Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 10,90€!
Horské bicykle

Test: KTM Lycan Elite XT

Mimoriadne rýchly kríženec medzi XC a trailbikom.
Hodnotenie: 3.5/5
2 879
bikeradar

Verdikt: Skutočne ľahký 120mm XC pretekár, ale pneumatiky a ovládateľnosť trochu limitujú tento bike.

Plusy:Neuveriteľne rýchly a ľahký pretekár s trailbikovým zdvihom; Dobrý pomer ceny a výkonu na bike s karbónovým predkom

Mínusy: Úzke rajdy, strmý hlavový uhol a krútiaca sa vidlica limitujú potenciál v teréne; Plášte LiteSkin sú naozaj chúlostivé

Lycan Elite je dokonalým príkladom toho, že nie vždy sa dá bike zaradiť do kategórie len na základe zdvihu – v tomto prípade 125 mm vzadu a 130 vpredu. Ak však hľadáte ľahký pretekársky bike žerúci jeden výškový meter za druhým s malou príchuťou trailbiku, zdrapte ho za penové gripy a nepustite.
Viac než výška zdvihu o jeho zameraní snáď napovedia línie rámu.

Sploštené karbónové rúrky spolu s ohybnými vzperami zadnej stavby vyzerajú takmer identicky s XC modelom Scarp. Lycan však namiesto najväčších kolies behá na strednom 27,5-palcovom rozmere. Vidlica RockShox Revelation trčí pod uhlom 68,5 stupňa, a tak ponúka oveľa väčšiu stabilitu v rýchlosti ako v prípade pretekárskeho XC-čka. Dostanete tu aj teleskopickú sedlovku, hoci len s kratším 100 mm zdvihom.

To všetko odkazuje na svet trailbikov – v kontraste s menej tuhou 32 mm vidlicou, uzučkými 700 mm rajdami a prepružujúcimi kolesami. Svoje predstavy o tom, čo by mal zvládnuť 130 mm bike, sme museli prudko okresať a aj tak sme končili v strome či na zemi oveľa častejšie ako na hociktorom inom biku v tomto teste.

Tenulinké plášte Schwalbe Rocket Ron LiteSkin sme museli po špičkách preštrikovať pomedzi akékoľvek ostrejšie kamene a pre pórovité bočné steny sa nedajú tak ľahko prekonvertovať na bezdušáky.

Ak však nebudete Lycana nútiť do toho, na čo nebol stvorený, a obrátite pozornosť radšej smerom k vrchu kopca, zmení sa na skutočného dravca. Kinematika odpruženia má stúpajúcu tendenciu, a tak vyrazí za každým zášľapom. Pomôžu mu v tom aj ľahučké kolesá DT Swiss spolu s ľahkým obutím.

Do tlmiča by sme síce napriek tomu pridali pár vložiek na zvýšenie progresivity pri väčších nárazoch, no už v továrenskom nastavení dokáže perfektne udržiavať zotrvačnosť cez nerovnosti, na ktorých sa iné biky zaseknú.

Pružné vzpery zadnej stavby sa chcú po pohltení nárazu čo najrýchlejšie vyrovnať a to dodáva Lycanu živý a agilný charakter. Reach zároveň patrí k tým dlhším. Ak teda radšej hltáte kilometre, než posúvate brzdné body pred klopenými zákrutami, Lycan je dobrý a na svoju výbavu aj príjemne nacenený bike.

Vaše komentáre

Špecifikácia

Model
Lycan Elite XT
Značka
KTM
Rok
2017
Materiál rámu
Performance carbon mainframe, alloy rear
Brzdy
Shimano SLX 180mm
Kľuky
Shimano XT 36/26
Vidla
RockShox Revelation RL 130mm
Kolesá
KTM-DT Pro II Trail rims on DT Swiss hubs
Predný plášť
Schwalbe Rocket Ron LiteSkin 27.5x2.25in
Zadný plášť
Schwalbe Rocket Ron LiteSkin 27.5x2.25in
Tlmič
RockShox Monarch RL 125mm
Váha kg
12.3
Testovaná veľkosť
L
Hlavový uhol
68.5
Uhol sedlovej rúrky
74.5

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy

Náš Facebook