Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Cestné

Saganov domestik a kamarát Daniel Oss končí v profesionálnom pelotóne, pretekať bude na graveli

Daniel Oss, ktorého poznáme najmä z dlhoročného účinkovania po boku Petra Sagana oznámil ukončenie profesionálnej kariéry v cestnej cyklistike. Pretekať bude naďalej v novom gravel tíme Specialized, ktorý bude vybudovaný okolo neho.
Matúš Bušík
Saganov domestik a kamarát Daniel Oss končí v profesionálnom pelotóne, pretekať bude na graveli

Peter Sagan a Daniel Oss sa spoločne pripravujú na klasikársku sezónu v Kolumbii. Foto: Andres F. Cano / Peter Sagan

Môžete mať silu a odvahu na opätovné spustenie kariéry, aj keď sa blíži míľnik 37 rokov (13. január 2024)?.

Daniel Oss je vizionár v tom najlepšom slova zmysle a je dôkazom toho, že môžete. Miluje výzvy a má intuíciu, ktorá mu umožňuje predvídať problémy.

Oss o tom popremýšľal a urobil dôležité rozhodnutie: nepokračuje v cestnej cyklistike – po 15 sezónach na tej najvyššej úrovni, prvej v roku 2009.

Namiesto toho sa rozhodol venovať sa na plný úväzok disciplíne Gravel, ktorá stále naberá na popularite.

V roku 2022 skončil taliansky jazdec v tejto disciplíne strieborný na majstrovstvách sveta a tak dúfa, že na tento úspech nadviaže aj v nasledujúcich rokoch.

„Specialized postaví svoj prvý tím pre Gravel pre sezónu 2024 okolo mňa,“ vysvetľuje jazdec z Trentina, ktorého bude aj naďalej sponzorovať značka Sportful.

„Mojím zámerom je robiť aktivitu na vysokej úrovni, zúčastniť sa na majstrovstvách Európy a sveta, zabávať sa a zároveň byť vysoko konkurencieschopným.“

Ako profesionál vyhral dvakrát (Giro del Veneto 2010 a etapu na USA Challenge 2011), ale predovšetkým bol Oss impozantným tímovým mužom:  v priebehu rokov bol verným pomocníkom Petra Sagana a taktiež bol po boku Van Avermaeta, keď Belgičan vyhral Roubaix.

Talianskym médiám ďalej poskytol krátky rozhovor a na otázku ako vôbec vznikol tento nápad odpovedal:

„Nie z ničoho nič, ale bol to vývoj v priebehu času. Vždy som bol tak trochu „alternatívny“. Teraz cestná cyklistika potrebuje nový prúd, viac sa pozerá na mladých ľudí a ja som si pomyslel ‚buď teraz pôjdem do tímu na špičkovej úrovni, alebo sa budem venovať niečomu inému‘. Gravel je perfektná príležitosť, Specialized na to zacielil a ja chcem byť stále športovcom na sto percent svojho potenciálu a dosahovať tie najlepšie výsledky. Som mega nabitý, pre mňa je to reštart.“

„Bavíme sa tu o niečom novom, prirovnal by som to k svojmu predošlému projektu Just Ride – profesionál, ktorý si z akéhokoľvek dôvodu nájde čas na jazdu na bicykli, natočí to, ponúkne obsah. Momentálne je pre mňa Gravel dokonalou evolúciou a táto disciplína sa bude aj naďalej rozrastať. Zdá sa, že sa vraciame k začiatkom horskej cyklistiky, ktorá spočiatku fungovala len v Amerike. Gravel je aktuálne taktiež najpopulárnejší práve tam.“

A čo sú podľa neho výhody a špecifiká tejto disciplíny, ktoré sú pre ľudí lákadlom?

„Pre obyčajných ľudí je to svet, kde sa cítite slobodnejšie. Byť sám sebou, bez naháňania sa za výkonom za každú cenu a jazdenie aj mimo frekventovaných ciest, čo vám dodá viac bezpečia. Vďaka tomu sa budete cítiť lepšie, mimo premávky a mimo všetkého zhonu. Ďalej je to turistický aspekt, pretože sa dobre prispôsobuje myšlienke cestovania a objavovania rôznych kútov krajiny.“

„Je to mimoriadne vzrušenie a stále musíte byť dostatočne silní. Je to zábavné, porovnávate sa na inej úrovni a to najmä vtedy ak sa zo širokej cesty stane užší trail, ktorý ide z kopca. Teším sa na tieto výzvy a som zvedavý čo prinesie sezóna 2024,“ dodal Daniel Oss.

Aktuality

08.12.2023 Shimano prešetruje moderné otroctvo u jedného zo svojich dodávateľov v Malajzii.

Spoločnosť Shimano uviedla, že na základe správy britského denníku Telegraph vyšetruje, že jeden z jej dodávateľov v Malajzii uplatňuje na svojich zamestnancov princípy, ktoré sú „podobné modernému otroctvu“.

08.12.2023 Wout van Aert zajtra odštartuje cyklokrosovú sezónu na pretekoch Exact Cross v Essene.

29-ročný Belgičan absolvuje svoje prvé preteky na cyklokrosovom bicykli v sezóne 2023/24 a na štarte bude najväčším favoritom, keďže väčšina cyklokrosovej elity sa bude pripravovať na nedeľné preteky Svetového pohára vo Val di Sole.

08.12.2023 Maciej Bodnar bol celú kariéru po boku Sagana. Bol jedným z najväčších tichých hrdinov pelotónu, hovorí Peter Sagan.

38-ročný poľský špecialista na časovky a verný domestik Petra Sagana oznámil, že po 17 rokoch končí s profesionálnou cyklistikou.

08.12.2023 Video: Jeden z najrýchlejších zjazdárov sveta Finn Iles si užíva jazdenie mimo sezóny.

Žiadny plán, žiadne merané jazdy, žiadny tlak v deň pretekov… Mimo sezóny si pretekár potrebuje oddýchnuť. To však neplatí, ak ste Finn Iles! Lokál z Whistleru si vyhrnul rukávy, dal dokopy štáb a odcestoval do rezortu Sun Peaks, kde vytvorili a natočili skutočné majstrovské dielo. Užite si to!

08.12.2023 Poznáme termíny iXS European Downhill Cup.

Seriál pretekov Európskeho pohára v zjazde iXS European Downhill Cup sa teší čoraz väčšej popularite. Nás nesmierne teší, že celkovým víťazom seriálu sa v uplynulom ročníku stal Adam Rojček a veríme, že na tieto úspechy nadviaže aj v nasledujúcej sezóne.

Zavrieť reklamu