Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Únik „ukradol“ šprintérom piatu etapu na Giro d’Italia. Benjamin Thomas získal prvé víťazstvo pre Cofidis v roku 2024

Na druhom mieste skončil Michael Valgren a tretí finišoval Andrea Pietrobon. Celkovú klasifikáciu vedie aj naďalej Tadej Pogačar.
Martin Sarvaš
Únik „ukradol“ šprintérom piatu etapu na Giro d’Italia. Benjamin Thomas získal prvé víťazstvo pre Cofidis v roku 2024

5. etapa Giro d’Italia 2024

Benjamin Thomas (Cofidis) sa stal nečakaným víťazom 5. etapy Giro d’Italia 2024, keď vyhral v šprinte štvorice z úniku pred Michaelom Valgrenom (EF Education – EasyPost), Andreom Pietrobonom (Polti Kometa) a Enzom Palenim (Groupama – FDJ).

28-ročný Francúz tiež dsiahol pre svoj tím Cofidis prvé víťazstvo v sezóne 2024.

Piata etapa mala kopcovitý profil, ale s nenáročným profilom sa očakával dojazd v hromadnom šprinte.

Štvorici jazdcov Thomas, Valgren, Pietrobon a Paleni sa podarilo odtrhnúť z pelotónu necelých 80 km pred cieľom, a aj keď si nevytvorili väčší náskok ako jeden a pol minúty, vďaka skvelej spolupráci dokázali udržať dostatočný odstup od hlavnej skupiny až do cieľa.

V šprinte pelotónu bol najrýchlejší líder bodovacej súťaže Jonathan Milan (Lidl-Trek), zatiaľ čo situácia v celkovej klasifikácii sa nezmenila a lídrom v ružovom drese je aj naďalej Tadej Pogačar (UAE Emirates) pred Geraintom Thomasom (Ineos Grenadiers) a Danielom Martinezom (Bora-Hansgrohe).

Záverečný kilometer:

Priebeh etapy

V úvode piatej etapy Giro d’Italia sa podarilo sformovať únik štyroch jazdcov – Simon Geschke (Cofidis), Mattia Bais (Team Polti Kometa), Lewis Askey a Manuele Tarozzi (VF Group-Bardiani CSF-Faizanè).

Po po dvojici kopcov Ruta (3,7 km / 6,8 %) a Sanctuario della Madonna delle Grazie (3,9 km / 4 %) nasledovalo Passo del Bracco (15,2 km / 3,9 %), kde sa pelotón pri výjazde priblížil k vedúcej štvorici a v zjazde ich vďaka vysokému tempu tímu Alpecin-Deceuninck dobehol, pričom do cieľa zostávalo ešte 113 km.

V stúpaní Passo del Bracco za pelotónom zaostali šprintérski favoriti Caleb Ewan, Tim Merlier aj Fabio Jakobsen, ale o pár kilometrov sa postupne všetci vrátili do hlavnej skupiny.

Po šprintérskej prémii 79 km pred cieľom, v ktorej bol najrýchlejší Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck) pred Olavom Kooijom (Visma – Lease a Bike) a Jonathanom Milanom (Lidl-Trek), sa z pelotónu odtrhla štvorica jazdcov, ktorá vytvorila ďalší únik – Benjamin Thomas, Michael Valgren, Enzo Paleni a Andrea Pietrobon.

Pelotón nechal úniku náskok len okolo jeden a pol minúty a začal ho postupne sťahovať 50 km pred cieľom. Štvorica na čele však veľmi dobre striedala a hlavnej skupine sa nedarilo dostatočne znižovať ich náskok.

Keď zostávali do cieľa už len tri kilometre, vedúce kvarteto malo stále polminútovú výhodu. Ako prvý skúsil zaútočiť Andrea Pietrobon 800 metrov pred cieľom, ale tesne pred koncom ho dobehli Benjamin Thomas a Michael Valgren, ktorí napokon prešli cieľom na prvom resp. druhom mieste.

Výsledky 5. etapy Giro d’Italia 2024

Aktuality

10:50 Detaily kráľovskej 15. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

S dĺžkou 222 km a prevýšením 5724 metrov ide nielen o najťažšiu vrchársku etapu, ale aj najdlhšiu etapu na tohtoročnom Gire.

Včera 18:03 Sam Bennett dosiahol etapový hetrik na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Bennett si pripísal v piatej etape už tretie etapové víťazstvo na francúzskych pretekoch Štyri dni Dunkerque a aj naďalej je lídrom celkovej klasifikácie. Druhý skončil Paul Penhoët a tretí finišoval Jenno Berckmoes.

Včera 17:48 Filippo Ganna konečne porazil Pogačara a vyhral časovku na Giro d’Italia s priemernou rýchlosťou 53,4 km/h.

Tadej Pogačar mal druhý najlepší čas a na treťom mieste skončil Gannov tímový kolega z Ineosu Thymen Arensman. V celkovej klasifikácii sa Geraint Thomas posunul na druhé miesto pred Daniela Martineza.

17.05.2024 Simona Kuchyňková po skvelom výkone vyhrala preteky Svetového pohára v endure v Poľsku.

Len pred pár dňami sa Kuchyňková tešila z tretieho miesta v úvodnom kole Svetového pohára v endure vo Finale Ligure, no v Poľsku svoje súperky porazila a v kategórii do 21 rokov bola najrýchlejšia.

17.05.2024 22-ročný Belgičan takmer prišiel o výhru kvôli predčasnej oslave na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Fotofiniš štvrtej etapy nakoniec ukázal, že Warre Vangheluwe bol na cieľovej čiare o pár milimetrov skôr ako víťaz predošlých dvoch etáp a priebežný líder celkovej klasifikácie Sam Bennett. Mladý Belgičan dosiahol svoje prvé profesionálne víťazstvo.

Zavrieť reklamu