Poradňa

Tri základné body, ktoré väčšina z nás rieši pri voľbe motora a batérie u elektrobicykla

Motor v náboji zadného kolesa alebo stredový motor? Akú kapacitu batérie? Čo ovplyvňuje dojazd vášho elektrobicykla a aká je životnosť batérie? Odpovede na tieto otázky zodpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Jednotlivé typy motorov a batérií

V dnešnej dobe se používajú výhradne dva typy motorov – v náboji zadného kolesa a stredový motor. Motor v zadnom náboji disponuje výkonom 250W a používa sa najmä pre lacnejšie mestské a krosové bicykle. Reálny dojazd na plne nabitú batériu sa pohybuje v rozmedzí 60 až 120 km. Niektoré modely elektrobicyklov majú batériu na zadnom nosiči a niektoré umiestnenú v ráme.

U stredových motorov je ponuka výrazne väčšia, svetoví výrobcovia Bosch, Yamaha aj Shimano majú vo svojom portfóliu niekoľko typov motorov podľa hodnoty krútiaceho momentu. Z právneho hľadiska musí byť výkon 250W, avšak krútiaci moment u najvýkonnejších motorov je až 80 Nm. U drvivej väčšiny elektrobicyklov so stredovým motorom sa používa rámová batéria, vďaka ktorej má bicykel najlepšie ťažisko a je výborne ovládateľný. Kapacita batérií je zvyčajne 400 Wh alebo 500 Wh, na elektrobicykli s batériou 500 Wh najazdíte reálne na jedno nabitie v rozmedzí 80 až 160 km.

Čo všetko má vplyv na dojazd elektrobicykla?

Dojazd výrazným spôsobom ovplyvňuje kapacita batérie, výškový profil trate a typ povrchu, hmotnosť jazdca, ale zo všetkého najviac môžete dojazd ovplyvniť vy sami podľa zvoleného jazdného režimu – asistencie. Jazdné režimy sa prepínajú na riadidlách a určujú, akým výkonom motor aktuálne vypomáha.