Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!

Rémi Cavagna vyhral po viac ako 50 km sóle úvodnú etapu Okolo Slovenska

Pretekár tímu Soudal – Quick-Step bol vpredu najskôr s ďalšími 13 cyklistami, no pred druhou rýchlostnou prémiou sa osamostatnil v čele a po viac ako 50-kilometrovom sólo úniku zvíťazil. Na druhom mieste skončil Mulu Hailemichael a tretí finišoval víťazov tímový kolega Kasper Asgreen.
Martin Sarvaš
Rémi Cavagna vyhral po viac ako 50 km sóle úvodnú etapu Okolo Slovenska

Foto: Okolo Slovenska

Zdroj: Okolo Slovenska

Pretekári prešli v úvodnej etape pretekov Okolo Slovenska trasu dlhú 173 kilometrov po zvlnenom profile.

Na trase sa nachádzali štyri horské prémie a tri rýchlostné. Hneď po ostrom štarte ich v rýchlom slede čakali tri horské prémie po sebe, a to dve trojky Krížik a Marika, a následne horská prémia druhej kategórie Slanské sedlo.

Na Slanské sedlo sa pretekári vrátili po rýchlostnej prémii v Trebišove, kde boli v ponuke nielen body do bodovacej súťaže, ale aj bonifikačné sekundy. V záverečnej tretine etapy boli ešte dve rýchlostné prémie v Herľanoch a tiež v Košiciach pri prvom prejazde cez cieľ.

Hneď po odmávaní etapy pretekári začali zdolávať prvú horskú prémiu. Na Krížiku vyhral Milan Vader (Jumbo – Visma), najrýchlejší pretekár z pelotónu. Balík sa dostal v čele aj na prémiu Marika, kde zvíťazil Jan Bárta (Elkov – Kasper.).

Foto: Okolo Slovenska

Únik sa vytvoril až pri prvom stúpaní na Slanské sedlo (5,3 km – 4,7 %), keď sa dopredu dostala 14-členná skupina.

Boli v nej Kasper Asgreen a Rémi Cavagna (2x Soudal – Quick-Step), Koen Bouwman a Milan Vader (2x Jumbo – Visma), Bruno Armirail a Stefan Küng (2x Groupama – FDJ), Davide Bais (EOLO-Kometa), Mulu Kinfe Hailemichael (Caja Rural – Seguros RGA), Alessandro Tonelli (Green Project – Bardiani CSF), Bart Lemmen (Human Powered Health), Antoine Debons (Team Corratec), Jakub Otruba (ATT Investments), Urko Berrade Fernandez (Equipo Kern Pharma) a Davide De Cassan (Friuli ASD).

Milan Vader (Jumbo – Visma) na Slanskom sedle zaznamenal ďalšie víťazstvo a už po úvode etapy mal istý bodkovaný dres. Na vrchole kopca viedla skupina o 40 sekúnd pred pelotónom, no spolupráca v nej fungovala a už pred rýchlostnou prémiou v Trebišove získali k dobru takmer dve minúty. V Trebišove zvíťazil Kasper Asgreen (Soudal – Quick-Step).

Nasledovalo opäť stúpanie na Slanské sedlo, kde sa únik rozbil na dve skupiny. Vpredu zostali Milan Vader (Jumbo – Visma), Kasper Asgreen a Rémi Cavagna (2x Soudal – Quick-Step), Stefan Küng (Groupama – FDJ), Mulu Kinfe Hailemichael (Caja Rural – Seguros RGA) a Bart Lemmen (Human Powered Health). Aj túto prémiu vyhral Vader, ktorý tak dnes pozbieral 17 bodov do horskej súťaže.

Foto: Okolo Slovenska

Rozhodujúci moment etapy nastal desať kilometrov pred rýchlostnou prémiou v Herľanoch. Rémi Cavagna (Soudal – Quick-Step) ušiel a osamostatnil sa v čele. Už na prémiu prišiel o minútu skôr ako päťčlenná skupina za ním. Na záverečnú prémiu v Košiciach na méte 11 kilometrov pred cieľom došiel o dve minúty skôr.

Rémi Cavagna (Soudal – Quick-Step) nakoniec zvíťazil s takmer dvojminútovým náskokom. Druhý skončil Mulu Kinfe Hailemichael (Caja Rural – Seguros RGA), ktorý v úplnom závere ušiel zo skupiny. Cieľovú čiaru preťal o minútu a 45 sekúnd po víťazovi. O tretie miesto si zvyšná štvorica zašprintovala, úspešný bol Kasper Asgreen (Soudal – Quick-Step).

Belgický celok tak vstúpil úspešne za obhajobou minuloročného celkového víťazstva. Rémi Cavagna (Soudal – Quick-Step) získal v prvej etape nielen žltý, ale aj zelený dres a zároveň bol vyhlásený za najbojovnejšieho jazdca etapy.

Bodkovaný dres bude v druhej etape vlastniť Milan Vader (Jumbo – Visma). Najlepším jazdcom do 23 rokov bol Colby Simmons (Jumbo – Visma). Najlepším slovenským cyklistom Matúš Štoček (ATT Investments).

Výsledky 1. etapy Okolo Slovenska 2023

Aktuality

11:07 Prečo nemôžu pretekať cyklisti s defibrilátorom? Vysvetľuje lekár Belgickej cyklistickej federácie.

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Ak sa defibrilátor zapne, keď ide cyklista v zjazde v horskom priesmyku, môže spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ hovorí Kris Van der Mieren.

10:37 17-ročný americký supertalent Andrew August má ísť do Ineosu: Je to Remco s väčšou silou.

Andrew August odmietol ponuku zmluvy s americkým tímom Hagens Bermans Axeon. Zaujímalo sa oňho viacero WorldTour tímov a údajne je jeho prestup do Ineos Grenadiers blízko, ale zmluvu ešte nepodpísal. (GCN)

10:08 Shimano sťahuje 760-tisíc kľúk Ultegra a Dura-Ace kvôli viac ako 4500 prípadom zlyhania materiálu.

Zlyhanie materiálu kľúk Hollowtech viedlo k celkovo šiestim zraneniam, ktoré zahŕňali zlomeniny a vykĺbenia kostí či tržné rany.

Včera 14:19 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

Včera 11:04 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Zavrieť reklamu