Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Julian Alaphilippe bol 130 km v úniku a po 11-kilometrovom sóle a neuveriteľnom výkone vyhral etapu na Giro d’Italia

Dvojnásobný majster sveta predviedol na Gire jeden z najlepších výkonov v kariére a šéfovi tímu Soudal Quick-Step Patrickovi Lefevereovi, s ktorým mal v úvode sezóny viacero konfliktov, ukázal, že je v skvelej forme.
Martin Sarvaš
12. etapa Giro d’Italia 2024

Julian Alaphilippe (Soudal Quick-Step) vyhral vo veľkom štýle doposiaľ najatraktívnejšiu etapu Giro d’Italia 2024.

Dvojnásobný majster sveta vyhral 12. etapu pri svojej premiére na Gire po 130 km v úniku a 11-kilometrovom sóle, pričom veľkú časť etapy prešiel v úniku len vo dvojici s Mircom Maestrim (Polti Kometa).

31-ročný Alaphilippe si pripísal veľmi dôležité víťazstvo necelý rok od jeho posledného triumfu na minuloročnom Critérium du Dauphiné a šéfovi tímu Soudal Quick-Step Patrickovi Lefevereovi, s ktorým mal v úvode sezóny viacero konfliktov, ukázal, že je v skvelej forme.

V šprinte dvojice prenasledovateľov o druhé miesto bol rýchlejší Jhonatan Narváez (Ineos Grenadiers) pred Quintenom Hermansom (Alpecin – Deceuninck).

Po svojom 42. profesionálnom víťazstve sa Alaphilippe tiež pridal na zoznam pretekárov, ktorí majú na konte etapové víťazstva zo všetkých troch pretekoch Grand Tour – Gira, Tour a Vuelty.

S priemernou rýchlosťou 46,744 km/h išlo o dvanástu najrýchlejšiu etapu v histórii pretekov Giro d’Italia, čo je ďalším potvrdením neuveriteľného výkonu Juliana Alaphilippea, keďže etapa mala kopcovitý profil s celkovým prevýšením 2162 metrov a dĺžku 193 km.

Alaphilippe: Neplánoval som to

12. etapa Giro d’Italia 2024

„Neplánoval som to. Čakal som, že v úniku bude veľká skupina. Najprv musím poďakovať svojim tímovým kolegom, ktorí naozaj perfektne ovládali prvých 60 km, a potom som sa sústredil na to, aby som bol vpredu,“ povedal Alaphilippe po víťazstve.

„Išli sme najprv vo veľkej skupine a potom som si spolu s Mircom Maestrim povedal: Ideme. Aj on si dnes naozaj zaslúžil vyhrať, bol úžasný a spolupracovalo sa nám super.“

„Veril som vo víťazstvo, ale až do posledného kilometra som musel tlačiť na plný plyn, pretože som počul, že Narváez je tesne za mnou,“ opísal Alaphilippe.

„Bolo mojím snom vyhrať etapu na Gire a podarilo sa mi to, takže som naozaj šťastný. Myslím na svoju manželku a syna, odjakživa ma podporujú,“ dodal dvojnásobný majster sveta.

Záverečný kilometer:

Priebeh etapy

Už od úvodného kilometra 12. etapy Giro d’Italia sa zvádzali súboje o únik, čo na spočiatku rovinatom a neskôr kopcovitom profile spôsobilo, že pred pelotónom sa vytvorilo viacero veľmi silných skupín.

Na čele bola dvojica Julian Alaphilippe (Quick-Step) a Mirco Maestri (Polti Kometa), za nimi bola deväťčlenná skupina, v ktorej boli silní jazdci ako Jhonatan Narváez (Ineos), Quinten Hermans (Alpecin) či Matteo Trentin (Tudor) a ďalšiu skupinu prenasledovateľov tvorilo až 24 jazdcov s Filippom Gannom (Ineos), Attilom Valterom (Visma) i Čechom Janom Hirtom (Quick-Step).

V takomto formáte sa situácia stabilizovala a pelotón nechal skupinám v úniku relatívne veľký náskok. Vedúce duo malo 50 km pred cieľom 6-minútový náskok pred pelotónom, zatiaľ čo prvá skupina prenasledovateľov zaostávala približne o 1:15 min a druhá skupina o 2:40 min za lídrami.

O dvadsať kilometrov neskôr sa náskok Alaphilippea a Maestriho pred najbližšími prenasledovateľmi nezmenil, no druhá skupina sa vzdialila na viac ako päť minút od lídrov.

Keď zostávalo do cieľa 20 km, náskok vedúcej dvojice pred deväťčlennou skupinou sa dostal pod jednu minútu.

Posledné krátke, ale veľmi strmé stúpanie Monte Giove sa nachádzalo 12 km pred cieľom. Ako prvý vyšiel na vrchol Julian Alaphilippe, ktorého tempo Maestri nezdvládol. Zo skupiny prenasledovateľov prešli stúpaním najrýchlejšie Jhonatan Narváez a Quinten Hermans.

Julian Alaphilippe však dokázal v záverečných 10 km udržať veľmi vysoké tempo a svoje sólo úspešne dotiahol až do cieľa, zatiaľ čo v šprinte o druhé miesto bol Narváez rýchlejší ako Hermans.

Výsledky 12. etapy Giro d’Italia 2024

Aktuality

Včera 10:20 Birell BikeFest 2024: Zaregistrujte sa na maratón a dostanete balík v hodnote viac ako 100 eur.

Online registrácia na preteky trvá už len do polnoci 26. mája.

25.05.2024 Nezastaviteľný Tadej Pogačar vyhral po 36 km sóle už šiestu etapu na Giro d’Italia.

Aj keď už mal Pogačar isté víťazstvo ružového dresu, svoju dominanciu na Gire potvrdil výhrou poslednej horskej etapy na talianskej Grand Tour. Na druhom mieste skončil Valentin Paret-Peintre a tretí finišoval Daniel Martínez.

24.05.2024 Andrea Vendrame vyhral z úniku a po 28-kilometrovom sóle 19. etapu Giro d’Italia.

Na druhom mieste skončil Pelayo Sanchez a tretí finišoval Georg Steinhauser. Pred poslednou horskou etapou tohtoročného Gira sa situácia v celkovej klasifikácii nezmenila a Tadej Pogačar vedie s viac ako 7-minútovým náskokom pred Danielom Martínezom a Geraintom Thomasom.

24.05.2024 Biker magazín a Slowatch sa spojili a vytvorili unikátnu kolekciu oblečenia.

Nové oblečenie si môžete kúpiť v bratislavskom obchode Slowatch a bude dostupné aj na bicyklovom festivale Birell BikeFest v Kálnici.

24.05.2024 Thibau Nys vyhral úvodnú etapu Okolo Nórska po skvelom výkone Čecha Mathiasa Vaceka.

V kopcovitej etape s cieľom na vrchole 3,9 km stúpania Voss Resort bol najrýchlejší len 21-ročný Nys, za ktorým skončili na druhom a treťom mieste Ådne Holter a Axel Laurance. Na nórskom etapáku odštartoval aj Wout van Aert, ktorý sa stále zotavuje z početných zranení, ktoré utrpel pri páde v marci.

Zavrieť reklamu