Biker.sk

KVALITNÉ RÚŠKA ZDARMA K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 13,90€!
Novinky

Talianske mesto Bari bude platiť občanom za jazdenie na bicykli a prispievať na kúpu bicyklov

Talianske mesto Bari bude platiť 25 eur mesačne každému, kto vymení auto za bicykel a tiež poskytne príspevok na kúpu starého či nového bicykla a dokonca aj na elektrobicykel. Predpokladá sa až zdvojnásobenie počtu cyklistov na cestách v Bari.
Martin Sarvaš

Ilustračné foto - pexels.com

V talianskom meste Bari budú platiť občanom jazdenie na bicykli a okrem toho dostanú občania aj príspevok pri kúpe bicyklov. Týmto krokom chcú podporiť ekologickú dopravu a tiež zmenšiť zápchy v meste, informuje portál cycling.today.

„Ak pedálujete na bicykli, získate tým nielen zdravie,“ odkázal obrčanom starosta talianskeho mesta Bari Antonio DeCaro po tom, čo podpísal rozhodnutie, ktoré prijala mestská rada.

Systém odmeňovania bude fungovať tak, že za dochádzanie do práce na bicykli budde mesto mesačne vyplácať občanovi 25 eur.

Príspevky na kúpu bicykla

Mesto chce prinútiť občanov k ekologickejšej doprave aj finančnými príspevkami na bicykle.

Pri kúpe úplne nového prispeje mesto sumou 150 eur. Ak by si chcel občan kúpiť používaný bicykel, mesto prispeje 100 eur. Určite sa potešili aj fanúšikovia elektrobicyklov, ktorým pri kúpe nového bicykla mesto prispeje až 250 eur.

Každý občan bude odmenovaný podľa toho, koľko kilometrov najazdí, zohľadňuje sa však najmä dochádzanie do práce. Za každý kilometer odjazdený do práce a z práce dostane občan na bicykli 20 centov. Mimo dochádzania do práce sa rátajú za jazdenie na bicykli 4 centy.

Prečítajte si tiež

Predpokladá sa zdvojnásobenie počtu cyklistov

Maximálna suma, ktorú si môže občan vyjazdiť za jeden mesiac je 25 eur. To znamená, že na zisk plnej sumy by ste museli mesačne najazdiť do práce 125 km. Ak by ste jazdili na bicykli mimo dochádzania do práce, museli by ste najazdiť 625 km.

Bari je prvým talianskym mestom, v ktorom sa uskutočňuje pokus o „presádzanie“ občanov z automobilov na bicykle. Bude trvať štyri mesiace a na jeho realizáciu bolo pridelených 545-tisíc eur z rozpočtu mesta.

Predpokladá sa až zdvojnásobenie počtu cyklistov na cestách v Bari.

Prečítajte si tiež

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia