Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 10,90€!
Horské bicykle

Test: Stevens Jura 29“

Príjemne prekvapil výbavou, cenou a v neposlednom rade aj samotnou jazdou.
Hodnotenie: 4/5
2 399
Biker

Vzhľadom na výbavu veľmi dobrý pomer cena/výkonu.

Vydarená geometria s dobrou rovnováhou medzi pohodlím a zábavou.

Trochu vyššia hmotnosť.

Model Jura od nemeckej značky Stevens vstupuje do roku 2018 s drobnými úpravami v oblasti výbavy a vypúšťa možnosť voľby medzi 27,5- a 29-palcovými kolesami pri druhej najmenšej veľkosti 18“. Najvýraznejšou zmenou na tomto stupni výbavy je výmena odpruženia Rock Shox za značku Fox Racing Shox. Čo sa však skutočne ukrýva pod na prvý pohľad nenápadnou sivou farbou?

Rám

Stevens definuje rad Jura ako maratónske bicykle s miernym presahom do kategórie trail. Tomu zodpovedá aj použitá geometria s hlavovým uhlom 68,5° a sedlovým uhlom 73,6 v nami testovanej 20“ veľkosti. Vyššie, karbónové modely majú o niečo strmší hlavový uhol, čo podtrhuje ich pretekárske ambície.

Na prvý pohľad jednoduchší dizajn hliníkového rámu dopĺňa množstvo premyslených detailov a oko potešia aj vkusne rozmiestnené erby mesta Hamburg, odkiaľ značka Stevens pochádza. Výborne odladený štvorčapový systém odpruženia ponúka 120 mm efektívneho zdvihu a celkovú tuhosť biku zvyšujú použité pevné osky.

Komponenty

Aj keď ide o najnižší model z ponuky, výbava je stále na dostatočne vysokej úrovni. Kvalitné 29-palcové kolesá DT Swiss Mountain Classic dopĺňajú boost náboje DT Swiss 370 s príjemným zvukom zadného náboja. Aj v zlých podmienkach vás dostatočne podržia plášte Schwalbe Nobby Nic.

Pohon bicykla zabezpečujú overené komponenty Shimano. Vynikajúci prehadzovač z radu XT dopĺňa 11-zubová kazeta SLX s rozsahom 11-42 zubov a prešmykač z rovnakého radu. Nápis Shimano nesú aj kľuky a brzdy, ktoré vynikajú najmä svojou ergonómiou a viac než dostatočnou účinnosťou.

Pozitívne hodnotíme aj teleskopickú sedlovku Kind Shock LEV a v neposlednom rade aj odpruženie Fox, ktoré spoľahlivo fungovalo aj v nízkych februárových teplotách.

Jazda

Vďaka vydarenej geometrii sa ihneď po nasadnutí a uchopení 760 mm širokých riadidiel Oxygen cítite na biku ako doma. Aj vďaka 29-palcovým kolesám si Stevens zachováva stabilitu i v extrémnejších situáciách, čo sme si mohli na vlastnej koži vyskúšať v zasnežených častiach testovacej trasy.

Bike si po celý čas drží stopu, ktorú jazdec zvolí, a keď náhodou vletíte do zákruty príliš sebavedomou rýchlosťou, Jura sa nezľakne a razom sa zmení na zábavný bike ochotný zatáčať. Neraz sme zabudli, že sedíme na modeli určenom na maratón či dlhšie výlety po obľúbených trailoch, a zákruty sme brali plne kontrolovateľným driftom.

K výbornému pocitu z jazdy značnou mierou prispieva efektívne navrhnuté odpruženie, samotná vidlica Rhytm chodiaca hladšie a kontrolovanejšie, než napovedá jej zaradenie v ponuke Foxu.

Tlmič si môžete podľa svojich požiadaviek pritvrdiť v troch stupňoch, no i pri strmšom stúpaní sme tlmič prepínali maximálne do prostrednej polohy. Bike je vybavený pohonom 2 x 11, čo rovnako ako teleskopickú sedlovku oceníte pri výšľapoch do prudších kopcov.

Dvojprevodník už občas pôsobí ako krok do minulosti, no reťaz nepadala ani v rozbitom teréne a reťaz sa prehadzovala hladko a vždy na prvýkrát. Stevens Jura je jednoducho skutočne vydarený kus bicykla, s ktorým sa môžete bez obáv vydať na dlhšiu túru, počas ktorej vás bude tešiť svojím efektívnym odpružením a vydarenou geometriou.

Viac informácií na wbe: www.cyklosvec.cz

Vaše komentáre

Špecifikácia

Model
Jura 29“
Značka
Stevens
Rám
Aluminium SL 7005 DB hliníkový
Riadidlá
Oxygen Scorpo 760 x 31,8 mm
Predstavec
Oxygen Scorpo MTB
Brzdy
Shimano BR-M6000 (180/180)
Kľuky
Shimano SLX/ XT (2 x 11)
Vidla
Fox 32 Float Rhytm 120 mm
Kolesá
DT Swiss Mountain Classic
Predný náboj
DT Swiss 340 Boost
Predný plášť
Schwalbe Nobby Nic
Zadný náboj
DT Swiss 340 Boost
Zadný plášť
Schwalbe Nobby Nic
Tlmič
Fox Float DPS Performance 120 mm
Sedlo
Oxygen Roccia
Sedlovka
Kind Shock LEV-SI, 30.9 mm
Váha kg
13,8 kg

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy

Náš Facebook