Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!

Ako správne sedieť na bicykli

Aj vy si po pár desiatkach odbicyklovaných kilometrov hovoríte: „au!"? Bolesť a nepohodlie v sedacej oblasti sa vedia ozvať pomerne silným hlasom. Dobrá správa je, že tomu môžete pomôcť. A my vieme ako.
Biker


Tlak na panvu

Diskomfort v oblastiach, kde chrbát stráca svoje slušné meno, by sa na prvý pohľad mohol zdať výlučne pánskou záležitosťou. Ale zo skúseností vieme, že veľké množstvo ženských cyklistiek tiež avizuje bolesť, necitlivosť, štípanie alebo pálenie v oblasti, kde sa telo opiera o sedadlo. Počiatočná bolesť po prvej jazde na novom bicykli či sedadle je normálna a rovnako aj počas prvých výjazdov sezóny je očakávaná. Ale pocity by sa mali zlepšiť postupne, ako si vaše telo na nový šport alebo sezónu zvyká.

Prevencia

Zabudnite na mäkké návleky na sedlá. Možno vám to bude znieť nelogicky, ale pri jazdení na dlhé vzdialenosti to skúste s tvrdším sedlom. Mäkké návleky na sedlá komfortu vášho pozadia vôbec neprospejú. Ide totiž o to, že sa do nich vaše sedacie partie celé „ponoria“ a šmýkajú zo stany na stranu. Tvrdšie sedlo vás bude držať na „sedacích“ kostiach, ktoré držia vašu váhu.

Noste cyklistické nohavice s vložkou. Tlmiaca vložka dobrých cyklistických nohavíc je navrhnutá tak, aby redukovala nepríjemný tlak práve v strategických oblastiach. Navyše je vyrobená z antibakteriálneho materiálu a bez švov.

Zapojte svaly stredu tela. Keď budete držať brucho a spodnú časť chrbta napnutú, pomôže vám to v tom, aby ste v sedle príliš veľa neposkakovali. Aj prácou trupu si takto viete zvýšiť jazdný komfort.

Skontrolujte si svoje nastavenie. Zlé nastavenie posedu môže mať za následok, že poloha vášho tela na bicykli nebude ideálna a môže vám to spôsobovať nepohodlie a bolesť. Aj taká banálna vec, akou je správny sklon sedadla, vie zamedziť šmýkaniu sa k jeho špičke alebo naopak na jeho koniec. Správnu geometriu posedu vám pomôžu nastaviť odborníci v špecializovaných predajniach.

Premýšľajte vo veľkom. Ženy zvyknú mať širšie sedacie kosti ako muži, takže ak máte problémy, je možné, že vaše sedlo je príliš úzke. Sedlá na spinneroch vo fitku sú všetky viac-menej rovnaké, ale ak je vaším bojiskom cesta, skúste svojho tátoša osedlať širším sedlom.

Odieranie

Otieranie vašej kože o oblečenie a otieranie oblečenia o sedlo môže spôsobovať nepríjemnosti ženským partiám a vnútornej strane stehien. Navyše, vlhko a soľ na vašej pokožke ako dôkaz, že ste sa na tréningu neflákali, veciam vôbec nepomáhajú. Ako si pomôcť?

Prevencia

Namažte sa. Špeciálne cyklistické krémy na citlivé partie sú dobrým spoločníkom, ak máte problémy. Vždy pred jazdou si nakrémujte vnútornú stranu stehien a dámske partie. Pomáhajú aj krémy pre batoľatá proti zapareninám.

Obtiahnite sa. Voľné oblečenie so spodným prádlom vás môže tlačiť a odierať. Vaše cyklistické šortky by mali byť na telo a s minimálnym množstvom švov. Väčšina cyklistov a cyklistiek jazdí v elastických nohaviciach na ostro, aby prichádzali do kontaktu s čo najmenším množstvom materiálu. Ak vám to ale nevyhovuje skúste pod cyklistické šortky nosiť ako spodné prádlo elastické bezšvové boxerky. Najdôležitejšie je, aby ste sa cítili dobre a komfortne.

Buďte k sebe pozorní. Ošetrujte svoju pokožku a bojujte proti infekciám aplikovaním antibiotickej mastičky na vyrážky a podráždenia spôsobené odieraním. Aplikujte vždy po sprchovaní.

Pálenie a svrbenie

Aj zdravé ženské partie môžu mať kvasinky. Áno, môžete s nimi koexistovať v mieri. Ale plesne môžu všetko zmeniť. A povedzme si pravdu, vlhko a teplo, ktoré sa drží vo vašich prepotených cyklistických nohaviciach, je pre plesne živnou pôdou. A keď sa rozmnožia, môžu spôsobiť kvasinkovú infekciu.

Prevencia

Na prírodno. Pred jazdou alebo spinningovou lekciou sa vyhnite používaniu obrúskov alebo sprejov na intímnu hygienu. Môžu totiž spôsobiť zmenu pH, čo zvyšuje riziko infekcie. Umývajte sa len prírodným mydlom.

Používajte tampóny. Máte svoje dni? Držte sa tampónov. Vložky udržujú pot a baktérie.

Hygiena na prvom mieste. Po každej jazde alebo spinningovej lekcii by ste sa mali osprchovať, ale ak niekedy nestíhate, aspoň sa uterákom utrite do sucha a prezlečte sa do čistého oblečenia. A predtým, ako si svoje cyklo-nohavice dáte opäť na seba, vždy si ich vyperte.

Ak už vyrážate na dlhšie alebo kratšie cesty, mali by ste si do bikového ruksaku nabaliť aj nejakú energiu, nezabudnuť sa dobre obliecť a chrániť sa pred dažďom.

Foto: skprofibike /// Text: redakcia

Aktuality

Včera 15:56 Nová Merida One-Sixty FR kombinuje 180 mm zdvih s mullet kolesami.

Bicykel určený primárne na zábavu v bikeparku a na tých najdrsnejších enduro trailoch má odolné komponenty a priaznivý pomer cena/výkon.

Včera 13:01 Kvíz: Viete, čo robia v skutočnosti sponzori najväčších cyklistických tímov?

Ich mená poznáme všetci takmer naspamäť, ale viete, čo vlastne znamenajú a čomu sa venujú sponzori najväčších cyklistických tímov? Niektoré odpovede vás určite prekvapia a asi aj pobavia, keďže veľká väčšina sponzorov nemá s bicyklovým priemyslom nič spoločné.

Včera 12:02 Video: Elitní XC pretekári testovali cez víkend olympijskú trať v Paríži.

Sobota slúžila na zoznámenie sa s traťou a v nedeľu sa jazdci pustili do pretekania. Víkend mal organizátorom priniesť množstvo údajov a spätnú väzbu o trati a zázemí pretekov, ktoré bude počas olympiády čeliť náporu ľudí.

Včera 09:58 Spojenie Quick-Stepu a Jumbo-Visma by malo katastrofálne následky, hovorí Philippe Gilbert.

41-ročný bývalý profesionálny cyklista vyjadril obavy o ekonomické následky pre profesionálnu cyklistiku v dôsledku potenciálneho spojenia tímov Soudal-QuickStep a Jumbo-Visma v roku 2024.

Včera 09:19 Video: Chris Froome spravil paródiu na virálne reklamné video Bentley.

Štvornásobný víťaz Tour de France túto sezónu toho síce veľa nevyhral, ale aspoň na chvíľu „vyhral internet“ komickým videom, v ktorom paroduje virálnu reklamu automobilky Bentley.

Zavrieť reklamu