Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Foto

Test: Fotoaparát Canon EOS 6D Mark II

Druhá verzia 6D ďalej stavia na poslaní cenovo dostupného plnoformátu.
Hodnotenie: 4/5
2 099
Biker

Plastové telo síce nevyzerá byť také kvalitné, ako majú najvyššie modely z kovu, no svojimi rozmermi pôsobí v rukách stále pohodlne a výkonne. Telo je pritom veľmi dobre utesnené proti elementom, žiaden z panelov neprepružuje ani nevŕzga a patrí medzi najľahšie fullframy na trhu – a to ocenia najmä tí, ktorí budú foťák nosiť na chrbte do nehostinných podmienok – napríklad bikeri. Ergonomicky ide o takmer identickú kópiu nižšieho modelu 80D, ktorý sme testovali začiatkom minulého roka. Chýbajú tu teda obľúbené ovládacie prvky z najvyšších modelov ako joystick na rýchly výber ostriaceho bodu, ten však bude chýbať len ostrieľanému Canonistovi. Samotná obsluha sa učí rýchlo a pohotovo reagujúci trojpalcový dotykový displej ju ešte uľahčí.

 

Výrazný skok vpred

Jednou z našich výhrad pri prvej 6D-čke (ktorú sme svojho času testovali tiež), bolo rozmiestnenie ostriacich bodov len okolo stredu snímača. Nový model sa stále krajov snímača trochu ostýcha, no počet ostriacich bodov narástol na 45 a z nich sú všetky krížového typu. Ostrenie na rýchlo sa pohybujúce a najmä približujúce sa objekty stále nepatrí medzi tie najsilenejšie stránky, no je podstatne lepšie. Kontrastne oblečeného jazdca dokáže pod skúsenou rukou vo väčšine prípadov trafiť správne. Pri kontinuálnom snímaní však systém občas vypadne z hry a v prevažne ostrej sekačke sa nájde aj zopár neostrých kúskov. Keď už sme pri kontinuálnom snímaní, 6D Mark II dokáže nasnímať 6,5 snímky za sekundu, čo je celkom slušný údaj a na väčšinu bikerských situácií viac ako bohato stačí. Existuje aj možnosť označiť na dotykovom displeji pohybujúci sa objekt a nechať foťák sám sledovať ho a ostriť naň. To vo všeobecnosti funguje oveľa lepšie na otvorenom priestranstve ako v lese pomedzi stromy, no aj tak sa foťáku darí prevažne dobre udržať ostriace body na bikerovi. Nutná je však aj aktívna spolupráca rúk, keďže biker nesmie vyjsť zo záberu v strede nahustených ostriacich bodov.


Plnoformátový snímač dokáže perfektne odseparovať jazdca od zvyšku scenérie.

Objektív: EF70-200 mm f/2,8L IS II USM
Clona:
f2,8
Uzávierka:
1/2 000
Ohnisková vzdialenosť:
200 mm
ISO:
1 600

 

Čo ten dynamický rozsah?

V praxi fotenia v lese sa nová 6D-čka používa veľmi príjemne. Je pravda, že benefitom plnoformátového snímača budete musieť obetovať hmotnosť aj miesto v ruksaku, no telo pôsobí odolne a možnosť zaklopiť displej a ochrániť ho tak je rovnako vítaná. Batéria má veľmi dobrú výdrž a zabudované Wi-Fi a GPS moduly ponúkajú ďalšie možnosti priameho spravovania fotiek priamo na trailoch. V prvých online testoch sa popísalo mnoho o dynamickom rozsahu (pomeru medzi maximálnou a minimálnou intenzitou svetla – teda rozsah medzi najbelšími bielymi a najčernejšími čiernymi na fotke), primárne o jeho celkom nízkej hodnote. Pri fotení v lese na pravé poludnie, keď ostré slnko dopadá na zem pomedzi konáre a vytvára veľmi svetlé miesta striedajúce sa s tmavými, sme síce mali v postprocese občas problém fotku „zachrániť“, no dané podmienky sú veľkým testom pre akýkoľvek foťák a nová 6D-čka sa s nimi popasovala minimálne uspokojivo.


Dynamický rozsah síce nie je najvyšší, no stále úplne stačí na to, aby sa dal tmavo oblečený jazdec fotiť oproti slnku.

