Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 10,90€!
Novinky

Giant predstavil nový trailový 29-palcový Trance 2019

Má vylepšenú geometriu, pruženie a veľké karbónové kolesá. Hlavnou myšlienkou pri dizajnovaní Trance bolo vytvoriť zábavný horský bicykel.
Martin Sarvaš

Model Trance je pre Giant najpredávanejším horským bicyklom z ich celej ponuky MTB. Nová verzia Trance 2019 je už siedmou generáciou tohto bicykla. Dostal 29-palcové kolesá, vylepšenú geometriu či karbónové váhadlo. Tlmenie so zdvihom 115 mm zabezpečuje systém od Giantu – Maestro.

„Na tomto 29-palcovom trailovom bicykli sme pracovali už viac ako dva roky s tímom inžinierov, dizajnérov a jazdcov vrátane nášho ambasádora Adama Craiga,“ hovorí Kevin Dana, manažér Giantu pre horskú cyklistiku.

„Chceli sme postaviť bicykel, ktorý bude zábavný v rôznych podmienkach a terénoch. Zmeny v offsetoch vidlice nám umožnili postaviť niečo, čo sa ešte pred rokom nedalo. Je to bicykel, ktorý skvele pracuje vo veľkej rýchlosti a má obrovské možnosti,“ povedal Kevin.

Detaily Giant Trance 29 2019

 

Určenie: XC / Trail

Kolesá: 29″

Tlmič: 115mm

Boost 12×148

Jednoprevodník (iba)

Karbónový rám (aj hliníkové varianty)
Veľkosti: S-XL

Váha: 12,2kg

Predstavovacie video:

Vylepšená, kratšia geometria

Nový rám Giant Trance 29″ má kratšiu zadnú stavbu (435mm), aby bolo zadné koleso v ideálnej polohe pod jazdcom. To by malo robiť bicykel rýchlejším, najmä pri šliapaní do kopca čí úzkych singletrailoch.

Hlavový uhol sa zmeniil na 66,5 stupňa a 74,5 stupňa na sedlovej trubke, čo by malo byť vyváženou kombináciou pre dobrú odozvu a stabilitu pri jazde. 44-mm offset vidlice ešte pridáva na celkovej stabilite.

Nové ľahké váhadlo

Vylepšený systém pruženia Maestro s novým uchytením tlmiča by mal zabezpešovať lepšiu efektivitu pri šliapaná a zároveň brzdení. Tlmič je uchytený na karbónovom váhadle, ktoré je ľahšie a pevnejšie, ako jeho predošlá hliníková verzia.

„Keď sme tento bicykel vyvíjali, začali sme s tým, že budeme klásť dôraz na zábavu. Aj keď to možno znie vtipne, jednoducho sme chceli spraviť zábavný bicykel.“ – Kevin Dana

One-by a nič iné

Všetkých päť verzií nového Trance majú jednoprevodník. V giante si jednoducho povedali, že chcú mať jednoduchý a zábavný bicykel, nebudú nič zbytočne komplikovať, a tak je rám prispôsobený iba na jednoprevodníky.

Zbavenie sa prešmyku tiež znamenalo možnosť zväčšenia priestoru v ráme pre zadné koleso. Vďaka tomu vraj tiež pracuje nová geometria v súčinnosti s tlmením presne tak, ako inžinieri chceli – bez obmedzení.

Kolesá TRX a tlmenie DVO

29- palcové kolesá od TRX na novom Trance 2019 majú vnútornú šírku 30mm, 28 špicov uchytených na náboje DT Swiss 240 a celkovú váhu iba 1662 gramov. Oproti predošlej verzii karbónových kolies by mali mať hlavne menší odpor.

Novú geometriu Trance 2019 dopĺňa tlmenie od DVO. S touto značkou spolupracoval Giant hlavne pri špeciáloch pre pretekárov a tento vzťah nakoniec prerástol do hromadnej produkcie pre najnovší trailbike Giantu – vlajkovú loď Trance Advanced Pro 29 0.

Päť variant Trance 29

Giant Trance 29 bude dostupný v piatich rôznych variantách s rôznymi špecifikáciami. Model Trance Advanced Pro 29 2 má karbónový rám aj zadný trojuholník, vidlicu Fox 34 Rythm, tlmič Float DPS, pohon Sram NX Eagle 1×12, brzdy Guide T, riadidlá 780mmx35mm, sedlovku Ginat a nové karbónové kolesá Giant TRX 1. Cena pre americký trh je 4300 dolárov.

Najvyšší model Trance Advanced Pro 29 0 má vidlicu DVO Sapphire D1 34mm fork, tlmič DVO Topaz 2, pohon SRAM X01 Eagle, brzdy Guide RSC, karbónové riadidlá TruVativ Descendant (800mm x 35mm), a karbónové kolesá Giant TRX 0. Cena pre americký trh je 8300 dolárov.

Dve verzie majú hliníkový rám – Trance 29 1 a Trance 29 2. Jednotka má vidlicu Fox 34 Float Performance Elite, tlmič Float Performance Elite, pohon SRAM GX Eagle, brzdy Guide R a karbónové kolesá TRX 1. Dvojka má rovnakú špecifikáciu ako Advanced Pro 2, ale má hliníkové kolesá.

Trance 29 ponúka aj možnosť kúpy samotného rámu – cena pre US trh je 2800 dolárov.

Vaše komentáre