Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

Tim Merlier vyhral v šprinte v Poprade druhú etapu Okolo Slovenska

Na druhom mieste skončil Cees Bol a tretí finišoval len 19-ročný talent tímu Jumbo-Visma Colby Simmons. Lídrom celkovej klasifikácie je aj naďalej s pohodlným náskokom Rémi Cavagna.
Martin Sarvaš
Foto: Soňa Niková / Okolo Slovenska

Zdroj: Okolo Slovenska

Šprintér tímu Soudal – Quick-Step Tim Merlier v hromadnom dojazde druhej etapy pretekov Okolo Slovenska porazil Ceesa Bola z Astany – Qazaqstan. Lídrom zostal ďalší pretekár belgického celku Rémi Cavagna, ktorý prišiel do cieľa v čase víťaza.

Druhá etapa štartovala v Prešove a bola vôbec najkratšou previerkou v 67. ročníku Okolo Slovenska. Na ceste do cieľovej destinácie v Poprade pretekári absolvovali trasu dlhú 145 kilometrov, počas ktorej zdolali štyri horské prémie a tri šprintérske.

Stúpania Široké, Branisko, Levočský vrch a Dravce boli kopce 3. kategórie, pretekári tak mohli získať maximálne 12 bodov do vrchárskej súťaže. Šprintérske prémie sa nachádzali v Levoči, Kežmarku a v Poprade pri prvom prejazde cez cieľ.

Foto: Okolo Slovenska

Od štartu etapy cyklistov sprevádzal dážď a chladné počasie. Pretekári tak štartovali v bundách. Hneď od začiatku previerky sa viacerí cyklisti snažili dostať do úniku, no dlho sa nikomu nepodarilo vytvoriť väčšiu medzeru.

Až v stúpaní Široké (0,8 km – 6,9 %) sa oddelili Jevgenij Fedorov (Astana – Qazaqstan) a Andrea Pietrobon (EOLO – Kometa), ktorí následne zabojovali o víťazstvo na prémii. Vyhral Fedotov. Následne sa vrátili do pelotónu.

Po nich atak skúšal aj Thibaut Pinot (Groupama – FDJ). Jedna z najväčších hviezd 67. ročníka sa utrhla v stúpaní Branisko (4,3 km – 3,9 %), na ktorú vyliezol osamote a zapísal tak do horskej súťaže svoje prvé tri body.

Neskôr Pinota dobehli ďalší cyklisti vrátane Lukáša Kubiša (Dukla Banská Bystrica) a vpredu tak chvíľu bola väčšia skupina, no pelotón ju takmer okamžite zlikvidoval. V Spišskom Podhradí tak v čele bol stále pelotón.

Foto: Okolo Slovenska

Až na 50. kilometri sa vytvoril celodenný únik. Vytvoril ho najskôr Jaka Primožic (Hrinkow Advarics), ku ktorému sa neskôr pridali Erik Fetter (EOLO – Kometa), Riccardo Lucca (Green Project – Bardiani CSF), Sebastian Schönberger (Human Powered Health) a Jakub Otruba (ATT Investments). Vpredu tak bola pätica cyklistov, ktorú v pelotóne kontrolovali hlavne Josef Černý a Tim Declercq (2x Soudal – Quick-Step).

Prémiu na Levočskom vrchu vyhral Sebastian Schönberger (Human Powered Health), na nasledujúcej prémii, rýchlostnej, sa po prvýkrát ukázal Jakub Otruba (ATT Investments).

Český cyklista zvíťazil na šprintérskej prémii aj v Kežmarku. Medzi obomi rýchlostnými prémiami sa nachádzala posledná horská, kde sa znovu z víťazstva tešil Schönberger. Posledná rýchlostná prémia bola v Poprade pri prvom prejazde cez cieľ. Vyhral ju Jaka Primožic (Hrinkow Advarics).

Foto: Okolo Slovenska

Po prémii sa únik rozpadol. Najskôr z neho vypadol Jakub Otruba (ATT Investments), no získal cenu pre najbojovnejšieho jazdca. Desať kilometrov pred cieľom z úniku nastúpil Jaka Primožic (Hrinkow Advarics).

Osamote pokračoval nasledujúce kilometre, približne päťtisíc metrov pred páskou ho dobehol pelotón, v ktorom už pracovali pretekári Soudal – Quick-Step, ale aj Stefan Küng (Groupama – FDJ). Práve belgický celok priviedol balík do šprintu, v ktorom suverénne zvíťazil ich šprintér Tim Merlier. Druhý skončil Cees Bol (Astana – Qazaqstan), tretí bol Colby Simmons (Jumbo – Visma).

Výsledky 2. etapy Okolo Slovenska 2023

Aktuality

11:07 Prečo nemôžu pretekať cyklisti s defibrilátorom? Vysvetľuje lekár Belgickej cyklistickej federácie.

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Ak sa defibrilátor zapne, keď ide cyklista v zjazde v horskom priesmyku, môže spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ hovorí Kris Van der Mieren.

10:37 17-ročný americký supertalent Andrew August má ísť do Ineosu: Je to Remco s väčšou silou.

Andrew August odmietol ponuku zmluvy s americkým tímom Hagens Bermans Axeon. Zaujímalo sa oňho viacero WorldTour tímov a údajne je jeho prestup do Ineos Grenadiers blízko, ale zmluvu ešte nepodpísal. (GCN)

10:08 Shimano sťahuje 760-tisíc kľúk Ultegra a Dura-Ace kvôli viac ako 4500 prípadom zlyhania materiálu.

Zlyhanie materiálu kľúk Hollowtech viedlo k celkovo šiestim zraneniam, ktoré zahŕňali zlomeniny a vykĺbenia kostí či tržné rany.

Včera 14:19 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

Včera 11:04 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Zavrieť reklamu