Objektív: EF16-35 mm f/2,8L IS III USM
Clona:
f2,8
Uzávierka:
1/400
Ohnisková vzdialenosť:
16 mm
ISO:
160

 

Jasný benefit

Najväčším lákadlom na celom foťáku však bude bez diskusie už spomínaný plnoformátový snímač. Ten otvára prístup k obrovskej ponuke vynikajúcich EF skiel Canon a malá hĺbka ostrosti (ostrý objekt, rozostrené pozadie), ktorú s ním docielite, je v mnohých situáciách na nezaplatenie. Objekt tak „vyskočí“ pred pozadie a celá fotka pôsobí čistejšie. Hodnotiť videovýstup si príliš netrúfame, no čisto papierovo je trochu škoda, že sa do novej 6D-čky nedostalo ani rozlíšenie 4K, ani výstup na slúchadlá. Profesionálnych videografov tak zrejme neosloví, no tým, ktorým stačí Full HD výstup so 60 fps, ponúkne spomínanú malú hĺbku ostrosti a zabudovanú digitálnu stabilizáciu, ktorá v spolupráci s interne stabilizovanými sklami Canon dokáže veľmi dobre upokojiť roztrasený obraz. Tieto dve vlastnosti dokážu byť pre začínajúcich filmárov prechádzajúcich z low-endových zrkadloviek obrovským skokom vpred.


Priamo sa približujúci jazdec pretínajúci miesta na priamom slnku a v tieni ostriaci systém vytrápilo. Ostré boli približne dve tretiny fotiek.

Objektív: EF70-200 mm f/2,8L IS II USM
Clona:
f2,8
Uzávierka:
1/500
Ohnisková vzdialenosť:
88 mm
ISO:
640

Novú 6D Mark II teda nehodnotíme ako revolučný fotoaparát, no napriek tomu si určite nájde svojich nadšených majiteľov presne tak ako jeho predchodca, ktorý mnohým verne slúži dodnes k maximálnej spokojnosti. Mnohé z jeho vlastností kúpite už v takmer totožne vyzerajúcom, a pritom výrazne lacnejšom modeli 80D. Naviac však ponúkne vyššiu obrazovú kvalitu a bezkonkurenčné výhody súvisiace s plnoformátovým snímačom. Ak vám záleží práve na nich, nová 6D-čka má potenciál robiť vám radosť dlhé roky.

 

Názor testera

Canon EOS 6D Mark II ponúkne presne to, čo kedysi jeho predchodca – všetky výhody spojené s plnoformátovým snímačom za minimálnu cenu. Neohúri bleskovou rýchlosťou snímania ani neuveriteľnou presnosťou ostrenia, no to ani nie je jeho cieľom. Je teda trochu škoda, že sa objavuje práve vo fototeste Bikera, ktorý sa už tradične zameriava práve na tieto dva parametre. Ak však milujete výzor fotiek s malou hĺbkou ostrosti, hľadáte všestranný foťák, ktorý má potenciál vás fotografiou živiť, a chcete si čo najlacnejšie kúpiť lístok k tým najlepším objektívom Canon, nová 6D-čka je dobrá voľba.

 

Cena 2099 € (telo)
Kontakt www.canon.sk

 

Text & foto: Filip Stifler Nagy

Aktuality

17:14 Po Cape Epic potvrdzujú Števková s Krahulcovou výbornú formu aj na pretekoch 4 Islands, kde sú priebežne na 3. mieste (+ galéria).

Slovenské duo pretekárok Janka Keseg Števková s Martinou Krahulcovou nastúpili do ďalších etapových pretekov dvojíc, tentokrát v Chorvátsku na podujatí 4 Islands. V pretekoch sa im darí a zatiaľ v každej etape skončili na vynikajúcom 3. mieste!

16:30 Video: Toto je trať 2. kola svetového pohára XCO v brazílskej Araxá.

Minulý týždeň odštartoval seriál svetového pohára v horskej cyklistike podujatiami XCC a XCO v brazílskej Mairiporã. Pretekári mali niekoľko dní na oddych a doladenie formy a už počas soboty a nedele sa môžeme tešiť na druhé kolo svetového pohára.

15:58 Juan Pedro López je celkovým víťazom pretekov Okolo Álp, poslednú etapu vyhral Aurélien Paret-Peintre.

26-ročný Španiel si pripísal na talianskych etapových pretekoch svoje prvé profesionálne víťazstvo, keď vyhral tretiu etapu, a zároveň sa stal po prvýkrát víťazom celkovej klasifikácie.

11:13 Fotogaléria: Ako Peter Sagan jazdil aj varil na tréningovom kempe vo Finale Ligure.

„Takto dobre som sa necítil už asi 10 rokov,“ povedal Peter pri našej poslednej spoločnej večeri. „Som naozaj rád, že sme sa tu stretli takáto skvelá partia a dúfam, že sa takto ešte stretneme.“

10:49 Lukáš Kubiš vyhral Pardubické kritérium, druhý skončil Štoček.

Kubiš pokračuje v úspešnej sezóne víťazstvom kritéria v Pardubiciach, na ktorom skončil druhý ďalší Slovák Matúš Štoček a tretí finišoval víťazov český tímový kolega z Elkov-Kasper Daniel Mráz.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu