Bratislava – Cerová dráha

Bratislava – Cerová dráha / SloMBA trail

Cerová dráha vznikla obnovením starého poľovníckeho chodníka, ktorý bolo treba upraviť a zrekonštruovať. Singletrack je určený horským cyklistom a nemusia sa ho báť ani menej zdatní či rekreační jazdci. Vedie príjemným prostredím Bratislavského lesoparku a na jeho trase si užijete rozličné typy lesa, horské lúky aj kamenisté pasáže. Singletrack s dĺžkou viac ako 10 kilometrov je značený modrými céčkami. Smer jazdy si môžete zvoliť – Cerová dráha je prejazdná obojsmerne, a to od Malého Slavína až nad bufety Rotunda na Železnej studienke alebo opačne. Na Železnej studienke sa singletrack napája na zelenú cyklotrasu Greenbike Tour.

Užite si to podľa svojich predstáv

Cerová dráha vedie na niektorých úsekoch iba niekoľko metrov od známych a – najmä cez víkend – veľmi frekventovaných ciest. Aj napriek tomu však dokáže poskytnúť bikerom úplne iné zážitky z jazdy, než na aké sú bežne zvyknutí. A hoci tento singletrack využíva väčšina cyklistov iba ako súčasť trasy dlhších cyklovýletov, nudiť sa nebudete ani vtedy, ak si ho prejdete obojsmerne v rámci krátkeho výletu. Jazda z každého smeru má totiž úplne iný charakter.

Prístup

Na Cerovú dráhu sa môžete napojiť na troch miestach. Na všetkých je vstup na singletrack označený. Kde to teda je?

Nad Rotundou na Železnej studienke – stúpate necelý kilometer po zelenej cyklotrase Greenbike Tour, neskôr sa zo stúpania odpojíte vpravo a pokračujete singletrackom po vrstevnici.

Na Malom Slavíne – na tomto mieste sa križuje niekoľko ciest, ale s orientáciou nebudete mať problém. Ak pôjdete od krytých prístreškov za ohniskami smerom na Pánovu lúku, začiatok Cerovej dráhy budete mať po pravej strane.

Na asfaltovej ceste medzi II. kameňolomom (asfaltka Železná Studienka – Biely kríž) a Kačínom – v tomto prípade sa môžete rozhodnúť, či absolvujete kratší úsek smerom k Rotunde (v smere stúpania vľavo), alebo väčšiu časť singletracku smerom na Malý Slavín (v smere stúpania vpravo a následne cez mostík).

Napojenie na ďalšie cyklotrasy

Ak chcete Cerovú dráhu prejsť v rámci dlhšej trasy, máte niekoľko možností – singletrack sa totiž plynulo napája na ďalšie cyklotrasy na území lesoparku. Skúste sa napojiť na týchto miestach:

Bufety Rotunda – môžete pokračovať po zelenej cyklotrase Greenbike Tour či modrej cyklotrase – spojnici Karpatskej cesty s Lamačom –, ktorá prechádza cez Kačín.

Malý Slavín – môžete pokračovať po zelenej cyklotrase Greenbike Tour v smere na Biely kríž alebo sa po nej vrátiť opäť na Železnú studienku. Modrá cyklotrasa vás z tohto miesta dovedie až do Marianky. Žltou cyklotrasou, ktorá je na začiatku súbežná s modrou cyklotrasou, sa dostanete zase do Stupavy. Odtiaľ sa dá ešte pokračovať napríklad na Pajštún alebo Košarisko.