derek Gee Israel - Premier Tech +0:00
4
es Alex Aranburu Movistar Team +0:00
5
ie Ben Healy EF Education - EasyPost +0:02
6
kz Alexey Lutsenko Astana Qazaqstan Team +0:02
7
es Javier Romo Movistar Team +0:12
8
be Jasper Stuyven Lidl - Trek +0:18
9
er Biniam Girmay Intermarché - Wanty +1:17
10
au Michael Matthews Team Jayco AlUla +1:17
11
nl Mathieu Van Der Poel Alpecin - Deceuninck +1:17

Aktuality

12:41 Tadej Pogačar prekonal 31-ročný rekord Lancea Armstronga šialeným výkonom v stúpaní Pla d’Adet.

Pogačar predviedol jeden z najpôsobivejších vrchárskych výkonov v histórii cyklistiky a Armstrongov rekord prekonal o necelé dve minúty.

11:58 Fotogaléria: Najlepšie momenty 14. etapy Tour de France 2024.

Pozrite si skvelé fotografie zo štrnástej etapy Tour de France 2024.

Včera 17:32 Tadej Pogačar potvrdil svoju dominanciu na Tour de France, porazil Vingegaarda a vyhral horskú 14. etapu.

Pogačar zaútočil 4,6 km pred cieľom v stúpaní Pla d’Adet a do cieľa prišiel osamote s 39-sekundovým náskokom pred druhým Jonasom Vingegaardom. Tretí Remco Evenepoel finišoval so stratou 1:10 min.

Včera 16:32 Zoznam jazdcov, ktorí odstúpili z Tour de France 2024.

Z Tour de France odstúpilo zatiaľ 22 jazdcov. Počas 14. etapy odstúpili Alberto Bettiol, Louis Vervaeke, Amaury Capiot a na štart sa nepostavil Tom Pidcock.

Včera 14:50 Najdrahší bicykel na Tour de France 2024 stojí šialených 50-tisíc eur.

Zatiaľ čo z klasických bicyklov je najdrahším bicyklom na Tour limitovaná edícia tímu Red Bull-Bora-Hansgrohe S-Works Tarmac SL8 od Specializedu za 17-tisíc eur, celkovo najdrahší stroj na Tour de France je časovka od Pinarella tímu Ineos Grenadiers.

Zavrieť reklamu