Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Svetový pohár XCO v Novom Meste na Morave ovládli Tom Pidcock a Pauline Ferrand-Prévot

Svetový pohár v cross-country pokračoval svojím tretím kolom. Na programe bolo obľúbené podujatie v Česku, ktoré patrí k najväčším ťahákom v rámci svetového pohára. Po suverénnych výkonoch na náročnej trati sa podarilo vyhrať všestrannému Tomovi Pidcockovi a francúzskej pretekárke Pauline Ferrand-Prévot.
Matúš Bušík
Svetový pohár XCO v Novom Meste na Morave ovládli Tom Pidcock a Pauline Ferrand-Prévot

Tom Pidcock na svetovom pohári v Novom Meste na Morave. Foto: Red Bull Content Pool

Podujatie v Novom Meste na Morave je dlhodobo známe skvelou organizáciou pretekov svetového pohára. Miestna trať má množstvo náročných úsekov, či už strmých a technických výšľapov, ale aj krásnych technických zjazdov. V tomto roku trať prešla miernymi zmenami a v mieste podujatia sa zhromaždilo množstvo fanúšikov.

Ženské preteky v Novom Meste na Morave sa konali bez účasti niekoľkých popredných pretekárok vrátane Jenny Rissveds, ktorá do pretekov nenastúpila po páde v short-tracku. Neúčasť Siny Frei, Zoe Cuthbert a Evie Richards bola známa už dlhšie.

Po štarte sa do vedenia na chvíľu dostala Jolanda Neff, netrvalo však dlho a na čelo štartového poľa sa prepracovali Pauline Ferrand-Prévot, ktorú prenasledovali Haley Batten a Puck Pieterse. Vedúca skupina od počiatku držala vysoké tempo a ostatné pretekárky na to nedokázali reagovať.

Vysoké tempo sa nepodarilo udržať ani Haley Batten a boj o prvenstvo prebiehal medzi dvojicou Pieterse a Ferrand-Prévot. Francúzska pretekárka mala väčšinu času na vrch a po čase si vytvorila pred Pieterse menší náskok.

Holanďanku Puck Pieterse po čase dobehla trojica Keller, Stigger a Batten, ktoré ju po chvíli predstihli. To ju však nedoradilo a do boja o druhé miesto sa po čase opäť vrátila.

Medzitým si Pauline Ferrand-Prévot vytvorila na čele viac než minútový náskok, ktorý si ustrážila až do cieľa a tešila sa z víťazstva. Na druhom mieste za ňou so stratou 1:02 min skončila americká jazdkyňa Haley Batten a tretie miesto si vyjazdila Alessandra Keller zo Švajčiarska.

Pauline Ferrand Prevot na svetovom pohári v Novom Meste na Morave. Foto: Red Bull Content Pool

Preteky mužov odštartovali pádom na konci štartového poľa, ten však žiadneho z favoritov neohrozil a tí sa mohli plne sústrediť na preteky.

Klasicky sa do vedenia dostal nemecký jazdec Luca Shwarzbauer, ktorého po chvíli v čele vystriedal Colombo. Pretekári sa vo vedení striedali a postupne sa v ňom ocitli Nino Schurter, ale aj Alan Hatherly.

Tom Pidcock spočiatku vyčkával, ale postupne sa dostával na popredné priečky. Jeho ambície zachytili Schwarzbauer, Holmgren a Flückiger.

Po chvíli sa na čele vytvorila skupina favoritov, v ktorej bol aj Andreassen, víťaz posledného brazílskeho kola. Ten mal však problémy so sedlovkou, ktoré ho prinútili navštíviť depo a skupinu favoritov opustil.

Mužské pódium na svetovom pohári v Novom Meste na Morave. Foto: Red Bull Content Pool

Potom sa začali diať veci a Tom Pidcock predviedol brutálny útok, na ktorý dokázali reagovať iba Nino Schurter a Victor Koretzky, ktorý však po chvíli tempo neudržal a na čele tak ostala dvojica pretekárov.

Pidcock so Shurterom držali vysoké tempo. Britský pretekár neustále viedol a Shurter sa ho snažil držať zo všetkých síl, ale márne.

Do cieľa prišiel Tom Pidcock sám a náskokom 32 sekúnd pred Ninom Schurterom. Je to už jeho štvrté víťazstvo v Novom Meste na Morave a jasný signál pre súperov pred blížiacou sa olympiádou. Na treťom mieste skončil Marcel Guerrini so stratou 44 sekúnd na víťaza.

Kompletné výsledky pretekov:

Aktuality

12:41 Tadej Pogačar prekonal 31-ročný rekord Lancea Armstronga šialeným výkonom v stúpaní Pla d’Adet.

Pogačar predviedol jeden z najpôsobivejších vrchárskych výkonov v histórii cyklistiky a Armstrongov rekord prekonal o necelé dve minúty.

11:58 Fotogaléria: Najlepšie momenty 14. etapy Tour de France 2024.

Pozrite si skvelé fotografie zo štrnástej etapy Tour de France 2024.

Včera 17:32 Tadej Pogačar potvrdil svoju dominanciu na Tour de France, porazil Vingegaarda a vyhral horskú 14. etapu.

Pogačar zaútočil 4,6 km pred cieľom v stúpaní Pla d’Adet a do cieľa prišiel osamote s 39-sekundovým náskokom pred druhým Jonasom Vingegaardom. Tretí Remco Evenepoel finišoval so stratou 1:10 min.

Včera 16:32 Zoznam jazdcov, ktorí odstúpili z Tour de France 2024.

Z Tour de France odstúpilo zatiaľ 22 jazdcov. Počas 14. etapy odstúpili Alberto Bettiol, Louis Vervaeke, Amaury Capiot a na štart sa nepostavil Tom Pidcock.

Včera 14:50 Najdrahší bicykel na Tour de France 2024 stojí šialených 50-tisíc eur.

Zatiaľ čo z klasických bicyklov je najdrahším bicyklom na Tour limitovaná edícia tímu Red Bull-Bora-Hansgrohe S-Works Tarmac SL8 od Specializedu za 17-tisíc eur, celkovo najdrahší stroj na Tour de France je časovka od Pinarella tímu Ineos Grenadiers.

Zavrieť reklamu