Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Shimano patentovalo elektronický systém ovládania odpruženia a teleskopickej sedlovky pre horské bicykle

Shimano si patentovalo systém určený na ovládanie odpruženia a teleskopickej sedlovky s charakteristickými princípmi strojového učenia za pomoci umelej inteligencie. Ten by mal regulovať rôzne parametre komponentov automaticky, podobne ako to robí konkurenčný Flight Attendant od spoločnosti SRAM. Tento nápad je zatiaľ iba v štádiu patentu a či ho uvidíme aj na trhu ukáže čas.
Matúš Bušík
Shimano patentovalo elektronický systém ovládania odpruženia a teleskopickej sedlovky pre horské bicykle

Svetový pohár v XCO, Mont Sainte Anne 2023. Foto: Bartek Wolinski / Red Bull Content Pool

Cyklistika žije v nezastaviteľnom kruhu evolúcie. Výrobcovia si lámu hlavu, aby predbehli svojich konkurentov a aby trh prijal dômyselnú novinku, ktorá skrsla v hlavách inžinierov.

Spoločnosť Shimano sa najnovšie rozhodla využiť princípy umelej inteligencie, ktoré chce implementovať do odpruženia a teleskopických sedloviek.

Podľa informácií zverejnených na webe Pinkbike si Shimano zaregistrovalo patent takéhoto určenia.

Shimano sa snaží kompenzovať negatívny trend, ktorý sa na spoločnosť valí po niekoľkých problémoch. Najprv to bol problém s kľukami, neskôr hackerský útok, potom zverejnenie správ o nevyhovujúcich pracovných podmienkach v jednej z tovární spoločnosti a nakoniec pokles predaja.

Zdá sa, že umelá inteligencia dokáže preniknúť do všetkých odvetví priemyslu. Napriek kvalitatívnemu skoku AI, ku ktorému došlo v minulom roku, zaregistrovala patent spoločnosť Shimano už začiatkom roka 2020. Ten je vedený pod značkou 11866114 B2 .

Výrobcovia už roky pracujú na automatickom ovládaní odpruženia, hoci systém Shimano je navrhnutý aj pre sedlovky a ide ešte o krok ďalej: vynález totiž zahŕňa program strojového učenia, takže automatické ovládanie sa lepšie prispôsobí konkrétnym požiadavkám každého cyklistu.

Systém navrhne konfiguráciu, ktorú považuje za najvhodnejšiu a učí sa zo spätnej väzby cyklistu, ktorá je komunikovaná prostredníctvom displeja. Informácie si softvér uchováva pre budúce využitie.

Balík komponentov zbiera dáta pomocou rôznych senzorov. Tie merajú charakteristiku jazdy a typ prechádzaného terénu.

Do úvahy sa berie rýchlosť, kadencia, krútiaci moment, zrýchlenie, tlak v pneumatikách, používanie bŕzd a vyváženie brzdenia, ale nachádza sa tu aj predná kamera a merače v samotnom zavesení kolies, ktoré analyzujú absorpciu síl vychádzajúcich z kolesa.

Riadiaca jednotka, alebo mozog celého systému zhromažďuje údaje a prostredníctvom malých elektromotorov alebo elektrických ventilov dáva príslušné príkazy na nastavenie a zmenu tvrdosti vidlice a tlmiča, úpravu zdvihu a výšky sedlovky alebo polohy sedla.

Novinkou, ktorú Shimano predstavilo v týchto automatických systémoch je, že sú schopné sa časom učiť; to znamená, že čím viac údajov riadiaca jednotka má, tým lepšie funguje. Je to princíp zdieľaný s AI. A v skutočnosti okrem údajov, ktoré sám systém zbiera, zohráva dôležitú úlohu aj jazdec.

Systém má obrazovku, na ktorej jednoduchým výberom medzi „Páči sa mi“ a „Nepáči sa mi“ cyklista vyjadruje svoj názor na úpravy a zmeny vykonané za posledných desať sekúnd.

Zariadenie zachová alebo upraví konfiguráciu a bude ju brať do úvahy pri prejazde následným terénom. Takto sa na rovnakej trase bude každý bicykel správať inak, podľa toho čo považuje za najoptimálnejšie riešenie pre daného jazdca.

Systém dokáže uložiť niekoľko trás, čo by mohlo viesť k jeho používaniu medzi elitnými pretekármi. Počas tréningu by mohli nechať systém učiť sa a dolaďovať výber nastavenia, kým nenájdu ideálne hodnoty a toto nastavenie by následne využili v pretekoch.

Napriek tomu, že ide o premyslené riešenie, je možné, že by sa nakoniec medzi profesionálmi neujal a to najmä kvôli pridanej hmotnosti systému a samotnej batérie.

Na druhej strane, pokiaľ ide o teleskopické sedlovky, Shimano by sa mohlo dostať na popredné miesto v tomto sektore, ak by sa tento patent objavil na trhu.

K zmene výšky sedlovky chcú totiž pridať aj úpravu náklonu a predsunutia/zasunutia sedla; to znamená upraviť polohu sedla, postoj cyklistu pri šliapaní a tým aj geometriu a správanie bicykla.

Tým by sa vyriešila obmedzená možnosť prispôsobenia sa, ktorú umožňujú súčasné systémy. Vysiela to aj signál, kam by sa mohol priemysel v tomto sektore uberať.

Myšlienka Shimana je odvážna, aj keď je zvláštne, že značka zamerala svoj vývoj na automatické ovládanie odpruženia a sedlovky, keďže odpruženie nevyrába.

Iba čas ukáže skutočný zámer spoločnosti Shimano. Možno sa v budúcnosti dočkáme mnohých noviniek z dielne spoločnosti a japonský gigant začne vyrábať aj odpruženie. Kedy a či vôbec, ukáže len čas.

Aktuality

15:44 Rozhovor: V Bratislave slávnostne otvoria prvý špecializovaný CUBE Store na Slovensku.

Slávnostné otvorenie prebehne v sobotu 2. marca v priestoroch predajne na Hodonínskej ulici o 14. hod.

12:43 Fotogaléria: 50 úžasných fotografií a skvelých momentov zo Strade Bianche.

Na pretekoch Strade Bianche štartoval 9-krát aj Peter Sagan a dvakrát skončil druhý, ale ani raz sa mu nepodarilo vyhrať.

11:34 Peter Sagan je od olympiády ďaleko ako Bratislava od Paríža, píše Denník N.

Účasť na Olympijských hrách v Paríži bol hlavným cieľom Sagana po ukončení profesionálnej kariéry v cestnej cyklistike. Musel by však dostať tzv. divokú kartu, keďže dostatok bodov na kvalifikáciu nezískal.

11:09 Na najťažšom Strade Bianche v histórii budú bojovať o ďalšie tituly Tadej Pogačar aj Tom Pidcock.

Trasa má až 215 km aj viac štrkových sektorov. Organizátori toskánskej klasiky by chceli, aby sa Strade Bianche zaradilo medzi cyklistické monumenty.

10:49 UCI potrestala americký ženský tím, ktorý na pretekoch prezliekol mechaničku za pretekárku.

Dôvodom bolo, že tímu Cynisca Cycling chýbala na pretekoch jedna pretekárka, aby mohli odštartovať. Športový riaditeľ dostal trest zákazu činnosti do konca budúceho roka a mechanička do konca augusta tohto roku. (Stickybottle)

Zavrieť reklamu