Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 10,90€!
Novinky

Štvrtú etapu Okolo Poľska neutralizovali a venovali pamiatke Bjorga Lambrechta

Mladý belgický cyklista zomrel na následky pádu počas tretej etapy Okolo Poľska.
Martin Sarvaš

Jazdci na pretekoch Okolo Poľska venovali štvrtú etapu pamiatke Bjorga Lambrechta, ktorý tragicky zomrel na následky pádu počas tretej etapy. Štvrtá etapa bola organizátormi neutralizovaná, takže sa nepretekalo.

Na čele pelotónu sa vystriedal Lambrechtov tím Lotto Soudal postupne so všetkými tímami, ktoré si takto uctili pamiatku 22-ročného talentovaného pretekára.

Prečítajte si tiež

„Neutralizovať etapu bolo správne rozhodnutie. Bude si to vyžadovať určitý čas, kým si skutočne uvedomíme, že Lamrecht už nie je v pelotóne,“ povedal Bernie Eisel z tímu Dimension Data pre portál Cyclingnews.

„Včera som strávil tri hodiny na sociálnych sieťach, iba som čítal, čo o ňom ľudia hovoria. Stále tomu nemôžem uveriť, toto nie je možné.“

„Bol jedným z najtalentovanejších a najschopnejších jazdcov. Pamätám si, ako som sa o ňom rozprával pred pár rokmi s Tomom Van Damme-om [pozn. red. prezident Belgickej cyklistickej federácie] a hovoril mi, že Bjorg je budúca hviezda. Je to skutočne smutný príbeh, nemám vysvetlenie – odpočívaj v pokoji, kamarát,“ dodal Bernie Eisel.

Na trati si uctili Lamrechta aj fanúšikovia

„Sme otrasený touto hroznou tragédiou a spájame sa v bolesti s Bjorgovou rodinou a cyklistickou komunitou. Bjorg navždy zostane v našej pamäti,“ vyslovili organizátori pred minútou ticha.

Jazdci Bjorgovho tímu Lotto Soudal išli na čele pelotónu, prešli dookola okolo mesta a zastavili na kilometri 48,5, čo je vzdialenosť, v ktorej Lambrecht spadol.

Cyklisti spolu pokračovali do cieľa etapy, do mesta Kocierz, v pokojnom tempe, kde boli zvesené všetky bannery. Namiesto nich bola v ciele veľká brána s Bjorgovým menom a pretekárskym číslom.

„Povedal som našim jazdcom, že všetky tímy sa vystriedajú a pôjdu na čele niekoľko kilometrov a na záver pôjde cieľom vpredu Lotto. Je to to najmenej, čo môžeme spraviť pre pamiatku Bjorga a všetkých jazdcov,“ povedal riaditeľ tímu Cofidis Roberto Damiani.

Damiani sa vyjadril, že takéto situácie nie sú jednoduché, ale jedna vec je pre neho jasná: „Sme ľudia skôr, ako sme športovými riaditeľmi alebo pretekármi a v tomto okamihu hovoria ľudia, nie športovci.“

„Rešpektujeme rozhodnutie tímu Lotto, nech je akékoľvek. Niekedy v cyklistike zabúdame na ľudskosť, no v takýchto momentoch si na ňu veľmi rýchlo spomenieme,“ dodal Damiani.

Vaše komentáre