Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Len 22-ročný Georg Steinhauser vyhral po 34 km sóle horskú 17. etapu Giro d’Italia

Steinhauser si pripísal svoje prvé profesionálne víťazstvo na vrchole stúpania Passo Brocon. Druhý skončil Tadej Pogačar, ktorý si opäť navýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie a za ním finišovali v spoločnej skupine Antonio Tiberi, Geraint Thomas, Daniel Martínez, Einer Rubio a Romain Bardet.
Martin Sarvaš
17. etapa Giro d’Italia 2024

Len 22-ročný Georg Steinhauser (EF Education – EasyPost) dosiahol svoje prvé profesionálne víťazstvo po 34-kilometrovom sóle v náročnej horskej 17. etape Giro d’Italia 2024, na vrchole stúpania Passo Brocon.

Druhý skončil Tadej Pogačar (UAE Emirates) v ružovom drese, ktorý si opäť navýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie a za ním finišovali v spoločnej skupine Antonio Tiberi (Bahrain – Victorious), Geraint Thomas (Ineos Grenadiers), Daniel Martínez (Bora Hansgrohe), Einer Rubio (Movistar) a Romain Bardet (dsm-firmenich PostNL).

Steinhauserovi sa podarilo dostať do úniku hneď v úvode etapy, no jazdci tímu dsm-firmenich PostNL držali v pelotóne vysoké tempo a vedúcich jazdcov dobehli.

50 km pred cieľom zaútočil z pelotónu Amanuel Ghebreigzabhier (Lidl-Trek), ku ktorému sa opäť pridal Georg Steinhauser, avšak Ghebreigzabhier nedokázal udržať tempo s mladým Nemcom v záverečnom stúpaní Passo Brocon.

Steinhauser si vytvoril na čele trojminútový náskok pred hlavnou skupinou, čo mu nakoniec bez problémov stačilo na to, aby prišiel do cieľa s náskokom 1:24 min pred druhým Tadejom Pogačarom, ktorý sa však dokázal zbaviť zvyšných favoritov celkovej klasifikácie.

Druhý najlepší jazdec celkového hodnotenia Daniel Martínez zaostáva za Pogačarom o 7:42 min a tretí Geraint Thomas stráca o 22 sekúnd viac.

„Je to niečo neuveriteľné,“ povedal Steinhauser o svojom víťazstve. „Už v ôsmej etape som si uvedomil, že mám dobré nohy. Myslel som si, že mám nohy na to, aby som vyhral etapu.“

„Kráľovská etapa bol neuveriteľný deň. Už len s ňou by som mohol byť spokojný. Keď som dnes prišiel na prihlásenie, som si pomyslel: Sakra, mám dobré nohy, možno dnes vyhrám.“

„A potom som išiel od začiatku v úniku. Bolo to trochu zvláštne, pretože nás opäť chytil pelotón, no v jednom momente som sa rozhodol, že to musím skúsiť znova. Urobil som to a vyšlo to.“

„Počul som [o Pogačarovom útoku] vo vysielačke a bol som veľmi nervózny, ale vedel som, že musím tlačiť až do cieľa. V jednej chvíli som počul, že útočí, ale už mi chýbali len dva kilometre, takže som si dúfal, že to zvládnem,“ dodal Georg Steinhauser.

Záverečný kilometer:

Výsledky 17. etapy Giro d’Italia 2024

Aktuality

16:37 Nový Specialized Crux DSW je s hmotnosťou pod 1,4 kg „najľahší gravelový zliatinový rám na trhu“.

Rámová sada spolu s vidlicou váži tesne pod 2 kg a má rovnakú geometriu ako karbónový Crux. V kompletnej výbave váži 9,37 kg a stojí 2 700 eur.

15:41 Simon Yates po 11 rokoch končí v Jayco AlUla a má podpísať zmluvu s tímom Visma – Lease a Bike.

Yatesovi, ktorý sa stal profesionálom v tíme ako Orica GreenEDGE v roku 2014, vyprší zmluva na konci tejto sezóny. Austrálsky jazdec Ben O’Connor je údajne pripravený pripojiť sa k Jaycu a nahradiť Yatesa ako lídra pre GC na etapových pretekoch. (La Gazzetta dello Sport)

15:29 Victor Campenaerts má podpísať trojročnú zmluvu s tímom Visma – Lease a Bike.

Campenaerts strávil v tomto tíme dva roky (2015, 2016), keď ešte fungoval pod názvom LottoNL-Jumbo. Jeho odchod zo súčasného Lotto Dstny je tiež dôsledkom obáv o nedostatok financií v belgickom tíme.

15:11 Giulio Ciccone je chorý a Tao Geoghegan Hart mal pozitívny test na COVID-19 pred štartom na Tour de France.

Jazdci tímu Lidl-Trek kvôli chorobe vynechajú dôležitý tréning v posledných týždňoch pred Tour, čo by mohlo výrazne ovplyvniť ich nádeje a ambície na celkové hodnotenie. (Cyclingnews)

14:59 Tour de France 2026 sa bude štartovať v Barcelone.

Organizátori Tour de France potvrdili dlhodobé špekulácie, že Grand Départ 2026 sa bude konať v Barcelone, pričom preteky budú v meste prítomné po dobu troch dní. (LeTour)

Zavrieť reklamu