Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 10,90€!
Technika jazdy

Ako veľmi sa môžete nakloniť v zákrute na cestnom bicykli? (video)

Tento test sa samozrejme nemohol skončiť inak ako pádom.
Martin Sarvaš

Testovací jazdec v zákrute v rýchlosti 45 km/h. Zatiaľ bez pádu.

Upozornenie: Z tohto článku nevyplývajú žiadne exaktné vedecké závery. Vlastne išlo iba o to dokázať, že ak viete jazdiť, tak spadnúť v zákrute na cestnom bicykli vôbec nie je také ľahké. A samozrejme o to, aby testovací jazdec napokon v zákrute spadol.

Chalani z Global Cycling Network sa rozhodli, že vyskúšajú, kde je hranica pádu pri zatáčaní na cestnom bicykli. Ako podmienky si zvolili prázdnu pretekársku dráhu a testovali zatáčanie v rôznych rýchlostiach. Ako bicykel zvolili samozrejme starý cesťák, avšak nahodili naň úplne nový model plášťov Continental GP 5000.

Pri prvom pokuse prešiel testovací jazdec zákrutou v rýchlosti 40 km/h. V tejto rýchlosti prešiel jazdec  zákrutou celkom pohodlne. Druhý pokus bol o 5 km/h rýchlejší a prejazd zákrutou tiež ustál.

Pád prišiel pri treťom pokuse, kedy išiel jazdec zákrutou v rýchlosti 50 km/h a pri náklone stratil grip.

Pád v zákrute pri rýchlosti 50 km/h:

Čo z toho vyplýva?

Asi iba toľko, že hranica pádu pri naklonení v zákrute na cestnom bicykli je dosť pravdepodobne omnoho ďalej, ako si myslíte.

Avšak je dôležité podotknúť, že spomínaná hranica pádu sa mení s každou zmenou prostredia, povrchu, uhlu zákruty, tlaku v gumách či druhom a šírkou plášťov.

Čím máte širšie plášte tým väčšou plochou sa dotýkajú plášte zeme a tým máte aj väčší grip. Gumy by ste mali mať tiež nafákané správne pre čo najlepšiu priľnavosť pneumatiky.

Samozrejme, že keď je zákruta prudšia, musíte do nej vchádzať v menšej rýchlosti a ideálne je si nadísť a znížiť tak uhol, v ktorom do zákruty vojdete. O dosť rapídnom znížení priľnavosti a tým pádom aj menšej možnosti náklonu v zákrute na mokrej ceste asi veľmi hovoriť netreba.

Počas tohtoročnej Tour de France nepríjemne spadol v zákrute Philippe Gilbert, keď nezvládol ostrú ľavotočivú zákrutu, a keďže ju priveľmi „zrezal“ z vnútornej strany, pri brzdení sa dostal do šmyku, bokom bicykla vrazil do asi pol metra vysokého kamenného múrika a preletel do priekopy.

Prečítajte si tiež

Celé video z testovania limitov náklonu jazdca v zákrute:

Prečítajte si tiež

Vaše komentáre