Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 10,90€!
Novinky

Merida predstavila úplne nový model cyklokrosového bicykla Mission CX

Celkom nový model Mission CX má diskové brzdy a veľa priestoru pre široké gumy. Je to bicykel na preteky, tréning aj do mesta.
Martin Sarvaš

Merida prednedávnom predstavila úplne nový model cyklokrosového bicykla s názvom Mission CX. Výrobca tvrdí, že ide o bicykel, ktorý je určený na cyklokrosové preteky, tréning, ale aj rýchlu jazdu po meste. Jednoducho univerzálny bicykel pre človeka, ktorý chce jeden bicykel na všetko.

Predošlý cyklokrosový model od Meridy s rovnomenným názvom disciplíny – Cyclocross – nemal flat mount úchyty na diskové brzdy a málo priestoru v ráme a vidlici pre širšie gumy. A tak sa Merida rozhodla spraviť úplne nový model s kompletne novým rámom a najnovšími technológiami.

Geometria

Mission CX má dlhšiu vrchnú rúrku, pevné osky (12 mm) a úchyt diskových bŕzd so štandardom flat mount. Pevné osky využívajú „stealth“ systém, ktorý umožňuje zasunúť páčku dovnútra samotnej osky.

Geometriu nového modelu nazýva Merida ako „výkonnostnú geometriu“ a je presne taká, akú očakávate od cyklokrosového bicykla s uhlom sedlovej rúrky 74° a hlavovým uhlom 71,75° (vo veľkosti M). Zväčšila sa tiež vzdialenosť stredového zloženia od zeme.

Cyklokrosák Merida Mission CX spĺňa všetky štandardy UCI a je pripravený na akékoľvek cyklokrosové preteky.

Univerzálny bicykel

Výrobca o novom modeli však hovorí, že nejde iba o striktne pretekársky bicykel. Mission CX je určený aj na commuting, a teda rýchlu jazdu po meste a tiež ako adventure bike – vpredu aj vzadu sú na ráme úchyty pre blatníky.

Priestoru na široké plášte je viac než dosť – pohodlne sa do rámu pomestia gumy so šírkou 38mm a ak odmontujete mostík pre úchyt blatníku, tak môžete nahodiť dokonca ešte širšie plášte. Odnímateľný mostík je na karbónových variantách Mission CX, zatiaľ čo na hliníkových modeloch (600 a 400) je súčasťou rámu.

Váha karbónového rámu Mission CX je 885g a 402g vidlica – 1287g. Hliníkový rám váži 1622g, vidlica je rovnaká, takže dohromady 2024g.

Tri verzie modelu Mission CX (8000, 5000 a 600) majú jednoprevodník, pohon Sram Force na modeli 8000 a Sram Apex na zvyšných dvoch. Model 7000 má radenie s dvojprevodníkom (46/36) Shimano Ultegra a verzia 400 je osadená radením Shimano 105 s dvojprevodníkom.  Najvyšší model 8000-E má elektronické radenie Shimano Ultegra Di2 s dvojprevodníkom a nový systém v prehadzovačke, ktorý má zabrániť padnutiu reťaze.

Karbónový rám má navyše možnosť upevniť/zhodiť úchyt na prešmyk, takže môžete podľa potrieb meniť jednoprevodník za dvojprevodník.

Prečítajte si tiež

Všetky modely Merida Mission CX
8000-E
8000
7000
5000
600
400

Vaše komentáre