Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 10,90€!
Poradňa

Zdravá výživa: Máte v sebe dosť železa? Týmito potravinami si zlepšite si krv aj výkon na bicykli

Legálne spôsoby oživenia červených krviniek.
bikeradar
Čo najviac kovov

Predčasnú únavu môže spôsobovať úbytok počtu červených krviniek alebo tiež hemoglobínu – čiže proteínu, ktorý roznáša kyslík prostredníctvom krvi z pľúc do orgánov a opačne.

Produkciu hemoglobínu podporuje železo, meď a množstvo vitamínov. Správnou výživou preto môžete zvýšiť „distribúciu“ kyslíka a zlepšiť tak svoj výkon na bicykli.

Kúpte si ročné predplatné časopisov Biker a Cyklistika iba za 18,90€

1. Pečienka

Železo sa do tela dostáva dvoma spôsobmi. Prvým je konzumácia mäsa, pretože železo z mäsa ľudský organizmus absorbuje lepšie ako železo na rastlinnej báze.

Jedna či dve porcie pečienky za týždeň dodajú telu základné prvky a zlepšia energetický metabolizmus. Rozdiel medzi nutričnými hodnotami jednotlivých druhov pečienky je pritom malý, preto si dajte takú, ktorá vám najviac chutí.

2. Listová zelenina

V prípade vegetariánov, môžete do tela dostať železo aj v rastlinnej strave. Listová zelenina je vynikajúci zdroj vápnika, provitamínu A, vitamínu C a celého radu antioxidantov a minerálov. Vďaka vitamínu C sa z nej železo ľahko vstrebáva.

Prečítajte si tiež

3. Zimná kapusta

Zelenina s tmavými listami je skvelým zdrojom železa na rastlinnej báze, ktoré oživuje produkciu červených krviniek. Kapusta sa dá pritom konzumovať počas celého týždňa, je bohatá na vitamíny A, B6 a meď a podporuje prísun proteínov (50 kcal na 100 g). Takisto je veľkým zdrojom vitamínu C, ktorý zlepšuje absorpciu železa z rastlín.

4. Celozrnné cestoviny

Celozrnné cestoviny obsahujú zložené sacharidy, vlákninu a dôležité minerály ako horčík, draslík, vápnik a železo.

Prečítajte si tiež

5. Hnedá ryža

Hnedá ryža sa považuje za jednu z najzdravších potravín na svete. Je prirodzene bohatá na vlákninu, pomáha odvádzať škodliviny z tela, vysoký obsah železa chráni pred anémiou.

6. Červená repa

Červená repa, čiže cvikla sa v ostatnom období stala veľmi populárnou stravou, ktorá napomáha výrazné zlepšenie výkonu. V prirodzenej podobe obsahuje dusičnany a živiny, ktoré pomáhajú produkovať zdravé červené krvinky. Nekonzumuje sa len koreň, ale aj listy, ktoré obsahujú toľko živín ako kapusta a zároveň sú bohaté na železo a vitamíny A a C.

7. Kvalitná čokoláda

Na záver to najlepšie. Horká čokoláda s obsahom kakaa 60 až 70 percent je veľmi zdravá, ale možno neviete, že je mimoriadne bohatá nielen na horčík, ale aj na železo. V stogramovej tabuľke sa nachádza až 6,3 mg železa, no pre vysokú energetickú hodnotu – 2 300 kJ – sa denne neodporúča zjesť viac ako 30 g.

Prečítajte si tiež

Vaše komentáre