Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Cestné bicykle

Test: Giant Propel Advanced Pro 0

Keď polovičná cena neznamená polovičný výkon. Bicykel roka 2023 v kategórii aero.
Hodnotenie: 4.5/5
6 299
Matúš Bušík
Test: Giant Propel Advanced Pro 0

Naše hodnotenie

Vynikajúci aerodynamický, no zároveň veľmi všestranný bicykel za príjemnú cenu

+PLUSY

 • Výborne trafený mix aerodynamického tvarovania a hmotnosti
 • Veľmi dobrý pomer ceny a výkonu
 • Sebavedomé ovládanie

-MÍNUSY

 • Mohol by mať širšie plášte

Propel Advanced Pro sedí v ponuke taiwanského Giantu medzi topmodelom Propel Advanced SL a najlacnejším aeromodelom v ponuke Propel Advanced.

Táto verzia, osadená elektronickým radením SRAM Force AXS, stojí takmer polovicu z toho, čo najdrahšia v ponuke, a váži o kilo viac. V praxi však jazdia takmer na nerozoznanie a pomer ceny a výkonu je vynikajúci aj v porovnaní s úhlavnými konkurentmi na trhu.

Hlavný rozdiel je, že verzia Pro je postavená z o niečo nižšej a ťažšej triedy karbónu. Výhodou pritom môže byť klasická vysúvacia sedlovka oproti tej integrovanej na topmodeli.

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou je táto orientovaná oveľa všestrannejšie, teda nielen výsostne na čo najefektívnejšie obtekanie vzduchu.

Ponúka veľmi dobrý mix ostrého reaktívneho ovládania a stability vo vysokých rýchlostiach. Okrem toho je aj veľmi pohodlný. Silné nárazy si síce stále vyberú svoju daň, no rám dokáže pohltiť veľké množstvo vysokofrekvenčných vibrácií z nekvalitného povrchu.

Pohon tvorí vynikajúca elektronická súprava Force eTap AXS, ktorej súčasťou je aj merač výkonu Giant Power Halo, umiestnený v pavúku kľúk.

Vzadu nájdete 10- až 28-zubovú kazetu s najmenšími pastorkami v ponuke, čo znamená, že najľahší prevod 35 x 28 dá do niektorých stúpaní celkom zabrať.

Na dnešné pomery nemoderne pôsobia sériové 25 mm plášte Cadex. Napriek ich nemalému objemu je Propel stále pozoruhodne pohodlný a na hladkom asfalte drží dobre, no na menej kvalitnom povrchu nám predsa len chýbala väčšia styčná plocha objemnejších plášťov. Do rámu sa pritom vojde až 30 mm šírka, ktorú by sme osobne na bicykli videli oveľa radšej.

Na prakticky akomkoľvek profile pôsobí Propel rýchlo. Hoci váži o kilo viac ako topmodel, pri jazde to prakticky necítiť – a to ani na výšľapoch.

Kvalitný karbónový rám spolu s vynikajúcimi kolesami majú tuhosti na rozdávanie, ochotne prenášajú každý zášľap priamo na asfalt a pohotovo reagujú na akýkoľvek povel jazdca.

A keďže trubky rámu nie sú také široké, ani ráfiky také vysoké, správa sa Propel Advanced Pro aj v poryvoch bočného vetra disciplinovanejšie ako mnohé konkurenčné bicykle.

 • Hmotnosť: 8,31 kg (M)
 • Rám: karbónový
 • Vidlica: karbónová
 • Pohon: SRAM Force AXS (48/35, 10 – 28)
 • Brzdy: SRAM Force eTap AXS, hydraulické kotúčové
 • Kolesá: Giant SLR 150 Carbon Disc
 • Zvyšok výbavy: všetko Giant – riadidlá Contact SLR Aero, predstavec SL Aero, karbónová sedlovka Vector, sedlo Fleet SL, merač výkonu Power Halo, plášte Cadex Race, 700 × 25c

www.giant-bicycles.com

Aktuality

15:49 Video: Divák hodil Pogačarovi aj Vingegaardovi do tváre zemiakové lupienky. Polícia ho už zatkla.

Dva kilometre pred cieľom 14. etapy Tour de France stál nevychovaný divák, ktorý hodil chipsy do tváre najprv Tadejovi Pogačarovi a o pár sekúnd neskôr aj Jonasovi Vingegaardovi, ktorý prenasledoval Slovinca v žltom drese.

14:53 „Jazdím šialené watty, a aj tak nás stále dobiehajú,“ hovorí Mathieu van der Poel o výkonoch na Tour de France.

Van der Poel sa dostal do úniku počas 13. etapy, ale po nespočetných snahách o víťazstvo z úniku sa napokon rozhodovalo v záverečnom šprinte, v ktorom si pripísal Jasper Philipsen druhé etapové víťazstvo na Tour 2024.

12:41 Tadej Pogačar prekonal 23-ročný rekord Lancea Armstronga šialeným výkonom v stúpaní Pla d’Adet.

Pogačar predviedol jeden z najpôsobivejších vrchárskych výkonov v histórii cyklistiky a Armstrongov rekord prekonal o necelé dve minúty.

11:58 Fotogaléria: Najlepšie momenty 14. etapy Tour de France 2024.

Pozrite si skvelé fotografie zo štrnástej etapy Tour de France 2024.

Včera 17:32 Tadej Pogačar potvrdil svoju dominanciu na Tour de France, porazil Vingegaarda a vyhral horskú 14. etapu.

Pogačar zaútočil 4,6 km pred cieľom v stúpaní Pla d’Adet a do cieľa prišiel osamote s 39-sekundovým náskokom pred druhým Jonasom Vingegaardom. Tretí Remco Evenepoel finišoval so stratou 1:10 min.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu