Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Sony Xperia XZ Premium – Majster spomalených záberov

Sony Xperia XZ Premium zaujme predovšetkým schopnosťou snímať video v super slow motion. Pohrali sme sa s ním na BikeFeste.
Biker

Xperia XZ Premium zaujme aj dizajnom – lesklá kombinácia skla a kovu pôsobí luxusne, no zároveň trochu chúlostivo. Aj keď ide o odolné Gorilla Glass 5, predsa len by sme ho radšej videli v obale. To, čo cezeň prenikne, už má na starosti rating IP65/68 odolnosti proti prachu a vode. Prachu, toho bolo v Kálnici neúrekom a prekážať by nemalo ani ponorenie do hĺbky 1,5 metra na 30 minút.

Jednou zo silných vlastností je aj kapacita batérie 3 230 mAh, s ktorou telefón nemusí ísť počas bežných pracovných dní na nabíjačku hneď po príchode domov. Výdrž, samozrejme, klesá pri natáčaní superspomaleného videa. Ľahko to však telefónu prepáčiť, keďže parametre sú naozaj úctyhodné.

Super-ultra-hyper

Schopnosť nahrávať videá so 120 či 240 snímkami za sekundu už dnes nie je medzi smartfónmi žiadny unikát. Na plynulé spomalenie videa stačí už 60 fps a pri 240 sa už objekty hýbu podobne pomaly ako pri ultraspomalených záberoch vo vysokorozpočtových bikových videách. Čo sa však stane, ak túto hodnotu spomalíte ešte štvornásobne? Xperia XZ Premium dokáže totiž video zachytiť rýchlosťou 960 snímok za sekundu. Nahrávaný objekt tak vo vzduchu takmer zamrzne.

Rýchle a divácky atraktívne disciplíny ako Garmin FMB Slopestyle na BikeFeste tak dostanú na displeji telefónu úplne iný rozmer, nehovoriac o vašom Instagramovom profile.

Dĺžka snímania takto spomaleného záberu trvá len 0,2 sekundy. Telefón tento interval ešte spomalí na celých 6 sekúnd, počas ktorých sa dá dokonale vychutnať biker letiaci dole hlavou. Spomalený záber môžete okrem toho vytvoriť počas natáčania klasického 30 fps videa aj niekoľkokrát po sebe a „zmraziť“ tak hneď niekoľko skokov za sebou.

Kvalitné aj prehrávanie

Kvalita zaznamenávania je vďaka 19 MP fotoaparátu na vysokej úrovni. Trasúcim sa rukám pomáha 5-osá stabilizácia a farby sú zobrazené verne. Pri takto vysokých framerateoch je vždy limitujúcim faktorom dostatok svetla dopadajúceho na snímač fotoaparátu.

Počasie na BikeFeste nám našťastie počas celých troch dní prialo a videá vyzerali perfektne. Hneď ako však zapadlo slnko, telefón sa snažil kompenzovať nedostatok svetla zvyšovaním citlivosti a videá boli viditeľne zrnité. Preto super slow motion využijete predovšetkým za slnečných dní.

Nakoniec je tu displej s uhlopriečkou a rozlíšením 4K s technológiou HDR, akú dnes nájdete aj na prémiových televízoroch. Smartfón tak môžete bezdrôtovo pripojiť k telke a natočený materiál si pozrieť na takej veľkej obrazovke, akú ste si dopriali pri kúpe televízora.

Videá z BikeFestu si môžete pozrieť tu:

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Zavrieť reklamu