Biker.sk

Správny nápoj na doplnenie energie na biku

Keď idete na bike, fľaša s nápojom na doplnenie energie je nevyhnutnosťou. Ako si však správne vybrať? V prvom rade musí byť fľaša praktická – ľahká na nosenie, nerozbitná, uzatvárateľná. Takých je na trhu určite viac, ešte dôležitejší je však ich obsah.
Biker


Ak cukry, tak najlepšie prírodné

Počas športového výkonu potrebujeme priebežne dopĺňať energiu, a jej rýchlym zdrojom sú, ako inak, cukry. Pre nešportujúcu populáciu možno nepriatelia, pre bikera však úplne samozrejmá súčasť nápoja na fyzickú aktivitu. Dôležité však je pozrieť sa na to, z akého zdroja cukry pochádzajú a aké je ich spektrum. V prvom rade by malo ísť o cukry pochádzajúce z prírodných zdrojov, v tomto je okrem riedených ovocných džúsov výbornou voľbou radler, samozrejme bez obsahu alkoholu.

Potvrdila to analýza Výskumného ústavu potravinárskeho, súčasť Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra, ktorý v novembri minulého roka skúmal zloženie 8 vybraných nealkoholických nápojov z rôznych kategórií. Podľa výsledkov analýzy má medzi skúmanými nápojmi najpestrejší profil cukrov pochádzajúcich z prírodných zdrojov nápoj Zlatý Bažant Radler 0.0%, prvý radler úplne bez obsahu alkoholu u nás.

Okrem fruktózy, glukózy a sacharózy obsahuje tento nápoj z piva a prírodnej limonády aj maltózu, teda sladový cukor. Ten sa v nápoji vyskytuje práve z dôvodu obsahu nealkoholického piva, ktoré sa vyrába z jačmenného sladu. Na bike teda dokonalá štvorica rýchlych zdrojov prírodnej energie.

Zoberte na bike antioxidanty

To však nie je zďaleka všetko, čo o nealko nápojoch zistili odborníci z výskumného ústavu. Medzi skúmanými sýtenými ochutenými nápojmi mal jednoznačne najvyšší obsah antioxidantov meraných ukazovateľom AOXA, antioxidačná aktivita, opäť nápoj Zlatý Bažant Radler 0.0%. „Z pohľadu človeka, ktorý sa pohybuje v oblasti zdravej výživy, je uvedené zistenie antioxidačnej aktivity nápojov Zlatý Bažant Radler 0.0% pozitívnym prekvapením.

Antioxidanty sú v našej výžive kľúčové najmä pre ich schopnosť zachytávať voľné radikály – nestabilné molekuly, ktoré spôsobujú poškodenie bunkových štruktúr,“ hovorí Kristína Krištúfková, odborníčka na výživu a ochranu zdravia. Dôvodom vyššieho obsahu antioxidantov v nápoji je zastúpenie polyfenolických látok z chmeľu a sladového jačmeňa, ako aj použitie prírodných ovocných štiav. A prírodné antioxidanty na výlete v prírode – to je priam dokonalá kombinácia.

Sodík a draslík v dobrom pomere

Ako športovci určite viete, aký je dôležitý vo výžive správny pomer medzi sodíkom a draslíkom – nízky obsah sodíka a vyšší obsah draslíka má podľa odborníkov na výživu ochranný účinok na organizmus. „Draslík a sodík sú zodpovedné za elektrolytickú rovnováhu organizmu na bunkovej úrovni, čo je kľúčové najmä pre správne fungujúci prenos nervových impulzov, kontrakciu svalstva a viacero ďalších funkcií,“ hovorí Kristína Krištúfková.

Dosiahnuť správny pomer týchto minerálov v bežnej výžive vzhľadom k miere používania kuchynskej soli však nie je vždy jednoduché. Možno prekvapivo má Zlatý Bažant Radler 0.0% vhodne vyvážený pomer sodíka a draslíka, čím opäť vynikol medzi testovanými ochutenými sýtenými nápojmi.

Otvoriť a zatvoriť je W0,0W

Nápoj Zlatý Bažant Radler 0.0%, prvý radler úplne bez obsahu alkoholu, potešil svojimi osviežujúcimi príchuťami Citrón a Citrón-Baza-Mäta športovcov už v minulom roku. Tí si ho obľúbili najmä ako výborný nápoj na doplnenie energie po fyzickej námahe. Počas samotného športového výkonu však malo jeho balenie v plechovke či sklenej fľaši jednu veľkú nevýhodu – biker ho musel vypiť na jeden krát a nemohol si ho pribaliť so sebou na priebežné doplnenie energie.

Dnes je však táto lahôdka dostupná už aj v praktickej pollitrovej PET fľaši, vďaka ktorej môžete nápoj nielen ovoriť, ale aj zatvoriť. V kombinácii s benefitmi z pohľadu výživy to môže byť pre športovca ten správny energy drink na bike do jarnej prírody.

Viac na: www.zlatybazant.sk

Náš Facebook