Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Tim Merlier vyhral v šprinte v Poprade druhú etapu Okolo Slovenska

Na druhom mieste skončil Cees Bol a tretí finišoval len 19-ročný talent tímu Jumbo-Visma Colby Simmons. Lídrom celkovej klasifikácie je aj naďalej s pohodlným náskokom Rémi Cavagna.
Martin Sarvaš
Foto: Soňa Niková / Okolo Slovenska

Zdroj: Okolo Slovenska

Šprintér tímu Soudal – Quick-Step Tim Merlier v hromadnom dojazde druhej etapy pretekov Okolo Slovenska porazil Ceesa Bola z Astany – Qazaqstan. Lídrom zostal ďalší pretekár belgického celku Rémi Cavagna, ktorý prišiel do cieľa v čase víťaza.

Druhá etapa štartovala v Prešove a bola vôbec najkratšou previerkou v 67. ročníku Okolo Slovenska. Na ceste do cieľovej destinácie v Poprade pretekári absolvovali trasu dlhú 145 kilometrov, počas ktorej zdolali štyri horské prémie a tri šprintérske.

Stúpania Široké, Branisko, Levočský vrch a Dravce boli kopce 3. kategórie, pretekári tak mohli získať maximálne 12 bodov do vrchárskej súťaže. Šprintérske prémie sa nachádzali v Levoči, Kežmarku a v Poprade pri prvom prejazde cez cieľ.

Foto: Okolo Slovenska

Od štartu etapy cyklistov sprevádzal dážď a chladné počasie. Pretekári tak štartovali v bundách. Hneď od začiatku previerky sa viacerí cyklisti snažili dostať do úniku, no dlho sa nikomu nepodarilo vytvoriť väčšiu medzeru.

Až v stúpaní Široké (0,8 km – 6,9 %) sa oddelili Jevgenij Fedorov (Astana – Qazaqstan) a Andrea Pietrobon (EOLO – Kometa), ktorí následne zabojovali o víťazstvo na prémii. Vyhral Fedotov. Následne sa vrátili do pelotónu.

Po nich atak skúšal aj Thibaut Pinot (Groupama – FDJ). Jedna z najväčších hviezd 67. ročníka sa utrhla v stúpaní Branisko (4,3 km – 3,9 %), na ktorú vyliezol osamote a zapísal tak do horskej súťaže svoje prvé tri body.

Neskôr Pinota dobehli ďalší cyklisti vrátane Lukáša Kubiša (Dukla Banská Bystrica) a vpredu tak chvíľu bola väčšia skupina, no pelotón ju takmer okamžite zlikvidoval. V Spišskom Podhradí tak v čele bol stále pelotón.

Foto: Okolo Slovenska

Až na 50. kilometri sa vytvoril celodenný únik. Vytvoril ho najskôr Jaka Primožic (Hrinkow Advarics), ku ktorému sa neskôr pridali Erik Fetter (EOLO – Kometa), Riccardo Lucca (Green Project – Bardiani CSF), Sebastian Schönberger (Human Powered Health) a Jakub Otruba (ATT Investments). Vpredu tak bola pätica cyklistov, ktorú v pelotóne kontrolovali hlavne Josef Černý a Tim Declercq (2x Soudal – Quick-Step).

Prémiu na Levočskom vrchu vyhral Sebastian Schönberger (Human Powered Health), na nasledujúcej prémii, rýchlostnej, sa po prvýkrát ukázal Jakub Otruba (ATT Investments).

Český cyklista zvíťazil na šprintérskej prémii aj v Kežmarku. Medzi obomi rýchlostnými prémiami sa nachádzala posledná horská, kde sa znovu z víťazstva tešil Schönberger. Posledná rýchlostná prémia bola v Poprade pri prvom prejazde cez cieľ. Vyhral ju Jaka Primožic (Hrinkow Advarics).

Foto: Okolo Slovenska

Po prémii sa únik rozpadol. Najskôr z neho vypadol Jakub Otruba (ATT Investments), no získal cenu pre najbojovnejšieho jazdca. Desať kilometrov pred cieľom z úniku nastúpil Jaka Primožic (Hrinkow Advarics).

Osamote pokračoval nasledujúce kilometre, približne päťtisíc metrov pred páskou ho dobehol pelotón, v ktorom už pracovali pretekári Soudal – Quick-Step, ale aj Stefan Küng (Groupama – FDJ). Práve belgický celok priviedol balík do šprintu, v ktorom suverénne zvíťazil ich šprintér Tim Merlier. Druhý skončil Cees Bol (Astana – Qazaqstan), tretí bol Colby Simmons (Jumbo – Visma).

Výsledky 2. etapy Okolo Slovenska 2023

Aktuality

Včera 20:31 Video: Birell Bikefest 2024 aftermovie.

Najväčší bicyklový festival v strednej Európe Birell Bikefest 2024 opäť prekonal očakávania a my sme boli svedkami ďalšieho skvelého ročníka. Množstvo bicyklov, pretekov, fanúšikov a zábavy zaplavilo kálnický kopec a skvelá bike atmosféra sa niesla vzduchom počas celého víkendu. Asi nejako takto.

Včera 17:37 Dylan Groenewegen vyhral v šprinte úvodnú etapu Okolo Slovinska, jedinú horskú prémiu získal jazdec Pierre Baguette.

Groenewegen vyhral tesne pred Alexandrom Kristoffom a tretí finišoval Phil Bauhaus. Z jazdcov slovenského tímu Pierre Baguette sa umiestnil najlepšie Adam Líška, ktorý skončil na 22. mieste, zatiaľ čo jeho český tímový kolega Tomáš Kalojíros sa dostal do úniku a vybojoval jediný možný bod na horskej prémii, takže sa oblečie do dresu lídra súťaže vrchárov.

Včera 17:06 Torstein Træen vyhral z úniku horskú 4. etapu Okolo Švajčiarska, do žltého dresu sa oblečie Adam Yates.

Etapa sa končila na vrchole stúpania Gotthard Pass, v ktorom sa dokázal Nór Træen ako jediný jazdec z úniku udržať pred favoritmi celkovej klasifikácie. Adam Yates zaútočil 4 km pred cieľom, vytvoril si veľký náskok a skončil druhý, vďaka čomu sa stal priebežným lídrom celkového hodnotenia.

Včera 11:35 Rebríček 10 najbezpečnejších cestných heliem roku 2024.

Americký technický inštitút Virginia Tech otestoval 89 cestných heliem, z ktorých najlepšie vyšla prilba Giro Aries Spherical.

Včera 09:52 Foto: Nový majstrovský špeciál Canyon Aeroad Mathieu van der Poela.

Nový pretekársky bicykel Mathieu van der Poela má nielen nový dizajn, ale ide tiež o prototyp nového modelu Aeroad, ktorý Canyon ešte nepredstavil.

Zavrieť reklamu