Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Viedenské Alpy: Raj výhľadov a cyklistiky

Biker

Viedenské Alpy majú ako miesto pre dokonalý letný oddych tradíciu už vyše sto rokov. Sú ako stvorené pre cyklistiku a turistiku s malebnými výhľadmi,výlety s rodinou či relaxačný letný pobyt na načerpanie nových síl. Nájdete tu všetko.

Najvyšší vrch dolného Rakúska masívny Schneeberg, náhornú plošinu Rax, Semmering s jeho slávnou železnicou a to najdôležitejšie – absolútnu prívetivosť a pohostinnosť domácich obyvateľov a kulinárske pochúťky v ich rodinných podnikoch. Aby ste zažili pravý pôžitok z bicyklovania v nádherných horách, nemusíte cestovať ďaleko zo Slovenska.

Necelé dve hodinky autom vás delia od miesta blízko Viedne, kde si dokážete užiť kopce napríklad na výlete, aký sme pre vás zmapovali my. V oblasti určite odporúčame zostať viac dní, pretože Viedenské Alpy a ich mestečká ponúkajú rozmanité možnosti nielen pre cyklistov, ale predovšetkým na návštevu zaujímavostí, o ktorých ste možno ani netušili, že dosahujú svetové prvenstvá a sú pritom tak blízko. Poďme pekne po poriadku.

Payerbach

Do tohto malého mesta sa dostanete buď autom, alebo vlakom, ktorý sem chodí z Viedne pravidelne každú hodinu. Už historická budova železničnej stanice stojí za to. Pred dokončením Semmerinskej horskej železnice tu existovala iba provizórna stanica. Až v roku 1875 došlo k vybudovaniu reprezentatívnej budovy a vlastnej staničnej reštaurácie. V roku 1902 bola dokonca pristavená extra čakáreň pre cisársky dom Františka Jozefa.

Stanica Payerbach – premenovaná v roku 1894 na Payerbach-Reichenau – bola jednou z najfrekventovanejších staníc monarchie. Stále pri nej stojí historická lokomotíva, ktorú si môžete prezrieť. Samozrejme, dnes je už trať elektrifikovaná. Ak sa rozhodnete ostať dlhšie, odporúčame vám ubytovať sa v hoteli Payerbacherhof, veľmi blízko pod stanicou, ktorý disponuje aj veľkým parkoviskom v prípade, že neprídete vlakom.

Hotel s wellness sekciou a nádhernou záhradou ako stvorenou na oddych pri káve a domácich koláčoch má ešte jednu výhodu. Vlastní ho pán Heinz Hübner s manželkou, ktorá je Slovenka, takže sa tu nemáte problém dohodnúť aj našou rodnou rečou. Dokonca aj časť personálu hovorí po slovensky. Tu sme sadli na bicykle a vyrazili na výlet pozdĺž trate Semmerinskej železnice smerom na Mühlhof, Echberg, Kochhof a následne smer Kreuzberg.

Tip: Semmerinská železnica

Naša cyklotrasa pokračuje v časti pozdĺž historickej Semmerinskej železnice. Bola to prvá horská železnica na svete, postavená v rokoch 1848 až 1854 za účelom prístupu z hlavného mesta rakúsko-uhorskej monarchie k letným prázdninovým destináciám Viedenčanov. V stanici Semmering prekonáva nadmorskú výšku takmer 900 m. Na trati je 14 tunelov, 16 viaduktov, vyše stovka menších mostov a najväčší sklon trate je 28 promile.

Je veľmi strmá a v časoch, keď ju stavali, ešte neexistoval vlak, ktorý by ju zvládol, preto najprv postavili trať a až následne vymysleli motor pre lokomotívu, ktorý bol technický unikát. Pracovalo na nej 30 000 ľudí. Najzaujímavejšie na nej sú skutočne unikátne viadukty. Každý stavala iná firma a niektoré sú dokonca dvojposchodové.

Najvyšší je Kalte-Rinne-Viadukt, ktorý má dĺžku 184 m a výšku 46 m. Architektom bol Karl Ritter von Ghega z talianskeho Terstu. Tento viadukt sa ocitol aj na dvadsať šilingovej bankovke. Miesto, z ktorého bol obraz fotený, sa volá Vyhliadka dvadsiatich šilingov a je cca dvadsať minút pešo od mosta. Semmeringbahn, ako sa železnica nazýva, bola v roku 1998 zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Althammerhof

Na ceste medzi Kochhofom a Kreuzbergom, teda na zhruba dvanástom kilometri trasy, odporúčame odbočiť vľavo na Althammerhof straße k sedliackemu dvoru s muštárňou Althammerhof rodiny Schneidhofer. Ako jediná farma v okolí chovajú ovce a nie kravy, ako býva zvykom. Vyrábajú nielen ovčí syr, ale aj výrobky z vlny a kože. V letných mesiacoch si sadnite na dvor a určite ochutnajte osviežujúci jablkový mušt. Izby potešia vlastnou kuchyňou a balkónom. Je to ideálne miesto pre cyklotréningy.

