Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Cestné

Saganov domestik a kamarát Daniel Oss končí v profesionálnom pelotóne, pretekať bude na graveli

Daniel Oss, ktorého poznáme najmä z dlhoročného účinkovania po boku Petra Sagana oznámil ukončenie profesionálnej kariéry v cestnej cyklistike. Pretekať bude naďalej v novom gravel tíme Specialized, ktorý bude vybudovaný okolo neho.
Matúš Bušík
Saganov domestik a kamarát Daniel Oss končí v profesionálnom pelotóne, pretekať bude na graveli

Peter Sagan a Daniel Oss sa spoločne pripravujú na klasikársku sezónu v Kolumbii. Foto: Andres F. Cano / Peter Sagan

Môžete mať silu a odvahu na opätovné spustenie kariéry, aj keď sa blíži míľnik 37 rokov (13. január 2024)?.

Daniel Oss je vizionár v tom najlepšom slova zmysle a je dôkazom toho, že môžete. Miluje výzvy a má intuíciu, ktorá mu umožňuje predvídať problémy.

Oss o tom popremýšľal a urobil dôležité rozhodnutie: nepokračuje v cestnej cyklistike – po 15 sezónach na tej najvyššej úrovni, prvej v roku 2009.

Namiesto toho sa rozhodol venovať sa na plný úväzok disciplíne Gravel, ktorá stále naberá na popularite.

V roku 2022 skončil taliansky jazdec v tejto disciplíne strieborný na majstrovstvách sveta a tak dúfa, že na tento úspech nadviaže aj v nasledujúcich rokoch.

„Specialized postaví svoj prvý tím pre Gravel pre sezónu 2024 okolo mňa,“ vysvetľuje jazdec z Trentina, ktorého bude aj naďalej sponzorovať značka Sportful.

„Mojím zámerom je robiť aktivitu na vysokej úrovni, zúčastniť sa na majstrovstvách Európy a sveta, zabávať sa a zároveň byť vysoko konkurencieschopným.“

Ako profesionál vyhral dvakrát (Giro del Veneto 2010 a etapu na USA Challenge 2011), ale predovšetkým bol Oss impozantným tímovým mužom:  v priebehu rokov bol verným pomocníkom Petra Sagana a taktiež bol po boku Van Avermaeta, keď Belgičan vyhral Roubaix.

Talianskym médiám ďalej poskytol krátky rozhovor a na otázku ako vôbec vznikol tento nápad odpovedal:

„Nie z ničoho nič, ale bol to vývoj v priebehu času. Vždy som bol tak trochu „alternatívny“. Teraz cestná cyklistika potrebuje nový prúd, viac sa pozerá na mladých ľudí a ja som si pomyslel ‚buď teraz pôjdem do tímu na špičkovej úrovni, alebo sa budem venovať niečomu inému‘. Gravel je perfektná príležitosť, Specialized na to zacielil a ja chcem byť stále športovcom na sto percent svojho potenciálu a dosahovať tie najlepšie výsledky. Som mega nabitý, pre mňa je to reštart.“

„Bavíme sa tu o niečom novom, prirovnal by som to k svojmu predošlému projektu Just Ride – profesionál, ktorý si z akéhokoľvek dôvodu nájde čas na jazdu na bicykli, natočí to, ponúkne obsah. Momentálne je pre mňa Gravel dokonalou evolúciou a táto disciplína sa bude aj naďalej rozrastať. Zdá sa, že sa vraciame k začiatkom horskej cyklistiky, ktorá spočiatku fungovala len v Amerike. Gravel je aktuálne taktiež najpopulárnejší práve tam.“

A čo sú podľa neho výhody a špecifiká tejto disciplíny, ktoré sú pre ľudí lákadlom?

„Pre obyčajných ľudí je to svet, kde sa cítite slobodnejšie. Byť sám sebou, bez naháňania sa za výkonom za každú cenu a jazdenie aj mimo frekventovaných ciest, čo vám dodá viac bezpečia. Vďaka tomu sa budete cítiť lepšie, mimo premávky a mimo všetkého zhonu. Ďalej je to turistický aspekt, pretože sa dobre prispôsobuje myšlienke cestovania a objavovania rôznych kútov krajiny.“

„Je to mimoriadne vzrušenie a stále musíte byť dostatočne silní. Je to zábavné, porovnávate sa na inej úrovni a to najmä vtedy ak sa zo širokej cesty stane užší trail, ktorý ide z kopca. Teším sa na tieto výzvy a som zvedavý čo prinesie sezóna 2024,“ dodal Daniel Oss.

Aktuality

14:16 Tadej Pogačar ani Jonas Vingegaard sa nezúčastnia na pretekoch Vuelta a España 2024.

Aj keď by Pogačar mohol získať všetky tri tituly z pretekov Grand Tour v jednom roku, čo sa doposiaľ ešte nikomu nepodarilo, chce si oddýchnuť a ďalším najväčším cieľom bude zisk dúhového dresu majstra sveta.

13:41 Jonas Vingegaard je hrdinom Tour de France aj bez žltého dresu.

Tri mesiace pred štartom na Tour spadol a utrpel zlomeniny rebier, kľúčnej kosti a pneumotorax. V priebehu pár týždňov sa dokázal dostať do životnej formy, a aj keď zo zostavy tímu Visma vypadli kľúčoví domestici, Vingegaard predviedol neuveriteľné výkony.

Včera 14:02 Biniam Girmay po zisku zeleného dresu na Tour de France predĺžil zmluvu s tímom Intermarché do roku 2028.

„Intermarché-Wanty je pre mňa ako rodina. Výsledky dosiahnuté počas tejto Tour de France potvrdili, že je to pre mňa dokonalý tím na dosiahnutie mojich cieľov, s vysoko rozvinutou výkonnostnou štruktúrou, ale pri zachovaní rodinnej atmosféry,“ povedal Girmay.

Včera 11:54 Víťazný bicykel Tour de France 2024: Colnago V4Rs Tadeja Pogačara s extrémne širokými plášťami a extrémne krátkymi kľukami.

Nikto iný nemal na Tour de France širšie plášte ako Tadej Pogačar. Pozrite si detaily a celú špecifikáciu Colnaga V4Rs Tadeja Pogačara na Tour de France 2024.

Včera 10:55 Koľko peňazí zarobili tímy na prémiách Tour de France? Tím UAE s Tadejom Pogačarom získal cez 800-tisíc eur.

Na Tour de France sa rozdelilo na prémiách takmer 2,3 milióna eur. Veľkým prekvapením bol tím Intermarché-Wanty, ktorý má jeden z najmenších rozpočtov v kategórii WorldTour, ale vďaka úspechom Biniama Girmaya skončil ako štvrtý najlepšie zarábajúci tím na Tour de France.

Zavrieť reklamu