Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Tlačové správy

Žite naplno, žite aktívne!

Už ste sa niekedy zamysleli nad tým koľko času trávite sedením? Pravdepodobne si toho najviac odsedíte v práci, k tomu prirátajte sedenie v aute, autobuse či vlaku cestou do práce a z nej a aby toho nebolo málo, veľakrát si večer sadáte na gauč k obľúbenému seriálu. Výsledok je hrozivý: ochabnuté svalstvo, spomalený metabolizmus, ale aj zaťaž pre chrbticu, srdce a obehový systém. Prestaňte sa vyhovárať a zmeňte sedavý spôsob života. Osvojte si aktívny životný štýl. Práve teraz je ten správny čas!
Biker

Najťažšie je začať

Tak ako pri každej zmene, najzložitejšie sú začiatky. Podstatnou premennou v celom procese zmeny životného štýlu je motivácia. Nie každý ju však má, alebo s ňou vie adekvátne pracovať.

Očakávať učebnicový návod na to, ako byť motivovaný, možno prirovnať k čakaniu na zázrak. Motivácia k zmene životného štýlu by mala prirodzene vychádzať z vlastného presvedčenia.

Pre niekoho môže byť motiváciou zmena vo výzore ako strata váhy či vyrysovanie svalstva, alebo dlhodobé vízie ako napríklad lepšie zdravie, príval energie, väčšie sebavedomie, nové zážitky či dokonca nadviazanie nových priateľstiev. Jednoducho všetko, čo ponúka nový aktívny životný štýl, stačí sa len zamyslieť, čo z toho je pre vás dôležité.

Pomaly ďalej zájdeš

Mýlite sa, ak si myslíte, že aktívny životný štýl môžu viesť len profesionálny či zanietený hobby športovci, ktorí týždenne trénujú niekoľko hodín. Aktívne žiť môžete aj vy. Vaším prvým cieľom by malo byť adaptovanie organizmu na pravidelnú záťaž.

Začínať treba pozvoľna a nenásilne. Ak sa chystáte sadnúť si na bicykel po mnohých rokoch, vyhnite sa fatálnej chybe – športovať zrazu a veľa. Nielenže vám hrozí svalová horúčka, ale pravdepodobne nebudete vládať a táto slabosť vás môže odradiť od ďalšieho tréningu.

Miesto zbytočného preháňania si radšej doprajte pohyb v prirodzenej forme. Stačí ak pôjdete na bicykli do práce, alebo sa len preveziete popoludní kratšie trasy, či oživíte bikeom prechádzky so psom.

Sparing partner

Ak máte problém s pevnou vôľou a neviete sa donútiť k pravidelnej aktivite, tento problém môžete vyriešiť úplne jednoducho. Tak, že si nájdete parťáka, zvaného aj sparing partner.

Sparing je forma tréningu, pri ktorom nie je víťaz ani porazený. Váš sparing partner by mal byť akýmsi spoločníkom, ktorý dokonale chápe vaše vízie a motiváciu, rozumiete si a máte si čo povedať. Partner, ktorý vie ako vás povzbudiť v momente, kedy už nebudete vládať a budete chcieť všetko nechať tak.

Všetko je to o psychike, práve vďaka tímovej mentalite sa vie ľudské myslenie zmeniť a šport prestane byť povinnou aktivitou a začne byť zábavou.

Nové výzvy a ciele

Dobrým znakom toho, že ste si naplno osvojili aktívny životný štýl je obdobie, kedy vám už bežný pohyb nestačí a začínate ho vnímať ako fádny. To je len prejavom prirodzenej potreby posunúť sa vpred a zdolať novú výzvu.

Tak ako na začiatku, aj teraz budete potrebovať motiváciu, avšak na rozdiel od začiatkov v tejto fáze prichádza motivácia spontánne. Ani sa nenazdáte a budete chcieť bicyklovať častejšie, či v dlhších intervaloch. Dokonca sa vo vás môže prebudiť súťaživosť, ktorá vás poženie na športové podujatia, kde si budete chcieť zmerať sily s ostatnými.

Osvieženie po vyčerpávajúcom výkone

Dôležitou súčasťou každej aktivity je dopĺňanie tekutín. V rámci neho je ideálne doplniť aj spotrebované elektrolyty, najmä sodík, draslík, horčík a vitamíny skupiny B. Vtedy môžete siahnuť nielen po športových, ale pokojne aj iných nápojoch, ktoré tieto látky obsahujú.

Osviežiť sa môžete napríklad aj novinkou – nealkoholickým pivom Birell Botanicals. Prináša jedinečnú kombináciu mierne sladkastej, ľahkej chuti s jemnou horkosťou nealkoholického piva a osobitou arómou starostlivo vybraných bylín.

Celý proces zrenia nechávajú sládkovia plynúť jeho prirodzenou cestou, ingrediencie pridávajú postupne počas varného procesu. O nápoj sa starajú plných 19 dní. Oproti iným ochuteným nealkoholickým pivám, kolovým nápojom, džúsom či limonádam je novinka menej kalorická.

Birell Botanicals je určený aktívnym ľuďom, ktorým záleží na zdravom životnom štýle a ocenia kvalitné prémiové výrobky. Ponúka dva chuťové varianty: Bazový kvet s tymianom a citrónom a Zelený čaj s jazmínom a bergamotom.

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Zavrieť reklamu