Ako nám prezradil majiteľ, pravidelne sem chodí na letné sústredenie aj reprezentácia z Litvy. Popri neuveriteľnom výhľade na okolité hory láka tento sedliacky dvor a muštáreň aj sladkou špecialitou: domácim ovčím syrom so škoricou a medom. Odporúčame ochutnať ho ako takú malú desiatu pred ďalšou cestou, pretože vás čaká stúpanie do kopca. Na istých miestach trasy sa určite zastavte a vychutnajte si pohľad na Semmering. Krásne zámky v kopcoch aj bikepark budete mať ako na dlani.

Tip: Svetové kultúrne dedičstvo Popri železnici v Semmeringu

Svetové kultúrne dedičstvo Popri železnici v Semmeringu ponúka tento región patriaci do svetového kultúrneho dedičstva aj iné architektonické zaujímavosti. Vysokohorskú cestu (úsek dlhý 2,5 km) lemujú najkrajšie vily a úžasné výhľady na okolie Semmeringu. Prechádza popri architektonickom skvoste Looshaus, železničnej stanici otvorenej v roku 1854 so samostatnou čakárňou pre cisárov a príslušníkov dvora, ktorá je chránenou historickou pamätihodnosťou, ďalej popri hoteli Grandhotel Panhans, v ktorom sa pravidelne stretávali osobnosti ako Oskar Kokoschka a Steban Zweig či Karl Kraus a Arthur Schnitzler, a jedinečnej vínotéke Vinoduk v Schwarza-Viadukte.

Looshaus

Ďalšou zaujímavosťou je vidiecky dom Khuner – dnešný hotel a reštaurácia Looshaus – architektonický skvost od Adolfa Loosa ležiaci pri Kruzbergu povyše Payerbachu. Odporúčame zastaviť sa na tomto mieste, aj keď leží mimo cyklotrasy. Majiteľ je bývalý DH jazdec a má tam aj požičovňu nových horských bicyklov. Kedykoľvek sa tam dá zastaviť na občerstvenie, ale večere si treba rezervovať aj 3 týždne vopred.

Looshouse je dom postavený okolo roku 1920 architektom Adolfom Loosom, v ktorom prvýkrát prevláda jednoduchý funkčný štýl na rozdiel od prezdobeného viedenského. Má veľké okná s výhľadom na okolitú krajinu a chodia sa naň pozerať architekti z celého sveta. Aj po tom, čo sa z chaty pôvodne určenej na stretnutia majiteľa s priateľmi stala reštaurácia s ubytovaním, si zachovala kompletný pôvodný štýl. Každá izba je ladená inak. Reštauráciu obľubuje viedenská smotánka, no drží sa cenami „pri zemi“ a vo veľmi priateľskej horskej atmosfére.

Speckbacherhütte

Najvyššie miesto na trase je klasická zastávka v štýle Viedenských Álp. Chata s príjemnou rodinnou reštauráciou a veľkou vonkajšou terasou v lone prírody. Majiteľ je mäsiar z Tirolska a ponúka výlučne vlastné produkty. Kulinárske nebo na zemi v podobe miestnych produktov na stole. O všetky vaše chute tu bude postarané: bravčová pečienka s kyslou kapustou a knedľou, srnčí a jelení guláš, vegetariánske taniere a pre milovníkov sladkého aj chutné sezónne koláče a jablkové štrúdle.

Za videnie tu stojí aj viac ako 100 rokov starý himalájsky rododendron, ktorý sa na dvore rozprestiera v celej svojej kráse a každý rok koncom mája kvitne. Po skvelom obede vás čaká už iba zjazd dolu kopcom do mesta Reichenau am der Rax. Cestou pôjdete okolo Orthofu, čo je obľúbená destinácia pre skalolezcov z okolitých krajín a je tu dokonca aj jaskyňa. Celou cestou budete mať pred sebou výhľady na náhornú plošinu Rax aj na Schneeberg, najvyšší vrch dolného Rakúska.Tip: Raxalpe – Lanovka na Rax

Lanovka na Rax bola úplne prvou lanovkou v celom Rakúsku. Raxalpe má však aj viacero iných predností. História uvádza miestneho horského vodcu Bedřicha Benescha ako priekopníka delenia ciest a chodníkov a označovania ich náročnosti. Táto Beneschova stupnica mala sedem stupňov – stupeň I bol ťažký, stupeň VII bol najľahší. Nešťastná snehová lavína v roku 1896 si vyžiadala tri obete a to inšpirovalo horolezcov z Viedne založiť prvú horskú záchrannú službu v Rakúsku.

