Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Tadej Pogačar suverénne vyhral druhú etapu Giro d’Italia aj napriek defektu a pádu pred rozhodujúcim stúpaním

Na druhom mieste skončil Daniel Martinez a tretí finišoval Geraint Thomas. Pogačar sa po premiérovom víťazstve na Gire oblečie do ružového dresu.
Martin Sarvaš
Tadej Pogačar suverénne vyhral druhú etapu Giro d’Italia aj napriek defektu a pádu pred rozhodujúcim stúpaním

2. etapa Giro d’Italia 2024

Tadej Pogačar (UAE Emirates) si pripísal svoje prvé víťazstvo na Giro d’Italia v druhej etape, ktorá sa končila na vrchole stúpania Santuario di Oropa a oblečie sa do ružového dresu celkového lídra Gira.

25-ročný Slovinec dokázal zvíťaziť aj napriek defektu a pádu, ktoré utrpel na úpätí stúpania Santuario di Oropa a musel dobiehať polminútovú stratu na pelotón.

Pogačar zaútočil 4,5 km pred cieľom a na jeho zrýchlenie nedokázal zareagovať nikto z favoritov v hlavnej skupine. Slovinec prišiel do cieľa s 27-sekundovým náskokom pred druhým Danielom Martinezom (Bora-Hansgrohe) a tretím Geraintom Thomasom (Ineos Grenadiers).

Výborný výkon predviedol český pretekár Jan Hirt (Soudal Quick-Step), ktorý uzavrel najlepšiu desiatku druhej etapy a za Pogačarom zaostal o 37 sekúnd.

Tadej Pogačar získal na vrchole aj bonusové sekundy a dostal sa na prvé miesto celkovej klasifikácie, ktorú vedie o 45 sekúnd pred druhým Thomasom a tretím Martinezom.

Rozhodujúci útok Tadeja Pogačara:

Priebeh 2. etapy Giro d’Italia 2024

Do úniku sa v úvode 2. etapy Giro d’Italia 2024 dostala pätica talianskych pretekárov Christian Scaroni (Astana Qazaqstan), Andrea Piccolo (EF Education – EasyPost), Davide Bais (Polti Kometa), Filippo Fiorelli (VF Group – Bardiani CSF – Faizanè) a Martin Marcellusi (VF Group – Bardiani CSF – Faizanè).

Pelotón ťahali prevažne jazdci tímov Ineos a UAE, pričom vedúcej skupine nechali náskok, ktorý sa pohyboval medzi 3-4 minútami.

Náskok úniku klesol pod dve minúty 55 km pred cieľom pri výstupe na Crocemosso, na ktorého vrchole získal na šprintérskej prémii plný počet bodov Filippo Fiorelli a v zjazde z vedúcej skupiny ušiel Andrea Piccolo.

V nasledujúcom stúpaní Oasi Zegna zvýšil Piccolo svoj náskok na pelotón na necelé tri minúty, zatiaľ čo prenasledovatelia za ním zaostávali o minútu.

V zjazde sa presunul na čelo pelotónu Filippo Ganna spolu s ďalšími tímovými kolegami z Ineos Grenadiers, ale Andrea Piccolo predvádzal na čele skvelý výkon a udržal si viac ako dvojminútový odstup aj v krátkom stúpaní Nelva, po ktorom zostávalo do cieľa 23 km.

Po zjazde z Nelvy nasledovalo rozhodujúce stúpanie Santuario di Oropa (11,8 km / 6,1 %), do ktorého vošiel ako prvý Piccolo, zatiaľ čo pelotón stiahol jeho náskok na 1:30 min.

Keď pelotón začínal stúpanie Santuario di Oropa, Tadej Pogačar dostal defekt na prednom kolese a pri prejazde zákrutou skončil na zemi, našťastie bez zranení.

Defekt a pád Tadeja Pogačara:

Kým Pogačar nasadol na druhý bicykel, zaostával za pelotónom o pol minúty, ale s pomocou dvoch tímových kolegov UAE sa dostal počas jedného kilometra naspäť do hlavej skupiny.

Jazdci UAE určovali tempo pelotónu a 6,5 km pred cieľom dobehli posledného jazdca v úniku Andrea Piccolu. O dva kilometre neskôr zaútočil Tadej Pogačar, ktorého tempo nedokázal udržať nikto z hlavnej skupiny, a po suverénne najlepšom výkone si pripísal svoju prvú výhru na Giro d’Italia a oblečie sa tiež do ružového dresu celkového lídra pretekov.

Záver etapy:

Výsledky 2. etapy Giro d’Italia 2024

Aktuality

10:50 Detaily kráľovskej 15. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

S dĺžkou 222 km a prevýšením 5724 metrov ide nielen o najťažšiu vrchársku etapu, ale aj najdlhšiu etapu na tohtoročnom Gire.

Včera 18:03 Sam Bennett dosiahol etapový hetrik na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Bennett si pripísal v piatej etape už tretie etapové víťazstvo na francúzskych pretekoch Štyri dni Dunkerque a aj naďalej je lídrom celkovej klasifikácie. Druhý skončil Paul Penhoët a tretí finišoval Jenno Berckmoes.

Včera 17:48 Filippo Ganna konečne porazil Pogačara a vyhral časovku na Giro d’Italia s priemernou rýchlosťou 53,4 km/h.

Tadej Pogačar mal druhý najlepší čas a na treťom mieste skončil Gannov tímový kolega z Ineosu Thymen Arensman. V celkovej klasifikácii sa Geraint Thomas posunul na druhé miesto pred Daniela Martineza.

17.05.2024 Simona Kuchyňková po skvelom výkone vyhrala preteky Svetového pohára v endure v Poľsku.

Len pred pár dňami sa Kuchyňková tešila z tretieho miesta v úvodnom kole Svetového pohára v endure vo Finale Ligure, no v Poľsku svoje súperky porazila a v kategórii do 21 rokov bola najrýchlejšia.

17.05.2024 22-ročný Belgičan takmer prišiel o výhru kvôli predčasnej oslave na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Fotofiniš štvrtej etapy nakoniec ukázal, že Warre Vangheluwe bol na cieľovej čiare o pár milimetrov skôr ako víťaz predošlých dvoch etáp a priebežný líder celkovej klasifikácie Sam Bennett. Mladý Belgičan dosiahol svoje prvé profesionálne víťazstvo.

Zavrieť reklamu