Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Tadej Pogačar po skvelom zjazde a 30 km sóle vyhral monument Okolo Lombardie

Pogačar vyhral preteky Okolo Lombardie už tretíkrát po sebe. V šprinte skupiny za Pogačarom o druhé a tretie miesto bol najrýchlejší Andrea Bagioli pred Primožom Rogličom.
Martin Sarvaš
Okolo Lombardie 2023. Foto: Il Lombardia / Dario Belingheri

Tadej Pogačar (UAE Emirates) sa stal tretím cyklistom v histórii, ktorému sa podarilo vyhrať trikrát po sebe monument Okolo Lombardie.

Pogačar vyhral posledný monument sezóny 2023 po útoku viac ako 30 km pred cieľom, keď zrýchlil z vedúcej skupiny po poslednom stúpaní Passa di Ganda.

Nasledoval dlhý zjazd, v ktorom bol 25-ročný Slovinec osamote na čele a podarilo sa mu vytvoriť viac ako polminútový náskok pred skupinou prenasledovateľov, v ktorej boli Primož Roglič (Jumbo-Visma), Andrea Bagioli (Soudal-QuickStep), Aleksandr Vlasov (Bora-Hansgrohe), Simon Yates (Jayco AlUla), Adam Yates (UAE Emirates), Carlos Rodríguez (Ineos Grenadiers) a Richard Carapaz (EF Education-EasyPost).

Po zjazde nasledoval 15-kilometrový dojazd do cieľa a Tadej Pogačar dostal kŕč do pravého stehna. Aj napriek tomu sa však dostal Pogačar do rytmu a nielenže si náskok udržal, ale podarilo sa mu ho zväčšiť.

Sedem jazdcov za Pogačarom nedokázalo ideálne spolupracovať a 10 km pred koncom strácali na Slovinca už 45 sekúnd. Za nimi bola ďalšia skupina na čele s Remcom Evenepoelom, ktorý ešte v úvode pretekov nepríjemne spadol a v stúpaní Passa di Ganda neudržal tempo s pretekármi na čele.

Keď zostávalo do cieľa už len 5 km, bolo jasné, že Tadej Pogačar si ide po víťazstvo, keďže jeho náskok narástol na necelú minútu.

Pozrite si tiež

Pogačar prišiel do cieľa osamote so suverénnym náskokom, aj keď neskôr priznal, že záverečné kilometre boli preňho veľmi bolestivé.

V šprinte o zvyšné pódiové priečky bol najrýchlejší Andrea Bagioli a na treťom mieste skončil Primož Roglič, pre ktorého boli preteky Okolo Lombardie poslednými v drese tímu Jumbo-Visma, keďže od budúceho roku bude pretekať za nemecký tím Bora-Hansgrohe.

Za najlepšou trojicou prešli cieľom Vlasov, S. Yates, A. Yates, Rodríguez a Carapaz, zatiaľ čo Remco Evenepoel vyhral šprint o deviate miesto.

Druhý monument v roku 2023

Okolo Lombardie 2023. Foto: Il Lombardia / Dario Belingheri

Dvojnásobný víťaz Tour de France Tadej Pogačar si pripísal piate víťazstvo na jednodňových pretekoch v roku 2023 po tom, pričom vyhral dva monumenty – Okolo Lombardie a Okolo Flámska, a jednodňové preteky Amstel Gold Race, Valónsky šíp a Jaén Paraiso Interior.

Pogačar sa stal vo veku 25 rokov tretím jazdcom v histórii cyklistiky, ktorí počas jedného roku vyhrali kombináciu monumentov Okolo Lombardie a Okolo Flámska. Pred ním to dokázali Rik Van Looy (1959) a Hennie Kuiper (1981).

„V stúpaní som sa snažil zaútočiť, ale v stúpaní bol jeden z najsilnejších Vlasov. Stúpanie som poznal veľmi dobre a až na vrchol som sa nevzdal,“ povedal Pogačar po dojazde. „Dúfal som, že ja a Aleksandr [Vlasov] pôjdeme do cieľa jeden na jedného, ale zozadu nás dobehli ďalší.“

„Vo chvíli, keď som si vytvoril malú medzeru, zaútočil som v zjazde. Poznal som zjazd o niečo lepšie ako pred dvoma rokmi, keď to bola pre mňa trochu katastrofa, ale dnes som do toho dal všetko, aj keď bolo ťažké ísť tak dlho sám až do cieľa.“

„Najskôr som dostal kŕč do pravej nohy a potom do ľavej,“ povedal Pogačar. „Myslel som si, že som skončil. Ale podarilo sa mi cez to dostať, znížil som výkon a sústredil som sa na to, aby som bol čo najviac aero, aby som sa ušetril na posledný kopec a dúfal som, že v skupine za mnou nebudú dobre spoluprácovať,“ dodal Tadej Pogačar.

Výsledky Okolo Lombardie 2023

Aktuality

21:03 Fotogaléria: Pozrite si, ako vyzerali tréningy pred Strade Bianche 2024.

Jazdcov čaká 215 km dlhá trasa s prevýšením 3674 m a 15 štrkových sektorov s celkovou dĺžkou cez 71 km. Najväčšími favoritmi sú víťazi predošlých dvoch edícií Tadej Pogačar a Tom Pidcock.

13:43 Video: Šialený zostrih Sleeper Shreddit z pretekov svetového pohára v zjazde.

„Je to vonku! Najväčšiu zjazdová show na svete – svetový pohár sme zachytili na našich kamerách a posielame ho do sveta ako darček pre vás fanúšikov. Drifty, skoky, pády a atmosféra na to všetko sa v edite môžete tešiť. Prinášame vám 8 a pol minúty skutočného chaosu“ píše sa vo vyjadrení tvorcov editu.

13:14 Video: Slovenská zjazdová reprezentácia trénuje na blate vo Francúzsku.

Zjazdári odišli na juh Francúzska za ideálnymi podmienkami a skvelým počasím, avšak jazdia v blate a daždi.

12:09 Český enduro pretekár Vojta Bláha je novým členom Horsefeathers tímu.

Vojta Bláha je špičkový enduro pretekár a svoje schopnosti dokazuje nielen na pretekoch v Česku, ale aj vo svetovom pohári v disciplíne enduro. Od tejto sezóny bude Vojta jazdiť v oblečení a s doplnkami Horsefesthers.

11:21 Norco predstavilo nové modely Sight a Optic s high-pivot konštrukciou.

Trailové a enduro bicykle budú dostupné v karbónovom, ale aj hliníkovom prevedení s rôznymi veľkosťami kolies.

Zavrieť reklamu