Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Fotogaléria: Fabio Wibmer zahájil preteky svetového pohára v lyžovaní vo veľkom štýle

Na legendárnu zjazdovú trať The Streif sa vydal na bicykli. Obrovské skoky, krásne triky a neskutočná rýchlosť na ľadovej zjazdovke, to sa len tak nevidí. Celému projektu predchádzala dôkladná príprava a tím ľudí okolo Fabia nenechal nič na náhodu. Skoky boli dizajnované profesionálmi a špeciálne nastavenia mal aj Fabiov bicykel. Ako vyzerala príprava a pozadie celého projektu?
Matúš Bušík
 Fotogaléria: Fabio Wibmer zahájil preteky svetového pohára v lyžovaní vo veľkom štýle

Fabio Wibmer na zjazde Streif v Kitzbüheli. Zdroj: Red Bull Content Pool

Horský cyklista a hviezda YouTube Fabio Wibmer sa úspešne popasoval so zradnými svahmi legendárneho kitzbühelského Streifu a opäť posunul hranice toho, čo je možné na dvoch kolesách.

Video z tohto počinu sa okamžite stalo virálnym.

Wibmer je rodákom z Východného Tirolska a splnil si svoj dávny sen. Tým bolo absolvovanie ikonického lyžiarskeho zjazdu Streif. Počas neho dosiahol rýchlosť 107 km/h.

Skoky s vertikálnym prevýšením do 14 metrov a s maximálnou vzdialenosťou 36 metrov boli naozaj obrovské a ich absolvovanie na snehu je úplne šialené.

Odbornú stránku skokov mal na starosti známy freerider Clemens Kaudela, ktorý ich dizajnoval a dohliadal na to, aby všetko prebehlo hladko. Vo svojom poste na Facebooku uvádza, že prvý drop v časti zjazdu s názvom Mausefalle, je najväčším dropom, ktorý bol kedy v Rakúsku skočený s výškou cez 13 metrov a vzdialenosťou letu viac než 20 m.

Streif je notoricky známa pretekárska trať zjazdového lyžovania s množstvom náročných úsekov – strmý štart, Mausefalle, Hausbergkante a Zielsprung, všetky tieto časti absolvoval aj Fabio a poradil si s nimi výborne.

Wibmer vyrastal len hodinu od Kitzbühelu a zaspomínal si aj na to, ako sa lyžiarske hviezdy rútili dole Streifom počas prestížnych pretekov Hahnenkamm: „Každú zimu som sledoval Streif so svojou rodinou. Jeden z najpamätnejších momentov pre mňa bol ‚Wall Ride‘ Bodeho Millera na ochranných sieťach v roku 2008. Mal to na mňa obrovský vplyv a vtedy sa zrodil môj sen zísť to na bicykli, pretože som chcel mať rovnaký pocit ako on, akurát na biku.“

Poháňaný túžbou vzdať hold najlepším svetovým lyžiarom, ktorí nebojácne vyrážajú na najťažší zjazd v seriáli svetového pohára bol rad na ňom.

„Preteky Streif mali pre mňa vždy veľký význam. Myšlienka zrealizovať projekt na Streife bola v mojej hlave už nejaký čas,“ povedal Wibmer.

Fabio Wibmer na zjazde Streif v Kitzbüheli. Zdroj: Red Bull Content Pool

Tomuto výnimočnému počinu predchádzali mesiace starostlivej prípravy. Wibmer a jeho oddaný tím takmer dva roky neúnavne pracovali na prekonaní výziev, ktoré predstavuje ľadový terén.

Najvyššou prioritou bolo prispôsobenie bicykla na efektívne riadenie po zasneženej a ľadovej trati. Každý detail bol starostlivo zvážený, od nastavenia odpruženia bicykla až po vytvorenie 576 špeciálnych hrotov pre obe kolesá, tak aby poskytovali optimálnu priľnavosť na snehu a ľade.

„Skočiť zo štartovaciej rampy na svah bolo naozaj desivé, pretože som si nebol istý, ako bude bicykel reagovať,“ hovorí. Zhora nadol, všade je plno výziev. Musel som byť 100% sústredený na každý jeden bod na trati.“

Wibmerove video na Youtube nazbieralo iba počas prvých 12 hodín viac než pol milióna videní.

Na záberoch je napríklad masívny backflip z hornej časti štartovacej brány, po ktorom pristáva priamo na ľadovej a zasneženej zjazdovke a pokračuje v jazde.

Wibmer spätne vyjadril svoju spokojnosť a povedal: „Je to úžasný pocit po zdolať Streif, prekonať všetky nástrahy trate a vidieť skutočne skvelý výsledok.“

Aktuality

12:43 Fotogaléria: 50 úžasných fotografií a skvelých momentov zo Strade Bianche.

Na pretekoch Strade Bianche štartoval 9-krát aj Peter Sagan a dvakrát skončil druhý, ale ani raz sa mu nepodarilo vyhrať.

11:34 Peter Sagan je od olympiády ďaleko ako Bratislava od Paríža, píše Denník N.

Účasť na Olympijských hrách v Paríži bol hlavným cieľom Sagana po ukončení profesionálnej kariéry v cestnej cyklistike. Musel by však dostať tzv. divokú kartu, keďže dostatok bodov na kvalifikáciu nezískal.

11:09 Na najťažšom Strade Bianche v histórii budú bojovať o ďalšie tituly Tadej Pogačar aj Tom Pidcock.

Trasa má až 215 km aj viac štrkových sektorov. Organizátori toskánskej klasiky by chceli, aby sa Strade Bianche zaradilo medzi cyklistické monumenty.

10:49 UCI potrestala americký ženský tím, ktorý na pretekoch prezliekol mechaničku za pretekárku.

Dôvodom bolo, že tímu Cynisca Cycling chýbala na pretekoch jedna pretekárka, aby mohli odštartovať. Športový riaditeľ dostal trest zákazu činnosti do konca budúceho roka a mechanička do konca augusta tohto roku. (Stickybottle)

10:05 Video: Predstavenie najnovších ľahkých elektrobicyklov Cube AMS Hybrid ONE44.

Najlacnejší model AMS Hybrid ONE44 C:68X SLX váži len 17,3 kg a stojí 5 999 eur. Má zdvih 140mm, motor Bosch Performance Line SX s krútiacim momentom 55 Nm a batériou s kapacitou 400 Wh.

Zavrieť reklamu