Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Nezastaviteľný Tadej Pogačar vyhral na Giro d’Italia už po piatykrát, horskú etapu museli pre sneženie skrátiť

Na druhom mieste skončil Giulio Pellizzari pred tretím Danielom Martínezom, ktorý sa posunul na druhé miesto v celkovej klasifikácii, pretože Geraint Thomas s ním už v závere neudržal tempo.
Martin Sarvaš
16. etapa Giro d’Italia 2024

Tadej Pogačar (UAE Emirates) si pripísal už piate víťazstvo na Giro d’Italia 2024. 25-ročný Slovinec tentokrát dominoval v horskej 16. etape, ktorú museli organizátori výrazne skrátiť pre chladné počasie, sneženie a dážď v pôvodnom mieste štartu.

Etapa sa končila na vrchole stúpania Monte Pana, v ktorom Pogačar zrýchlil 1,3 km pred cieľom, čo mu stačilo na to, aby predbehol Giulia Pellizzariho (VF Group – Bardiani CSF – Faizanè), ktorý skončil na druhom mieste pred tretím Danielom Martínezom (Bora-Hansgrohe).

Pogačarov tímový kolega Rafał Majka sa po etape vyjadril, že pôvodne ani nechceli ísť po víťazstve: „Dnes sme ani nechceli ísť po etape, ale keďže ťahali iné tímy, povedali sme si, prečo nie, skúsime to.“

„Tadej chcel, aby som išiel po etape ja, ale bol som unavený a povedal som mu: Choď, vyhraj ďalšiu etapu,“ dodal Rafał Majka.

Martínez sa posunul na druhé miesto celkovej klasifikácie pred Gerainta Thomasa, ktorý s Kolumbijčanom nedokázal udržať tempo v závere etapy.

Tadej Pogačar vedie celkové hodnotenie s pohodlným náskokom 7:18 min pred Martínezom a tretí Thomas má stratu 7:40 min.

„Začalo sa to celkom chaoticky, ale neskôr sa to upokojilo a odišiel únik, takže to bolo v pohode. Boli sme viac vzadu, ale Movistar do toho tlačil, aby nenechali úniku náskok. V závere to potiahol Rafał [Majka] a mal som dostatok síl, tak som to vyskúšal a vyšlo to,“ povedal po etape Tadej Pogačar.

„Po včerajšku sme si hovorili, že chceme ísť hlavne bezpečne. V závere to bolo nakoniec dobré pre nás aj pre fanúšikov, takže si myslím, že za takýchto podmienok do dopadlo najlepšie, ako mohlo,“ reagoval Pogačar na skrátenie trasy a náročné podmienky.

Výsledky 16. etapy Giro d’Italia 2024

Aktuality

13:45 Kompletné výsledky Tour de France 2024.

Tadej Pogačar vyhral svoj tretí žltý dres, bodovaciu súťaž vyhral Biniam Girmay, v súťaži vrchárov zvíťazil Richard Carapaz a v kategórii mladých jazdcov bol najlepší Remco Evenepoel.

11:44 Analýza výkonu: Aké watty tlačil Tadej Pogačar pri rekordných výkonoch na Tour de France?

Col du Galibier, Pla d’Adet, Plateau de Beille, Isola 2000 a Col de la Couillole – päť stúpaní, v ktorých Tadej Pogačar prekonal doterajšie rekordy obrovským rozdielom a na Plateau de Beille predviedol pravdepodobne najlepší vrchársky výkon v histórii cyklistiky.

10:30 Bolo by to extrémne hlúpe, reaguje Tadej Pogačar na obvinenia z dopingu na Tour de France.

V horských etapách suverénne dominoval a lámal rekord za rekordom. Jeho agresívny štýl pretekania však vyvolal aj kritiku a po neuveriteľných výkonoch sa nevyhol ani obvineniam z dopingu.

09:45 Fotogaléria: 50 skvelých fotografií Tadeja Pogačara z Tour de France 2024.

Tadej Pogačar sa stal po 26 rokoch prvým jazdcom, ktorý vyhral Giro d’Italia aj Tour de France v jednom roku.

09:34 Fotogaléria: Najlepšie momenty z majstrovstiev Slovenska v horskej cyklistike 2024 s Petrom Saganom.

Na pretekoch sa predstavila aj najväčšia hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan a na košickom Bankove sa stretlo množstvo fanúšikov, ktorí sa chceli s Petrom rozlúčiť nakoľko šlo pravdepodobne o jeho posledné profesionálne preteky.

Zavrieť reklamu