Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 10,90€!
Novinky

Páni s pištoľami za opaskom pokutujú cyklistov: Hlavný hrebeň Nízkych Tatier nie je cyklotrasa

To, že v oblastiach s najvyššími stupňami ochrany sa veselo ťaží, asi nevadí. Tým skutočným problémom v horách sú zjavne cyklisti, na ktorých sa vraj sťažujú peší turisti a cyklisti ich údajne ohrozujú.
Martin Sarvaš

Zdroj: Facebook - Mountain Lovers

Uplynulý víkend zorganizovali strážcovia Správy Národného parku Nízke Tatry a členovia stráže prírody spoločnú službu v oblasti Prašivej.

Služba bola zameraná hlavne na nelegálne vjazdy cyklistov na hlavný hrebeň Nízkych Tatier, po ktorom vedúca červenoznačená turistická trasa nie je cyklotrasa a vstup s bicyklom je tam zakázaný, píše sa v správe Národného parku Nízke Tatry (NAPANT).

Dostali pokuty

Strážcovia prírody udelili cyklistom blokové pokuty, údajne 20 eur, a zvyšok trasy museli bicykle tlačiť.

Je však trochu absurdné, že v oblastiach s najvyššími stupňami ochrany sa veselo ťaží drevo a z mnohých lesov zostali iba pustatiny. Avšak strážcovia prírody s pištoľami na opaskoch si dali tú námahu, aby riešili ten najväčší problém – cyklistov na turistických chodníkoch.

Týmto samozrejme nechceme legitimizovať jazdenie na turistických chodníkoch či oblastiach, kde je to zakázané. Skôr je na zamyslenie, či by nebolo vhodné spraviť aspoň v niektorých úsekoch zmiešané chodníky pre peších turistov a cyklistov, čo je v zahraničí bežnou praxou.

Peší turisti rešpektujú cyklistov a cyklisti si dávajú pozor na peších. Nikto s tým nemá problém a krásnu prírodu si tak môžu užívať obe skupiny.

Mali by sa podľa vás povoliť v niektorých úsekoch zmiešané chodníky pre peších turistov aj cyklistov?

Loading ... Loading ...

Na cyklistov sa sťažujú peší turisti

„Na cyklistov sa sťažujú peší turisti, ktorých cyklisti častokrát ohrozujú, čo dokazuje nie málo mailov, ktoré v boli v tejto súvislosti adresované Správe NAPANT,“ píše sa ďalej v správe.

„Uvedenú službu podnietila aj skutočnosť, že na niektorých našich, ale aj poľských cyklowebových stránkach je cyklistika po hlavnom hrebeni Nízkych Tatier odporúčaná ako super trasa. Túto informáciu potvrdili aj piati poľskí cyklisti na Prašivej 1.6. 2019 a informáciu o odporúčaní trasy Magurka – Prašivá – Hiadeľské sedlo potvrdili v sobotu 15.6. 2019 aj ďalší traja cyklisti z Poľska.“

„Všetkých cyklistov, ktorí vjazdom na turistický chodník porušili zákon o ochrane prírody, strážcovia riešili udelením blokových pokút. Všetkým cyklistom bolo zabránené pokračovanie v jazde a svoje bicykle do Hiadeľského sedla zniesli na pleciach.“

„Apelujeme na všetkých cyklistov, aby rešpektovali návštevný poriadok a zákon o ochrane prírody a krajiny a na pohyb po národnom parku využívali cyklotrasy, aby svojím konaním neohrozovali ostatných návštevníkov národného parku,“ informuje NAPANT.

Informácie o schválených cyklotrasách nájdete na webe NAPANT-U, či v letákovej verzii dostupnej v piatich jazykových mutáciách, ktorú si môžete stiahnuť tu.

Prečítajte si tiež

Zdroj: SP NAPANT
Zdroj: SP NAPANT
Zdroj: SP NAPANT

Vaše komentáre

Náš Facebook