Biker.sk

Cestné

Ako zažiť Tour de France bez pedálovania

Otestovalli sme novú počítačovú hru Pro Cycling manager - oficiálny simulátor Tour de France 2016. Aké to je zažiť všetky etapy Tour z pohodlia obývačky a oplatí sa vám vôbec začať hrať?
Biker

Z každej strany sa na nás valí jeden úspech za druhým na tohtoročnej Tour de France. Jediný výrazný zástupca Slovenska, Sagan, však možno ešte stále nevydal zo seba maximum a šetrenie síl možno ešte prinesie nejaký ten zaujímavý úspech. Celková popularizácia cyklistiky na Slovensku priniesla jav, kedy už nie sme hrdí len na hokejistov, ale aj na meno jazdca, ktorý mimoriadne miluje zelenú farbu oblečenia a zároveň sme hrdší, keď hovoríme aj o vlastnom osobnom spojení s cyklistikou. Tour de France vo svojej originálnej verzii asi nikto z nás bežných cyklistov nevyskúša na vlastné nohy a srdce, zato si po slovenskej cyklotúre môžeme v pohodli svojho pracovného stola skúsiť manažment, ale aj samotné preteky v hernom simulátore.

Simulátor v pohodlí domova

Oficiálny simulátor Tour de France prichádza pre rok 2016 v podstate súčasne s pretekmi. Všetci tí, čo si Pro Cycling Manager 2016 obstarali v predstihu, prípadne práve teraz, si tak môžu zahrať celé preteky vrátane všetkých etáp s rovnakými vlastnosťami, ako v realite. Herná podoba pretekov v roku 2016 prináša kompletne zaktualizované údaje o každom jednom jazdcovi, súčasné tímy a vlastnosti z mnohých oblastí, ktoré sa priamo viažu a sú späté s pretekmi. Pro Cylicling Manager totiž v sebe skĺbi jednak kompletnú podrobnú administráciu pretekov od začiatku po záver, financovanie, dohadovanie sponzorov už počas pretekov, nákupy a výmeny hráčov, po skutočné vysadnutie na sedlo a manažovanie pretekov už od štartu po cieľ v konkrétne etape.

Všetko vo vlastných rukách

Hra má na hráča pôsobiť dojmom, pri ktorom je hlavou, no zároveň musí mať pocit, ako keby sledoval preteky v televízii. Chýbajú kamery nainštalované na bicykloch, ktoré sú v súčasnosti propagované aj v rámci marketingovej kampane konkrétneho výrobcu športových kamier. V hre si vystačíte s pohľadom od chrbta, ktorý je predsa len najkľúčovejší. Máte však dohľad nad celým tímom, nie len jedným jazdcom. Vidieť jeho stav, energiu, únavu, nutnosť posilnenia. Využívate priestor na trati. Vidíte aj detaily, ktoré ako divák potrebujete vždy vedieť od mena, národnosti, až možno po aktuálny čas. Keďže preteky sa nemusia výrazne meniť a na veľa úsekoch sú svojim spôsobom „automatizovateľné“, kde neustále nie sú nutné ani vaše zásahy do hry, je ju možné zrýchliť. Občas sa to hodí, keď očakávate, že v blížiacom sa úseku nehrozia žiadne zásadné zmeny v stavoch či poradiach.

Systém hry

V hre máte možnosti okamžitej rýchlej hry, hry na konkrétnej etape, alebo si zahráte kompletne celú kariéru z pohľadu manažéra cyklistického tímu, ktorý sedí na rozpočte a rozhoduje o všetkom. Režim track je viac menej meranie síl s ostatnými na viacero spôsobov. Najviac potešujúcim režimom pre náročnejších je online režim, kedy sa cyklistické preteky môžu naozaj odohrávať s medzinárodnou živou účasťou a vtedy s nejakým zrýchľovaním a pozastavením hry jednoducho nepočítajte. V hre samotnej sa nachádzajú rady a odporúčania, ktoré pomôžu hru pochopiť ľahšie. Kto ich ovláda si ich jednoducho vypne. Mierne ťažšie je to pre hráčov, ktorí nevedia ani slovko po angličtiny. V každom prípade ale nejde o komplikovanú a veľa slovnú angličtinu, čiže pri skúsenostiach z iných hier si dokáže hráč vystačiť. Trochu iný režim, ako je z pohľadu manažéra klubu, je Pro Cyclist. Ste to vy, jeden hráč a staráte sa len o seba. Vy sa rozhodnete, ku ktorému tímu sa pripojíte a vy súťažíte za seba. Dbáte o svoju kondičku, tréningy a získavate peniaze za každý odjazdený pretek.

Skopírovať preteky Tour de France a fungovanie profesionálnej vrcholovej cyklistiky do hry si žiada zapojenie odborníkov, špecialistov aj športovcov. Pro Cycling manager 2016 sa nevyhol precíznym kozmetickým úpravám a ak už má niesť meno známych pretekov, sú na hru kladené určité nároky. Najmä aby nevyznela neskôr ako výsmech. Výsledky vášho tímu sa v hernej podobe len ťažko budú rovnať s tými, ktoré prinesie reálna súťaž. Hoci sa nám nepodarilo otestovať, ako veľmi sú tu skutočné preferencie a predpoklady jednotlivých tímov a športovcov odzrkadlené, azda nebude nikto, čo si najznámejšieho slovenského cyklistu v hre aspoň nepozrie.

Hodnotenie

V mnohých hrách nachádzame nedoladené prvky a chybičky. Ani Pro Cycling Manager 2016 sa im celkom nevyhýba. Nedostatky nájdeme pri online hre, alebo pri niektorých chýbajúcich tímoch, kde vývojári nezískali licenciu na použitie názvu tímu, či použitie konkrétnych vzhľadov. Z manažérskeho pohľadu neprináša nič svetaborné, čo by znamenalo hernú revolúciu, no pokrýva to, čo očakávate a hľadáte od takejto hry. Je už pre jej tematickosť jasné, že svoju cieľovú kategóriu si nájde medzi cyklistami a všetkými, čo cyklistike podľahli a zároveň majú na čom hrať.

Je pravdou, že hra si neporadí so slabšími a staršími počítačmi. Predsa len má určité nároky, veď grafika pretekov nie je celkom na zahodenie. Priebeh pretekov je však po vizuálnej stránke naozaj dobre spravená, je atraktívna.

Autor: Tomáš Galierik

Náš Facebook