Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Jenny Rissveds a Chritopher Blevins ovládli v napínavých pretekoch prvé kolo svetového pohára XCO v brazílskej Mairiporã

Svetový pohár v horskej cyklistike odštartoval svojou prvou zastávkou v brazílskej Mairiporã. Elitní jazdci zvádzali súboje do úplného konca pretekov a o víťazoch sa rozhodovalo až v poslednom kole.
Matúš Bušík
Jenny Rissveds a Chritopher Blevins ovládli v napínavých pretekoch prvé kolo svetového pohára XCO v brazílskej Mairiporã

1. kolo Svetového pohára v brazílskej Mairiporã. Foto: Red Bull Content Pool

Úvod sezóny svetového pohára v horskej cyklistike ukázal, že pretekári sú mimoriadne vyrovnaní a vo výsledkoch nás čakalo aj niekoľko prekvapení.

V ženskej edícii pretekov za to hneď od úvodu vzala víťazka sobotného XCC Evie Richards a na jej tempo v úvode reagovala len Batten. Niekoľko stoviek metrov za nimi sa zoradili Rissveds, Courtney, Lecomte.

Ako veľmi silná pretekárka sa javila Američanka Haley Batten, ktorá následne udávala tempo a dokonca sa jej na niekoľko okamihov podarilo na čele pretekov osamostatniť. Nakoniec ju však súperky dostihli.

Vpredu sa na nejý čas usídlila skupina 9 pretekárok, ktorá sa postupne rozdelila a vpredu ostala trojica Savilia Blunk, Haley Batten a Jenny Rissveds.

Najsilnejšou z tejto trojice sa zdala byť americká pretekárka Haley Batten, ktorá udávala tempo. Savilia Blunk kolísala a občas na čelo strácala, vždy sa však dokázala dotiahnuť späť. V poslednom kole už to bolo buď alebo.

Batten skúšala útočiť ale Švédka Rissveds ju vždy dotiahla a napokon to rozbalila naplno, na čo jej súperky nedokázali odpovedať. V jednom zo stúpaní zvolila Rissveds síce zlú stopu, ale dala do toho všetko, na čo jej konkurentky nedokázali reagovať.

Jenny Rissveds v pretekoch SP v brazílskej Mairiporã. Foto: Red Bull Content Pool

V súboji o druhé miesto to ešte bolo zaujímavé a favoritka Haley Batten v jednej zo zákrut v zjazde spadla, čo využila jej krajanka Savilia Blunk.

Jenny Risveds prišla do cieľa na prvom mieste, Savilia Blunk na ňu v cieli stratila 27 sekúnd a tretia Haley Batten nabrala stratu 45 sekúnd na víťazku.

Medzi mužmi boli preteky ešte napínavejšie a o všetkom sa taktiež rozhodlo až v poslednom kole, do ktorého vstupovalo v rozmedzí 10 sekúnd asi 15 pretekárov, vrátane Čecha Ondřeja Cinka.

Spočiatku udával tempo Martin Vidaurre Kossmann, ku ktorému sa na čele pridali Luca Schwarzbauer a De Froidmont. Preteky poznačilo aj niekoľko kolízii a postupne sa na čele tvorila silná skupina jazdcov vrátane Koretzkyho, Dubaua a Colomba.

Legendárny Nino Schurter sa v tom čase pohyboval okolo 40. miesta po páde, ktorý mu nabúral plány.

Na čele sa vytvorila silná skupina siedmich jazdcov, ktorá sa občas roztrhala, odpadlíci však vždy našli dostatok síl a vôle na to, aby sa do čela pretekov vrátili.

Martin Vidaurre na čele skupiny, ktorá vchádza do posledného kola. Foto: Red Bull Content Pool

Do posledného kola teda vchádzala naozaj silná skupina 14 jazdcov, z ktorých sa na čele usídlili Koretzky, Vidaurre, Colombo, Blevins.

Postupne zaútočil Vidaurre aj Koretzky, ale skupina na ich pokusy dokázala reagovať. Nakoniec sa na čele podarilo osamostatniť Američanovi Chritopherovi Blevinsovi, ktorý zaútočil v lese a na jeho tempo už pretekári nedokázali reagovať.

Za ním sa však strhol boj o druhé miesto medzi Victorom Koretzkym a Filippom Colombom, pričom v záverečnom špritne bol rýchlejší Francúz Koretzky, ktorý na víťaza stratil len 2 sekundy. Tretí Colombo bol ešte o jednu sekunud pomalší.

Kompletné výsledky pretekov:

Aktuality

14:39 Video: Ako sa rodilo víťazstvo Simče Kuchyňkovej v pretekoch svetového pohára v endure?

Pretekársky tím Okoeverywhere Racing prináša pohľad na ďalší súťažný víkend v pretekoch svetového pohára, ktoré sa uskutočnili v poľskom meste Bielsko-Biala, ktoré je už roky vyhlásenou enduro lokalitou.

13:32 Svetový pohár v zjazde v poľskom Szczyrku vyhral premiérovo Ronan Dunne, v ženách najrýchlejšou Marine Cabirou.

Okrem Íra boli v top 5 už iba francúzski pretekári. Najlepšie zo Slovákov zajazdil Rasťo Baránek, ktorý skončil na 34. mieste a postup do finále mu unikol len o 0,8 sekundy.

12:27 Dylan Groenewegen zvíťazil na belgickej klasike Okolo Limburgu a dočkal sa prvej výhry od januára.

Groenewegen bol tento rok už deväťkrát na pódiových priečkach, ale len dvakrát vyhral. Na pretekoch Okolo Limburgu skončil na druhom mieste Maurice Ballerstedt pred Arnaudom De Liem.

11:57 Video: Netflix zverejnil trailer na pokračovanie dokumentárnej série Tour de France: Unchained.

Na Netflixe bude dostupná od 11. júna 2024. V upútavke je zjavné, že séria sa zameriava nielen na samotné preteky, ale aj témy ako je doping a kontroverzné témy, vrátane konfliktu Juliana Alaphilippea so šéfom QuickStep-u Patrickom Lefevereom.

11:40 Detaily 16. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

Po kráľovskej etape, ktorú suverénne vyhral Tadej Pogačar, nasleduje ďalšia horská etapa, v ktorej je pravdepodobný úspech úniku.

Zavrieť reklamu