Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Cestné bicykle

Test: Giant Propel Advanced Pro 0

Keď polovičná cena neznamená polovičný výkon. Bicykel roka 2023 v kategórii aero.
Hodnotenie: 4.5/5
6 299
Matúš Bušík
Test: Giant Propel Advanced Pro 0

Naše hodnotenie

Vynikajúci aerodynamický, no zároveň veľmi všestranný bicykel za príjemnú cenu

+PLUSY

 • Výborne trafený mix aerodynamického tvarovania a hmotnosti
 • Veľmi dobrý pomer ceny a výkonu
 • Sebavedomé ovládanie

-MÍNUSY

 • Mohol by mať širšie plášte

Propel Advanced Pro sedí v ponuke taiwanského Giantu medzi topmodelom Propel Advanced SL a najlacnejším aeromodelom v ponuke Propel Advanced.

Táto verzia, osadená elektronickým radením SRAM Force AXS, stojí takmer polovicu z toho, čo najdrahšia v ponuke, a váži o kilo viac. V praxi však jazdia takmer na nerozoznanie a pomer ceny a výkonu je vynikajúci aj v porovnaní s úhlavnými konkurentmi na trhu.

Hlavný rozdiel je, že verzia Pro je postavená z o niečo nižšej a ťažšej triedy karbónu. Výhodou pritom môže byť klasická vysúvacia sedlovka oproti tej integrovanej na topmodeli.

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou je táto orientovaná oveľa všestrannejšie, teda nielen výsostne na čo najefektívnejšie obtekanie vzduchu.

Ponúka veľmi dobrý mix ostrého reaktívneho ovládania a stability vo vysokých rýchlostiach. Okrem toho je aj veľmi pohodlný. Silné nárazy si síce stále vyberú svoju daň, no rám dokáže pohltiť veľké množstvo vysokofrekvenčných vibrácií z nekvalitného povrchu.

Pohon tvorí vynikajúca elektronická súprava Force eTap AXS, ktorej súčasťou je aj merač výkonu Giant Power Halo, umiestnený v pavúku kľúk.

Vzadu nájdete 10- až 28-zubovú kazetu s najmenšími pastorkami v ponuke, čo znamená, že najľahší prevod 35 x 28 dá do niektorých stúpaní celkom zabrať.

Na dnešné pomery nemoderne pôsobia sériové 25 mm plášte Cadex. Napriek ich nemalému objemu je Propel stále pozoruhodne pohodlný a na hladkom asfalte drží dobre, no na menej kvalitnom povrchu nám predsa len chýbala väčšia styčná plocha objemnejších plášťov. Do rámu sa pritom vojde až 30 mm šírka, ktorú by sme osobne na bicykli videli oveľa radšej.

Na prakticky akomkoľvek profile pôsobí Propel rýchlo. Hoci váži o kilo viac ako topmodel, pri jazde to prakticky necítiť – a to ani na výšľapoch.

Kvalitný karbónový rám spolu s vynikajúcimi kolesami majú tuhosti na rozdávanie, ochotne prenášajú každý zášľap priamo na asfalt a pohotovo reagujú na akýkoľvek povel jazdca.

A keďže trubky rámu nie sú také široké, ani ráfiky také vysoké, správa sa Propel Advanced Pro aj v poryvoch bočného vetra disciplinovanejšie ako mnohé konkurenčné bicykle.

 • Hmotnosť: 8,31 kg (M)
 • Rám: karbónový
 • Vidlica: karbónová
 • Pohon: SRAM Force AXS (48/35, 10 – 28)
 • Brzdy: SRAM Force eTap AXS, hydraulické kotúčové
 • Kolesá: Giant SLR 150 Carbon Disc
 • Zvyšok výbavy: všetko Giant – riadidlá Contact SLR Aero, predstavec SL Aero, karbónová sedlovka Vector, sedlo Fleet SL, merač výkonu Power Halo, plášte Cadex Race, 700 × 25c

www.giant-bicycles.com

Aktuality

08.12.2023 Shimano prešetruje moderné otroctvo u jedného zo svojich dodávateľov v Malajzii.

Spoločnosť Shimano uviedla, že na základe správy britského denníku Telegraph vyšetruje, že jeden z jej dodávateľov v Malajzii uplatňuje na svojich zamestnancov princípy, ktoré sú „podobné modernému otroctvu“.

08.12.2023 Wout van Aert zajtra odštartuje cyklokrosovú sezónu na pretekoch Exact Cross v Essene.

29-ročný Belgičan absolvuje svoje prvé preteky na cyklokrosovom bicykli v sezóne 2023/24 a na štarte bude najväčším favoritom, keďže väčšina cyklokrosovej elity sa bude pripravovať na nedeľné preteky Svetového pohára vo Val di Sole.

08.12.2023 Maciej Bodnar bol celú kariéru po boku Sagana. Bol jedným z najväčších tichých hrdinov pelotónu, hovorí Peter Sagan.

38-ročný poľský špecialista na časovky a verný domestik Petra Sagana oznámil, že po 17 rokoch končí s profesionálnou cyklistikou.

08.12.2023 Video: Jeden z najrýchlejších zjazdárov sveta Finn Iles si užíva jazdenie mimo sezóny.

Žiadny plán, žiadne merané jazdy, žiadny tlak v deň pretekov… Mimo sezóny si pretekár potrebuje oddýchnuť. To však neplatí, ak ste Finn Iles! Lokál z Whistleru si vyhrnul rukávy, dal dokopy štáb a odcestoval do rezortu Sun Peaks, kde vytvorili a natočili skutočné majstrovské dielo. Užite si to!

08.12.2023 Poznáme termíny iXS European Downhill Cup.

Seriál pretekov Európskeho pohára v zjazde iXS European Downhill Cup sa teší čoraz väčšej popularite. Nás nesmierne teší, že celkovým víťazom seriálu sa v uplynulom ročníku stal Adam Rojček a veríme, že na tieto úspechy nadviaže aj v nasledujúcej sezóne.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu