Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 10,90€!
Horské bicykle

Test: Focus Jam Lite

Nenápadný Nemec to na traile dokáže slušne rozbaliť
Hodnotenie: 4.5/5
3 300
bikeradar

Plusy: Systém odpruženia FOLD veľmi efektívne pedáluje, je citlivý a kontrolovane požiera veľké nárazy; Vzhľadom na sadu SRAM X01 Eagle je bike za vynikajúcu cenu; Všestranne zamerané ovládanie a nadizajnovaný mierny krut v ráme

MínusyZmes gumy v pneumatikách je príšerná, najmä ak trochu zaprší

Focus Jam C Factory za rovných 5 litrov na nás tento rok urobil celkom dojem. Rovnako pozitívne pocity máme aj z duralovej verzie, ktorá má skvelé jazdné vlastnosti, a ponúka veľmi dobrý pomer ceny a výkonu. Nájdete tu napríklad 12-rýchlostnú sadu SRAM Eagle.

Napriek tomu, že má podstatne drahší model Jam C Factory karbónový hlavný rámový trojuholník, kľuky aj lyžiny sedla, je ľahší len o 400 gramov.

Nájdete tu rovnaké superkrátke 425 mm vzpery zadnej stavby, rovnako ako výborný systém odpruženia FOLD. Práve ten je tajnou zbraňou celej línie Jam. Zatiaľ čo oba konce rámu rovnako ako hlavné vahadlo sú tuhé, horné vahadlo má nadizajnované mierne prepružovanie, ktoré zvyšuje trojdimenzionálnu trakciu.

Pridajte pozvoľný začiatok zdvihu odizolovaný od pedálov a chod zadnej stavby je naozaj krásny. Zo začiatku je ciltivá na malé nerovnosti, a následne bleskurýchly prehltne každý veľký nárasť. Pritom však zbytočne nemrhá zdvihom.

Výsledkom je skvelý reakčný čas na rýchlo za sebou nasledujúce nárazy výsledná stabilita v rýchlosti. Systém sa neprepadáva do zdvihu pri pedálovaní ani keď necháte dvojpolohový tlmič úplne otvorený a postavíte sa z pedálov. Vidlica RockShox Yari chodí podobne citlivo.

Pohon X01 Eagle je skvelý, a aj keď sme najväčší 50-zubový tanier používali len zriedka, hladkosť radenia je na úplne inom leveli oproti všetkým ostatným pohonom v tomto teste.

Rám sa kvôli nízkym rajdom a strmému sedlovému uhlu spočiatku zdá trochu krátky, no papierová geometria vás uistí, že reach je v norme. Jeho stabilitu a precízne držanie stopy si však užijete až po tom, ako z neho v amoku strhnete predný plášť – sériovo montovaná zmes gumy je totiž smrteľná už keď kdekoľvek v okrese spadnú tri kvapky dažďa.

Vzhľadom na celkovú cenu by vás však jeden plášť od kúpy určite odradiť nemal. Vymeňte ho za lepší, a Jam vás odmení nádhernou stabilitou v zákrutách vďaka perfektnej citlivosti zadného odpruženia, tuhej vidlici a 66,8-stupňovému hlavovému uhlu. Ak by vám reach predsa len prišiel na moderné pomery krátky, pokojne siahnite po väčšej veľkosti. Všetky totiž majú celkom nízku sedlovú trubku.

Viac informácií na webe www.focus-bikes.com

Vaše komentáre

Špecifikácia

Model
Jam Lite
Značka
Focus
Rok
2017
Materiál rámu
6066 alloy Boost
Brzdy
Shimano Deore 180/160mm
Kľuky
SRAM X1 32t
Vidla
RockShox Yari RC Boost 140mm
Kolesá
Concept rims on Concept hubs
Predný plášť
Continental Mountain King II
Zadný plášť
Continental Mountain King II
Prehadzovač
X01 Eagle
Tlmič
RockShox Monarch RT 140mm
Radenie
X01 Eagle
Váha kg
13.8
Testovaná veľkosť
L
Hlavový uhol
67
Uhol sedlovej rúrky
74.5

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy

Náš Facebook