Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Autá

Auto pre bikera: Z Porsche Cayenne sa bude presadať ťažko

Toto SUV je za tie roky, čo je na trhu, mimoriadne úspešné. A keď sme s ním strávili týždeň, pochopili sme prečo.
Filip Nagy
Auto pre bikera: Z Porsche Cayenne sa bude presadať ťažko

Foto: Filip Nagy

Nový Cayenne má jednoduchšie, hranatejšie a o niečo namosúrenejšie línie, aj keď sa stále ponáša na svojho predchodcu.

Športová 911 je auto, ktoré si predstaví väčšina z nás pri názve Porsche. Je úžasné, ako sa nemeckej značke podarilo prevteliť legendárny športiak do veľkého SUV.

DNA 911 však necítiť len v dizajne. Najslabší 353-koňový šesťvalec, ktorý sme testovali my, síce kvôli lineárnemu nástupu výkonu pocitovo s veľkým autom až tak nezametá, no s pedálom na podlahe predsa len miznú pomyselní konkurenti v späťáku uspokojivo rýchlo – aj za charakteristického vrčania šiestich valcov zo Stuttgartu.

Základný model Cayenne, ten bez ďalších písmeniek za názvom, ktoré označujú športovejšie verzie, kúpite s 2,9-litrovým šesťvalcom, štvorlitrovým osemvalcom a ako sa na rok 2023 patrí, aj ako plug-in hybrid s trojlitrovým šesťvalcom, ktorý dokáže na elektrinu prejsť približne 40 kilometrov.

Najsilnejší motor v ponuke pritom kone oproti základnému šesťvalcu viac ako zdvojnásobí.

SUV, akurát ostrejšie

Foto: Filip Nagy

Ešte väčší dojem než výkon však urobia jazdné vlastnosti. Cayenne sedí na ceste oveľa lepšie, než by ste od auta z tejto kategórie čakali.

Podvozok mu nedovolí nakláňať sa viac, než je nutné, a stále dokáže odtlmiť veľkú časť našich mimoriadne kvalitných ciest.

Riadenie je celkom ťažké a na moderné auto prekvapivo presne komunikuje, koľko trakcie majú predné kolesá. Jednoducho, so športovými modelmi značky zdieľa oveľa viac, ako len zlatý erb na kapote.

Jedna vec je rodinný výlet a druhá fakt, že naň netreba ísť len po diaľniciach. Točité okresky sú na Porsche vždy zábava. Je to SUV so všetkým, čo k tomu patrí, no ostrejšie, než by ste čakali.

Čo sa týka offroadu, brať veľké disky do náročnejšieho terénu si žiada trochu dobrodružného ducha. Stále však ide o štvorkolku, ktorá sa vďaka systému Porsche Active Suspesnion Management dokáže zdvihnúť nad trčiace kamene a na výber je viacero trakčných módov v závislosti od podkladu.

Vyškriabať sa tak na začiatok trailu či po zasneženej ceste pod vlek nebude žiadny problém.

Prekvapivo priestranný

Foto: Filip Nagy

Cayenne 911 je pre tých, ktorí chcú a potrebujú brať so sebou na cesty viac ako len partnera na sedadle spolujazdca.

Stále tu však nenájdete tretí rad sedadiel, namiesto nich je tu komfort jasne orientovaný na piatich pasažierov. Aj tie zadné sedadlá sú pekne tvarované a ani vysoký dospelý človek nebude mať problém s miestom na nohy alebo nad hlavou. Dajú sa okrem toho aj mierne sklopiť.

Predné sedadlá jasne odkazujú na výkonnostné pozadie značky. Napriek tomu, že Cayenne je na ceste veľkou prezenciou, dajú sa sedadlá nastaviť do športovej polohy a za volant si pekne zaľahnúť. A ak si priplatíte, tešiť sa môžete na hneď niekoľko masážnych programov.

Malý trojramenný volant pôsobí ako vytrhnutý priamo z legendárneho coupé.

Foto: Filip Nagy

Čo však malé rozhodne nie je, je 12,6“ dotykový displej. Promptne reaguje na povely a v infotainmente všetko tak nejako dáva zmysel.

Popri všetkých ódach na športový charakter je až prekvapivé, že mu praktickosť neuhla obrazne ani o liter. Kapacita 770-litrového batožinového priestoru je podstatne vyššia ako u priamych konkurentov a nájdete tu aj praktické háky na upevnenie nákladu či sieťku na drobnosti.

Škoda len, že sedadlá sa nedajú sklápať páčkami z kufra. Keď si však ich sklopenie do roviny vybojujete, rozprestrie sa pred vami letisko, ktoré bez problémov pojme bicykel bez odmontovaných kolies.

Samozrejme, nájdete tu aj klasické doplnky ako nosič na ťažné zariadenia či truhlu, ktoré sme k autu dostali aj my. Obe s ladiacim logom Porsche.

Nový Cayenne stojí veľa, no stojí za to. Jazda v ňom je veľmi príjemná, kultivovaná a až prekvapivo praktická záležitosť.

Podraďte si však chladnými kovovými pádlami za volantom a v horskom priesmyku existuje len málo áut podobnej váhovej kategórie, s ktorými sa dokážete takto zabaviť.

Web: www.porsche.sk
Cena: od 92 796 €

Aktuality

Včera 18:00 Elektrofyziologické vyšetrenie srdca Petra Sagana neukázalo žiadne abnormality.

Elektrofyziologické vyšetrenie srdca je špecializovaná procedúra, ktorá sa používa na diagnostiku a liečbu abnormálnych srdcových rytmov. V prípade Petra Sagana sa vykonala iba diagnostika.

Včera 14:39 Informácie o operácii srdca Petra Sagana nie sú pravdivé. Po arytmii mu dali senzor na monitorovanie tepu.

O údajnej operácii srdca  napísal taliansky denník La Gazzetta dello Sport. Priamo od Petra Sagana sme však zistili, že tieto informácie neboli pravdivé.

Včera 12:30 Peter Sagan mal na pretekoch arytmiu, srdcový tep mu budú monitorovať.

Najznámejší slovenský cyklista Peter Sagan mal po pretekoch v španielskej Chelve abnormálnu tachykardickú epizódu a jeho srdcová frekvencia presiahla 200 úderov za minútu.

Včera 11:22 Scott rozšíril rodinu ľahkých elektrobicyklov o nový Voltage eRide s hmotnosťou pod 18 kg.

Tento e-bike vychádza z platformy Genius, má integrovaný tlmič so zdvihom 155 mm, motor s krútiacim momentom 50 Nm a tri rôzne možnosti nastavenia odpruženia.

Včera 10:40 Video: Šialený zjazd a skvelý súboj Sagana, Nibaliho a Urána na pretekoch Okolo Ománu v roku 2014.

Zjazd v (teraz zakázanom) supertuck-u, bunny-hop cez ostrovček a víťazný šprint.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu