Biker.sk

Helmy

Test: Helma Fox Proframe

Veľká helma s komfortom malej.
Hodnotenie: 3.5/5
295
bikeradar

Verdikt: Dobrá voľba pre enduro jazdcov a pretekárov jazdiacich na tých najnáročnejších tratiach.

 Veľmi dobré odvetrávanie sa pri šliapaní do pedálov naozaj hodí, a zabraňuje zahmlievaniu sa okuliarov

 Tenké polstrovanie na čele nie je po hodinách v sedle až tak pohodlné

Kúpte ak: Ste enduro pretekár hľadajúci full-face helmu, ktorú si nemusíte dávať dole na výšľapoch

Proframe podľa vlastných slov Foxu ponúka „priedušnosť open-face helmy s bezpečnostnými certifikátmi na zjazd.“ Navrhnutá je pre moderného všestranného jazdca, ktorý na jednom biku robí všetko, vrátané toho, na čo kedysi z garáže vyberal zjazďák. Na výšľapoch by mala byť dostatočne pohodlná, a na zjazdoch ponúknuť sebavedomie chrániča brady v zornom poli.

Absencia hmotnosti

Hneď pri prvom nasadení tejto helmy si všimnete viacero vecí. Tou najprekvapivejšou je, že pri zatvorených očiach by ste si mysleli, že máte na hlave malú trailovú helmu, nie integrálku. Minimalistické vypchávky a veľké vetracie otvory zabraňujú pre zjazdárov známemu pocitu, že ste práve hlavu zaborili do gauča. To, či to oceníte, je na vás.

Druhým charakteristickým poznávacím znamením je hmotnosť, vlastne jej absencia. Naše testovacie M-ko vážilo len smiešnych 725 g – pre porovnanie, väčšina zjazdových integrálok váži bezpečne cez kilo.

Helmu predstavil vo videu zjazdár Loris Vergier.

Pohodlné dýchanie

Vnútorný tvar sa dá prispôsobiť za pomoci rôznych vypchávok pribalených v krabici. Počas prvých pár výjazdov sa vypchávky postupne prispôsobili tvaru hlavy. Vďaka tomu bola helma o niečo pohodlnejšia, no zároveň už pocitovo nesedela na hlave tak pevne a bezpečne. Vymenili sme ich teda za hrubšie. Berte túto vlastnosť do úvahy, keď si budete vyberať veľkosť. (Ako vždy určite osobne v kamennom obchode.)

Prečo existuje táto helma však pochopíte až na prvom dlhšom výšľape. Pocit príliš dlhého pobytu v parnej saune a klaustrofobické záchvaty vás tu jedndoucho nečakajú . Dýcha sa v nej ľahšie, a bez pocitu nasávania vzduchu cez sitko. Ako bonus sa oveľa pomalšie zahmlievajú veľké zjazdové okuliare, dokonca aj vo vlhké dni.

Otočte bike smerom nadol a aj tu vstupujú do hry veľké vetracie otvory. Efektívne nasávajú množstvo vzduchu a citeľne ho rozvádzajú po celom povrchu hlavy.

Málo polstrovania na čele

Naša jediná skutočná výhrada smeruje k polstrovaniu na čele. Malo by byť o niečo hrubšie. Takto občas dovolí plastovému okraju systému MIPS šúchať sa o kožu na čele.

Najmä počas dlhších výjazdov nám to začalo naozaj vadiť, a s postupným prispôsobovaním sa vypchávok sa to ešte zhoršilo. Z výstelky MIPS sme trochu odstrihli nožničkami a o niečo to pomohlo. Širšia vypchávka by však bola každopádne lepším riešením.

Ak si spolu s helmou nasadíte aj veľké zjazdové okuliare, na hlave sedí veľmi pevne. Bez nich však kvôli absencii uťahovacej čelenky nesedí na hlave až tak priliehavo ako klasická integrálna helma, či dobre sediaca trailová.

Hoci spĺňa bezpečnostný ASTM štandard pre integrálne zjazdové helmy, na zjazďák by sme ju predsa len neodporúčali. Organizátor britskej zjazdovej série Si Paton sa už dokonca vyjadril, že na pretekoch, ktoré organizuje, ju nepovolí. Na enduro preteky však ide o dobrú voľbu, ktorú oceníte najmä počas hlavnej sezóny, keď teplota vystúpa nad 20 stupňov celzia.

Vaše komentáre

Náš Facebook