Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Nový sponzor, bicykle, posily a rozpočet 26 miliónov eur. Tím Decathlon AG2R má v roku 2024 veľké ambície

„Ak jazdci nebudú vyhrávať, nebudú môcť povedať, že je to kvôli bicyklom,“ hovorí manažér tímu Vincent Lavenu.
Martin Sarvaš

Tím AG2R Citroën mení hlavného sponzora a v roku 2024 sa premenuje na Decathlon AG2R La Mondiale. Okrem zmeny hlavného sponzora prechádza francúzsky tím z bicyklov BMC na značku Van Rysel, ktorá patrí Decathlonu.

Citroën sa po niekoľkých rokoch odchádza z pozície hlavného sponzora tímu AG2R a automobilovú značku nahradí reťazec predajní so športovými potrebami Decathlon.

Tím Decathlon AG2R La Mondiale bude mať na rok 2024 rozpočet až 26 miliónov eur, čo je o tri milióny viac ako v roku 2023, s novým vedením, novými sponzormi, novými jazdcami a plánmi na vytvorenie ženského tímu v roku 2025.

Spoločnosť AG2R La Mondiale sa stala akcionárom vo francúzskom tíme a privítala Decathlon ako partnera v rámci päťročnej zmluvy.

Úloha dlhoročného šéfa tímu Vincenta Lavenua sa zmení z funkcie generálneho manažéra na športového manažéra.

„Je to výnimočný, historický moment,“ povedal Lavenu počas prezentácie.

„Tímu hrozilo, že zanikne, takže prvým cieľom bolo udržať tím pokope. Teraz sme si istí, že budeme pokračovať až do roku 2028 s povzbudivými vyhliadkami a rozpočet 26 miliónov eur nás postaví na dobrú úroveň. Je však dôležité si uvedomiť, že na rozdiel od mnohých zahraničných tímov sú naši jazdci riadne platení a že platíme príspevky na sociálne zabezpečenie.“

Tím posilní viacero jazdcov

Decathlon AG2R La Mondiale podpísal zmluvy so Samom Bennettom z Bora-Hansgrohe a víťazom etapy Tour de France Victorom Lafayom z Cofidisu.

Írsky šprintér dúfa, že sa v júli po dvoch ťažkých sezónach v nemeckom tíme vráti k svojmu najlepšiemu výkonu, zatiaľ čo Lafay zamieri aj na Ardenské klasiky.

Veľkými posilami francúzskeho tímu budú v budúcej sezóne Dries De Bondt (Alpecin-Deceuninck), Bruno Armirail (Groupama – FDJ), Sander De Pestel (Flanders – Baloise) a mladý belgický talent Gianluca Pollefliet (Lotto Dstny Development).

Súčasná súpiska Decathlon AG2R La Mondiale zahŕňa aj Austrálčana Bena O’Connora, ktorý bol štvrtý na Tour de France 2021, bývalý majster sveta do 23 rokov a jazdca na kopcovité klasiky Benoîta Cosnefroya, víťaza etapy Tour de France 2023 Felixa Galla, víťaza etapy na Gire Auréliena Paret-Peintrea či špecialistov na belgické klasiky Olivera Naesena a Američana Larryho Warbassa.

Ak jazdci nevyhrajú, nemôžu povedať, že je to kvôli bicyklom

Oliver Naesen spočiatku váhal s predĺžením zmluvy s tímom, keď existovali obavy o výkon nových bicyklov.

Zdá sa však, že Van Rysel tvrdo pracoval s francúzskymi expertmi na letectvo zo SwissSide Onera na vytvorení cestného bicykla RCR a časovky XCR, ktoré vyzerajú veľmi podobne ako ostatné špičkové bicykle v pelotóne WorldTour.

RCR má znížené sedlové vzpery, úzku hlavovú trubku a predok a širšie sedlové vzpery. Campagnolo nahrádza Shimano ako dodávateľ komponentov, pričom Deda Elementi spolupracuje s Van Ryselom na integrovaných aero kokpitoch.

„Postavili nám úžasné bicykle za menej ako rok,“ nadchýnal sa Lavenu. „Ak jazdci nevyhrajú, nebudú môcť povedať: je to kvôli bicyklom, pretože sú výnimočné.“

Do výskumu a vývoja nových bicyklov sa zapojilo niekoľko jazdcov, vrátane Naesena a Stana De Wulfa, pričom Decathlon nakupoval a testoval konkurenčné značky.

„Keď si spomeniete na Decathlon, okamžite vám napadnú bicykle pre nováčikov. To bolo spočiatku problémom niektorých jazdcov,“ priznal Lavenu.

„Zatiaľ som však nedostal jediný negatívny komentár. Vždy, keď necháme jazdca otestovať bicykel, prvá reakcia je: ‚Neuveriteľné, neuveriteľné‘,“ dodal Lavenu.

Aktuality

Včera 12:35 Fotogaléria: 50 krásnych fotografií a skvelých momentov z najťažšieho Strade Bianche v histórii.

Ani dlhá trať a náročné podmienky, dážď či blato, nezastavili Tadeja Pogačara pri jeho neuveriteľnom 81-kilometrovom víťaznom sóle.

Včera 12:03 Tom Pidcock o šialenom sóle Pogačara na Strade Bianche: What the f*ck, what the f*ck….

„Cítil som sa, ako keby som išiel v grupette,“ opísal Pidcock svoje pocity po tom, ako zaútočil Tadej Pogačar 81 km pred cieľom.

02.03.2024 Tadej Pogačar prekonal dva historické rekordy pri neuveriteľnom výkone a výhre Strade Bianche.

Pogačar zaútočil 81 km pred cieľom a svoje dvojhodinové sólo priviedol úspešne až do cieľa.

02.03.2024 Tadej Pogačar vyhral historicky najťažšie Strade Bianche po šialenom 81-kilometrovom sóle.

Pogačar už pred pretekmi hovoril, kde chce zaútočiť a svoj sľub aj splnil. Na druhom mieste skončil Toms Skujiņš a tretí finišoval Maxim Van Gils.

02.03.2024 Lotte Kopecky po nezastaviteľnom záverečnom útoku vyhrala už po druhýkrát Strade Bianche.

Majsterka sveta zaútočila v záverečnom kilometri v stúpaní Via Santa Caterina a talianska majsterka Elisa Longo Borghini na jej zrýchlenie nedokázala zareagovať, a tak finišovala na druhom mieste, zatiaľ čo šprint o tretie miesto vyhrala Demi Vollering pred Kasiou Niewiadomou.

Zavrieť reklamu