Ottohaus sa stal rodiskom psychoanalýzy za častých pobytov Sigmunda Freuda. Rax bol mnoho desiatok rokov útočiskom a lezeckým rajom jeho pokračovateľa Viktora Frankla. Až do svojej smrti mal rezervovanú izbu na hornej stanici lanovky. Niekoľko zaistených ciest i ulice v Reichenau an der Rax nie sú jeho meno.

Reichenau an der Rax

Na konci cesty určite nemôžete vynechať zastávku medzi horskými masívmi pohorí Rax a Schneeberg a oblasťou Semmering a Wechselgebiet v mestečku Reichenau an der Rax. Obľúbený a často navštevovaný východiskový bod pre turistiku a odpočinok tela aj duše. Do tohto mestečka chodila cisárova rodina a obyvatelia Viedne na letné prázdninové „ochladenie“, keď bývalo v meste teplo.

Do víl sa sem presťahovala počnúc posledným dňom školy celá rodina aj so služobníctvom a počas letných prázdnin si užívali pokoj zelených parkov a kultúrne vyžitie. Zámok Wartholz v Reichenau an der Rax s nádherným parkom postavili pre arcivojvodu Karla Ludwiga. Už od dôb cisársko-kráľovského dvora sprevádzali umelci mešťanov, ktorí tu trávili leto, a starali sa o ich kultúrnu zábavu.


Také zvučné mená ako Schnitzler, Doderer, Alma Mahler-Werfl alebo Loos si nenechali ujsť príležitosť obdivovať v letných mesiacoch krásy Reichenau a okolia. Dnes tu môžete využiť dve kúpaliská alebo početné kultúrne akcie. Labužníkov zvádzajú k návšteve reštaurácie, ktoré ponúkajú čerstvé pochúťky z miestnych vôd a lesov. Na pobyt lákajú vkusne zariadené hotely a penzióny, ako aj prívetivosť a srdečnosť tunajších obyvateľov.

Aktuality

Včera 20:31 Video: Birell Bikefest 2024 aftermovie.

Najväčší bicyklový festival v strednej Európe Birell Bikefest 2024 opäť prekonal očakávania a my sme boli svedkami ďalšieho skvelého ročníka. Množstvo bicyklov, pretekov, fanúšikov a zábavy zaplavilo kálnický kopec a skvelá bike atmosféra sa niesla vzduchom počas celého víkendu. Asi nejako takto.

Včera 17:37 Dylan Groenewegen vyhral v šprinte úvodnú etapu Okolo Slovinska, jedinú horskú prémiu získal jazdec Pierre Baguette.

Groenewegen vyhral tesne pred Alexandrom Kristoffom a tretí finišoval Phil Bauhaus. Z jazdcov slovenského tímu Pierre Baguette sa umiestnil najlepšie Adam Líška, ktorý skončil na 22. mieste, zatiaľ čo jeho český tímový kolega Tomáš Kalojíros sa dostal do úniku a vybojoval jediný možný bod na horskej prémii, takže sa oblečie do dresu lídra súťaže vrchárov.

Včera 17:06 Torstein Træen vyhral z úniku horskú 4. etapu Okolo Švajčiarska, do žltého dresu sa oblečie Adam Yates.

Etapa sa končila na vrchole stúpania Gotthard Pass, v ktorom sa dokázal Nór Træen ako jediný jazdec z úniku udržať pred favoritmi celkovej klasifikácie. Adam Yates zaútočil 4 km pred cieľom, vytvoril si veľký náskok a skončil druhý, vďaka čomu sa stal priebežným lídrom celkového hodnotenia.

Včera 11:35 Rebríček 10 najbezpečnejších cestných heliem roku 2024.

Americký technický inštitút Virginia Tech otestoval 89 cestných heliem, z ktorých najlepšie vyšla prilba Giro Aries Spherical.

Včera 09:52 Foto: Nový majstrovský špeciál Canyon Aeroad Mathieu van der Poela.

Nový pretekársky bicykel Mathieu van der Poela má nielen nový dizajn, ale ide tiež o prototyp nového modelu Aeroad, ktorý Canyon ešte nepredstavil.

Zavrieť reklamu